| Carasin a întrebat:

Cine dintre voi mai are boala piciorului plat la 13 ani, cum pot sa îl corectez că nu vreau după 25 ani sa fiu in scaun cu rotile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te referi la PLATFUS, acea problema nu se poate corecta niciodata, fiind o deformare ereditara.
Dar pentru atat lucru nu ajungi in scaunul cu rotile, doar ca nu poti merge in armata si nu poti alerga.
Daca te referi la alte boli, te rog specifica, ca informatia data, este foarte vaga.

| TheGentleman a răspuns:

Cunosc un tip care are picior plat și poate alerga, face sport fără probleme

| OctavianSps a răspuns:

Salut. Nu este o boala cronica ci este o afectiune anatomica a lombei plantare. Eu am de mic la un picior dar nu m-a limitat niciodata din a face ceva. Ceea ce iti pot recomanda este evident fizioterapie dar momentan ia o minge te tenis de camp si ruleaza piciorul pe ea pentru a iti detensiuna din dureri, in cazul in care ai. Ia legatura cu un ortoped cand ai ocazia. Sanatate.

| YuliaNNN a răspuns:

Sunt incaltari speciale pentru ce ai tu.