| Girly97 a întrebat:

Cine a incercat acupunctura? Cat de mult doare? Va rog sa NU imi raspundeti daca nu va puteti abtine in a folosi cuvinte nerespectuoase! Dau funda celui mai bun si corect raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

În mod normal, acupunctura este o terapie nedureroasă, însă persoanele mai sensibile pot simţi o senzaţie de disconfort la înţepături.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu am facut multe sedinte de acupunctura in ultimii 25 de ani si pot spune ca, introducerea acelor nu-i mai dureroasa ca o piscatura de purice, ori tantar.
Acupunctura este benefica intregului corp, reglandu-l si ajustandu-l, pana il aduce in parametrii normali de functionare.
Nu are efecte secundare si poate rezolva mai multe simptome ori boli deodata.
O recomand cu foarte mare incredere!

| WaterDrop a răspuns:

Nu exista nici un raspuns corect pentru ca suntem persoane cu sensibilitati si frici diferite.

Pentru o persoana careia ii este frica de ace, cu siguranta acupunctura este ingrozitoare.

Pentru o persoana cu o sensibilitate ridicata, va fi iar mai dureroasa decat normalul.

In general nu doare, doar pisca, pentru ca acele sunt mai mici decat ceva folosite in recoltarea sangelui, si se introduc mai putin in piele.

| Goddess23 a răspuns:

Acupunctura nu doare ci te relaxeaza doar daca esti foarte sensibila la durere e posibil sa simti la primele sedinte un oarecare discomfort. Durerea apara daca acele nu sunt introduse corect.

| Girly97 explică (pentru Goddess23):

Ace care relaxeaza? M-au relaxat foarte bine acele pentru recoltat sange...

| Goddess23 a răspuns (pentru Girly97):

Acupunctura nu inseamna recoltare de sange. Acupunctura e o terapie nedureroasa si foarte benefica. daca tu ai teama de ace atunci e putin indicat sa mergi la o asa terapie.