| boone a întrebat:

Cine imi poate traduce din limba engleza acest text din imagine.corect!
si fara google translate! Fundaaaaaa
http://imageshack.us/photo/my-images/217/detectgynecomas tiaman.png/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| spxinsane a răspuns:

Metoda examinării fizice pentru a distinge gynecomastia, din cauza măririi ţesutului glandular, din pseudoginecomastia, din cauza ţewsutului adipos excesiv.
Degetul mare şi arătătorul sunt aşezate pe părţile opuse ale sânului şi vin aduse încet spre zona sfârcului.
Ginecomastia are forma/se simte ca un disc de ţesut concentric, ca un cauciuc, de multe ori mobil, aflat sub zona sfârcului.
Pseudoginecomastia nu prezintă o masă discretă, alte mase, din cauza unor boli cum ar fi cancerul, tind sa fie pozitionate excentric.

Aici mai ai un site despre asta, unde este explicat mai bine şi mai mult:

http://www.romedic.ro/ginecomastia-reductie-mamara-0P14819

O zi plăcută