| Meticulosul a întrebat:

Cine poate sa-mi spună ce este ampula lui watter? La ce foloseşte?
Primul răspuns corect primeşte fundiţa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Este o denumire medicala si are legatura cu sistemul digestiv.Sucul pancreatic se varsa in duoden(parte a intestinului subtire)prin canalul lui Wirsung, la nivelul ampulei lui Vater.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vater asta era neamt si numele lui se scrie cu "v" simplu si "t" simplu. Cred ca inainte de a testa cultura generala a altora, ar trebui sa verifici daca bazele tale sunt tocmai solide.

| Corina a răspuns:

Ampula este o portiune tubulara dilatata in structura unor formatiuni anatomice. Exemple: ampula rectala, portiune inferioara a rectului pelvin; ampula tubara, portiune dilatata situata la extremitatea trompei uterine, ampula water.

| mymed a răspuns:

Ampula lui Vater este locul unde se unesc canalul pancreatic principal (Wirsung) si calea biliara principala, pentru a se deschide in duoden.

| anonim_5778 a răspuns:

Este icterul care se produce prin impiedicarea scurgerii bilei produsa de ficat in intestin si se numeste cancerul de ampula water

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o boala thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Meticulosule, nu te mai lauda. Si eu ampula, si nu-i imprumutata de la Vater, cum e a ta. La ce foloseste? Haida de!

| Maria46854213 a răspuns:

Cancer

| duscha a răspuns:

Sigur este o boalabig grinbig grin