| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate recomanda un program pentru cresterea musculara?
Vreau sa arat bine la vara (hah...) si pentru asta, vreau sa urmez un program, sa fiu ordonat cat de cat.
Cine stie cam ce exercitii si in ce masura trebuie facute?
De la ce incep: 1.81', 70-75kg.
Nu pot merge la sala, nu imi permite programul, dar eu ma gandeam sa lucrez acasa (am cateva aparate, dar as vrea sa ma axez oricum pe exercitii gen flotari, abdomene).
Cam cate flotari ar trebui sa fac pe zi, pe serie, la fel pentru genoflexiuni si abdomene?
Ce si cat ar trebui sa mananc?
Program de somn? Miscare? e mai bine dimineata inainte de a merge la facultate (in jur de ora 6) sau seara cand ajung (in jur de ora 8-9)?
Mersi anticipat!
happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Speechless a răspuns:

Cine ti-a spus ca pui masa musculara cu flotari si abdomene? Trebuie sa mergi la sala, daca nu progresele se vor vedea peste o perioada foarte lunga.
Intrebarile mele pentru tine: 1) Ai gantere?
2) Ce aparate ai acasa?
Ce nu ar trebui sa mananci/bei: sucuri, dulciuri, fast-food, produse de patiserie.
Program de somn: sa dorm 7-8 ore pe noapte.
Raspunde-mi la intrebari si voi reveni.

| rocketguy3321 a răspuns (pentru Speechless):

Am gantere, dar au 4 kg fiecare, si nu au greutate variabila. Am banca pentru abdomene, un aparat care nu stiu cum se cheama pentru piept si brate (nu banca cu greutati), stepper, bicicleta si banda pentru picioare (banda nu o folosesc niciodata, prefer sa alerg pe afara).
Am mers la sala o vreme, dar acum vine sesiunea si am cursuri de dimineata pana dupa-masa, iar de cand ajung si pana seara, lucrez. Stiu ca dupa sesiune o sa pot sa reincep sa merg la sala regulat, dar pana atunci vreau sa ma mentin, in timpul care mai imi ramane liber.
Mersi pentru raspuns! happy

7 răspunsuri:
| codrinstefan2103 a răspuns:

Uite, îți recomand un canal foarte bun de youtube http://www.youtube.com/user/scooby1961. Tipul se axează numai pe exerciții pe care le poți face acasă.

| pafpap a răspuns:

Practica in fiecare dimineata tai chi chan! dureaza 4 minute si intr-o saptamana vei vedea rezultate, eu am avut 120 kg la 1.80 cm si intr-o saptamana am slabit la 100! si mama simtit bine. acum am 94 si am o masa musculara mare

| Speechless a răspuns:

Bun, fa niste exercitii cu ganterele alea, cele mai eficiente, ca banuiesc ca daca ai fost la sala stii ce exerciti sa faci.
Lucra tot corpul, cu toate aparatele care le ai, la inceput de antrenament 20minute bicicleta/banda si la sfarsit la fel.
Abdomene, dar nu cele normale, vezi pe net ca is multe exercitii bune pentru abdomen, flotari, din nou, nu normale, apoi fa m100s, un cardio format din 100 de repetari, il gasesti si pe asta pe youtube. Bafta!

| rocketguy3321 a răspuns (pentru Speechless):

Mersi! happy

| Speechless a răspuns (pentru rocketguy3321):

O mica funda?

| rocketguy3321 a răspuns (pentru Speechless):

Clar! acum am observat ca nu te-am ales! happy