| Scuturici a întrebat:

Cine-mi poate spune cum scapi de vergeturi(fara creme) tratamente naturiste.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexel a răspuns:

Dupa aparitie, daca sunt tratate in primul stadiu cand sunt de culoare rosiatica, vergeturile dispar in proportie de pana la 90%. Exista cazuri in care anumite persoane, prin efectuarea unui tratament antivergeturi de 10-15 sedinte combinate cu impachetari pe baza de parafina au scapat in procent de peste 90% de vergeturi. Daca vergeturile au o vechime mai mare de 2 -3 ani, printr-un tratament intensiv se poate face o reducere a lor de aproximativ 40-50%. Cremele si lotiunile antivergeturi dau rezultate bune, atata vreme cat fac parte din game profesionale, folosite de specialisti, si sunt incluse intr-un tratament mai amplu. De exemplu, un tratament profesional presupune efectuarea unui peeling corporal adanc pentru eliminarea unui strat de piele moarta si deschiderea porilor. Apoi se aplica prin miscari circulare o fiola de uleiuri esentiale pe toate zonele afectate de vergeturi si se realizeaza un masaj de 25 minute in scopul patrunderii tratamentului in zona dermului. La sfarsit se aplica o crema neutralizanta. Persoana care face tratamentul nu trebuie sa faca dus timp de 10 -12 ore pentru a lasa substantele sa actioneze. Vergeturile pot fi atenuate prin peeling-uri corporale saptamanale, folosirea unor tratamente profesionale antivergeturi si, de asemenea, prin tratamente pe baza de vitamina E.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Terapia cu laser este singura metodă garantată care te scapă de vergeturi.
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Draga @DeEa98, imi pare rau s-o fac, dar trebuie sa te anunt, ca nu exista tratamente pentru vergeturile albe (si eu am tot cautat de ani de zile). sigh Insa daca folosesti untul de shea sau o crema speciala impotriva vergeturilor (se gasesc multe in farmacii), ai putea sa scapi in timp de cele roz si sa atenuezi un pic pe cele albe (fiind pielea mai hidratata, nu vor mai fi atat de vizibile), plus sa previi aparitia unor noi. Si eu imi tot bat capul in fiecare vara, ce sa fac, ca sa nu ma mai jenez. Probabil, ar trebui sa invatam sa ne acceptam, sa ne placem cu tot cu vergeturi, sa nu ne mai pese de ce s-ar putea sa creada unii sau altii, pana la urma in jur de 80%-90% dintre femei se confrunta cu aceasta problema si nu e ceva iesit din comun.winking Succes!

| OanaG a răspuns:

Uleiul de masline.

| raissa a răspuns:

Macerat glicerinic din seva de mesteacan - util in hidropizie (cand se retine apa in organism), in cazul celulitei, vergeturilor, inflamatiilor dureroase ale pielii, dermo-hipodermoze celulitice, dermatoze, cand pielea nu are elasticitate.
Administrare: 50 picaturi de 3 ori/zi.
Neem Pentavox - ajuta la hidratarea si regenerarea tesuturilor, amelioreaza orice afectiune dermatologica nespecifica.
Administrare: 2-3 capsule/zi
Macerat din cedru - util in cazul pielii ridate si deshidratate, in celulite si vergeturi.
Prezentare: flacon cu 50 ml.
Administrare: 50 picaturi de 3 ori/zi.
Ulei de ienupar Fares - un purificator al sangelui, care ajuta in hidropizie, celulita, vergeturi.
Administrare: comprese, masaj, bai.
Ulei de portocala Fares - ajuta la reducerea celulitei si a vergeturilor.
Administrare: masaj, comprese, sauna.
Crema de corp cu colagen si elastina Lotus Herbals - recomandat pentru pielea deshidratata, pe care o hidrateaza, o netezeste si ii reda stralucirea si fermitatea. Extractul de castravete pe care-l contine tonifica si catifeleaza pielea. Pentru vergeturi se face tratament cursiv doua luni de zile.
Mod de folosire: masaj.
Crema antivergeturi Beauty Explosion - un amestec de extracte din plante, uleiuri vegetale, cunoscute pentru rolul lor in combaterea vergeturilor. Reda fermitatea pielii, care devine catifelata, nu-si pierde elasticitatea si reface reteaua de colagen.
Mod de folosire: masaj pe zonele afectate de 2 ori/zi, minimum 30 de zile.
Q4 Crema antivergeturi Tis Farmaceutic - ajuta in cazul vergeturilor, a pielii imbatranite si ridate, cand este lipsita de fermitate.
Mod de folosire: masaj dimineata si seara, minim doua luni.
Ulei de masaj pentru corp Elidor-ajuta in cazul vergeturilor, fiind un foarte bun emolient cu ajutorul caruia pielea devine mai neteda, se vitaminizeaza si se regenereaza.
Mod de folosire: masaj de 2 ori/zi. bafta!

| patty32 a răspuns:

Uleiul de masline e cel mai bun happy
Dar sa stii ca nu dispar, doar le mai estompeaza happy

| darkgirl_9581 a răspuns:

Vergeturile sunt leziuni ale pielii, apar cand pielea e nevoita sa se intinda peste masura. Ea are elasticitatea ei, dar, ca si un material stretch, daca o intinzi prea mult, crapa. Apar de regula in perioadele de sarcina sau daca te ingrasi mult in timp scurt. Asemenea cicatricilor, odata aparute nu mai dispar, orice ar afirma producatorii de creme. Nu da banii degeaba pe lotiuni si creme, nu folosesc la nimic. Singura solutie ar putea fi o operatie cu laser, cred ca am citit undeva ca vergeturile se pot "sterge" pe aceasta cale. Dar s-ar putea sa coste destul de mult. Probabil e vorba de arderea stratului superficial "destramat" al pielii, care se reface ulterior intact. Nu stiu sigur, deci intereseaza-te la o clinica de specialitate si vezi in ce consta exact procedura.

Uite niste link-uri care te pot ajuta!

http://frumusete.sepoarta.ro/......eturi.html

http://www.roportal.ro/articole/cum-sa-scapi-de-vergeturi-2403.htm

http://ro.sokartiklar.com/Cum-sa-scap-de-vergeturi_194404/