| dorinikic98 a întrebat:

Cine stie cum sa-mi creasca parul mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trucuri pentru un păr lung şi bogat

Pentru că toate doamnele şi domnişoarele îşi doresc să aibă plete lungi şi bogate, le oferim cîteva sfaturi care le‑ar putea ajuta să stimuleze creşterea părului în mod natural.

Nu există femeie care să nu îşi dorească să aibă un păr bogat, frumos şi sănătos. Din păcate, Mama Natură nu a înzestrat pe toată lumea cu un asemenea "cadou" deosebit, însă vestea bună ar fi că există trucuri pe care le puteţi aplica pentru a "trişa" puţin. În general, părul creşte cu aproximativ doi centimetri în fiecare lună, dar tratamentele revoluţionare elaborate de specialişti pot stimula creşterea suplimentară a podoabei capilare. Totuşi, mai este ceva de care trebuie să ţineţi cont. Chiar dacă există o mulţime de lucruri pe care le puteţi face pentru a stimula ciclul de creştere a firului de păr şi deşi aceste tratamente dau rezultate, nu vă faceţi speranţe deşarte imaginîndu‑vă că este posibil ca părul să crească în mod miraculos cîţiva centimetri într‑o noapte.

Tratamente

În farmacii există tratamente eficiente pe bază de cisteină, menite să stimuleze creşterea părului. Cisteina este un aminoacid care joacă un rol important în prevenirea îmbătrînirii precoce, fiind un element esenţial pentru piele, unghii şi păr întrucît stă la baza proteinei beta-keratin. Tratamentele cu cisteină se aplică în cure de cîte trei luni şi pot fi repetate de oricîte ori doriţi, fără să existe vreun pericol.

De asemenea, puteţi alege să faceţi un tratament cu suplimente alimentare pe bază de drojdie de bere, întrucît aceste produse sînt eficiente şi accelerează procesul de regenerare şi creştere a părului. Şi aceste suplimente alimentare se găsesc în farmacii şi pot fi eliberate fără reţetă. După o cură de cîteva luni făcută cu astfel de suplimente veţi fi plăcut surprinsă de rezultatele obţinute.

Mai există şi varianta să apelaţi la terapia pe bază de bepanten (vitamina B). În acest caz, însă, medicamentele se pot cumpăra doar pe bază de reţetă. Tratamentul cu vitamina B este prescris numai de medicul dermatolog, fiind menit să rezolve problemele legate de căderea părului şi să întărească unghiile fragile.

Alte metode pentru stimularea creşterii părului

Puteţi face şi altceva pentru a favoriza şi accelera procesul de creştere a părului. Dacă nu aveţi încredere deplină în tratamentele farmaceutice, puteţi recurge la metode mai puţin invazive. Masaţi pielea scalpului timp de cîteva minute în fiecare seară, pentru a stimula circulaţia sîngelui. Efectele benefice ale masajului nu vor întîrzia să apară, însă trebuie să precizăm faptul că rezultatele cele mai bune se pot obţine tot combinînd tratamentul fizic cu cel medicamentos. Înainte de a vă masa scalpul, puteţi aplica pe păr o linguriţă de ulei de ricin - o substanţă fortifiantă naturală, care favorizează creşterea părului.

La fel de bine puteţi recurge la produse cosmetice care conţin substanţe ce stimulează regenerarea firului de păr. Şampoanele pe bază de urzică albă sînt eficiente pentru accelerarea ritmului de creştere a părului, întrucît această plantă conţine vitamina B5 şi siliciu, care sînt benefice pentru podoaba capilară.

4 răspunsuri:
| JAMALEEE a răspuns:

Iti faci baie cu sampon de volumwinking cam asta folosesc eu ca sa-mi creasca parul xD (samponu e pentru barbati SCHAUMA)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uleiul de ricin are rolul de a stimula cresterea rapida a parului, intarind totodata firul de par. Sfaramate si adaugate in samponul vostru obisnuit, pilulele contraceptive pot ajuta la regenerarea si intarirea firului de par. De asemenea, rozmarinul este o planta asociata in mod frecvent cu aspectul neted si stralucitor al parului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uleiul de ricin are rolul de a stimula cresterea rapida a parului, intarind totodata firul de par. Uleiuri la fel de eficiente si care pot fi intrebuintate in scopul accelerarii cresterii parului sunt: uleiul de masline, cel de cocos, uleiul de jojoba, uleiul de mesteacan, uleiul de castor, uleiul din samburi de struguri.

Un decoct menit sa accelereze cresterea parului este cel obtinut prin fierberea timp de 15-20 minute a urmatoarelor ingrediente: o ceapa rosie, cativa catei de usturoi (nu mai mult de 5 catei) si 2-3 bete de scortisoara. Aceasta solutie este indicata pentru clatirea finala a parului timp de cinci zile consecutiv. Pentru ca decoctul este perisabil, este indicata prepararea sa zilnica.

Nu putini sunt cei care pun cresterea parului pe seama ritmului biologic, influentat de fazele lunii. Este de aceea indicata taierea parului si aplicarea de tratamente regeneratoare atunci cand luna este in crestere. Totodata, stresul si grijile pot incetini cresterea parului. Asigura-te ca ai parte de un somn de calitate si incearca sa dormi cel putin 7 ore pe noapte. Parul creste mai ales atunci cand corpul se odihneste…

Alimentatia este si ea extrem de importanta. Vitaminele si mineralele pe care organismul nostru le procura din legume si fructe au rolul de a mentine sanatatea si vitalitatea parului. Asadar, asigura-te ca din dieta ta zilnica nu lipsesc alimentele bogate in vitamina A, B, C, D, E. Vitaminele din complexul B, fierul, calciul si zincul contribuie la cresterea parului, conferindu-i in acelasi timp luciu si un aspect sanatos. Proteinele sunt si ele importante pentru sanatatea parului asa ca nu exclude din meniul tau carnea slaba, fructele de mare si albusul de ou. Consuma de asemenea legume si fructe verzi, precum si alimente bogate in carbohidrati si renunta la zahar, dulciuri sau grasimi. Hidrateaza-ti pielea si parul si nu uita sa consumi apa din belsug.

| Anna_2878 a răspuns:

Înainte sa te speli pe par pune ulei de ricin la radacinile parului si stai asa o ara si apoi te speli. Dupä o lunä sau douä o sâ ai rezultate!