| Nat133 a întrebat:

Cineva care imi poate explica un vis?
Va rog frumos, o parte a visului incepe sa mi se tot repete, insa oricat m-as gandi la semnificatia sa, nu imi pot da seama.

Partea care se repeta este:
Sunt in propria casa, privesc pe fereastra e noapte. De obicei stau in pat si ma gandesc la lucruri in vis pana incep sa se intample lucruri pananormale. Usa camerei e deschisa, vad ca pe hol palpaie becul, cade ceva sau se aude un zgomot, multe din ele similare cu tipete sau parti din muzici ascultate des. Incerc sa ies din casa insa vad ca usa de la intrare e inchuiata. De obicei se termina cand se sting toate luminile si raman in intuneric sau cand incep sa innebunesc si dau cu palmele in pereti, fac orice ca sa omor linistea.

Vreau sa mentionez ca ma cert cam deseori cu taica-miu, deoarece cand vorbeste, tipatul si injuratul e foarte des auzit sau probabil din cauza copilariei, nu a fost colorata...
Si ca mie imi plac mult lucrurile horror si ma sperii destul de greu, insa incepe sa ma inspaimante visul asta.
In ultimul vis pe care l-am avut a fost si taica-miu implicat, la inceput am avut o cearta, el pleaca din casa, ma pun in pat suparat si ma gandesc si ma trezesc cu el in mijlocul camere uitandu-se in gol, neavand absolut nici o reactie. Ii dau palme sa isi revina, dupa cateva secunde incepe sa recite un vers dintr-o melodie, iar apoi imi e atrasa atentia de becul care palpaie si dispare, de data asta s-a incheiat innebunind. Help me...

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Buna,

Elementele din visul tau se pot interpreta cam asa:

- a te visa in propria casa simbolizeaza securitatea, familiaritatea - probabil cum te simti acum
- o fereastra simbolizeza posibilitatea de a privi in viitor, sa anticipezi, daca e noapte nu prea ai ce sa vezi
- elementele paranormale simbolizeaza probleme din trecut, nerezolvate
- ramanerea pe intuneric poate simboliza inabilitatea de a a gasi solutii sau raspunsuri

Un psihoterapeut te poate ajuta sa depasesti experientele neplacute din trecut.

| Nat133 explică (pentru seth2016):

Multumesc mult pentru raspuns, daca ma gandesc mai bine la vis si la trecut. Parintii mei se certau zilnic, din lucruri banale, insa ziua ma refugiam in lumea virtuala, jocurile vidio... iar noaptea era preferata mea cand ramaneam singur in intuneric deoarece insfarsit aveam parte de liniste.
Usa inchuiata probabil simbolizeaza ca cand era mic, eram satul de certuri asa ca voiam sa fug de acasa, insa n am avut niciodata curajul ca s o fac, deoarece stiam ca n am unde sa ma duc...
Multumesc mult, o sa incerc sa ma vindec singur sau o sa caut un psihoterapeut.

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este ca să renunți la:
- filmele horror
- cearta cu tatăl tău
- masa de seară luată prea târziu.
Aceștia sunt factorii care influențează creierul să funcționeze în mod negativ în starea de inconștiență (conștiența este când suntem trezi, iar inconștiența este când dormim).
Creierul lucrează tot timpul, chiar și când dormim; ba încă chiar și atunci când mâncăm sau când stomacul este ocupat cu digestia. Este o strânsă legătură între creier și stomac prin stimuli nervoși.
Noi nu trebuie să mâncăm seara târziu doar pentru că ne-am îngrășa, ci și pentru că tot corpul trebuie să se odihnească în timpul somnului, inclusiv creierul și stomacul.
De asemenea efectele pozitive sau negative din timpul zilei sunt prelucrate de creier atât în starea de conștiență (când suntem trezi) cât și în starea de inconștiență (când dormim).
Acum nu-i de mirare că și atunci când suntem conștienți putem să interpretăm în mod negativ chiar și o informație pozitivă ajunsă la creier; cu cât mai mult în stare de inconștiență informația primită ziua va fi interpretată în mod negativ noaptea în timpul somnului.
Visul tău nu cred să aibă vreo interpretare deosebita. Ci trebuie să renunți și să te ferești de orice lucru rău atunci când ești treaz, chiar dacă unele lucruri negative îți plac (cum ar fi filmele horror; nu mai zic că unora găsesc plăcere în a se certa zilnic cu cineva -dar nu mă refer aici la tine).
Deci nu se doar hrana și apa care le consumăm ne afectează în bine sau rău organismul, ci și lucrurile pe care le vedem, și auzim. Filmele horror vor duce la afecțiuni mai grave cum ar fi stări de panică, anxietate și altele de felul acesta. Și dacă nu vom fi afectați noi, atunci copii noștri se vor naște cu acestea. Renunță și ferește-te de orice rău.
Sănătate!

| Nat133 explică (pentru anonimg):

Multumesc mult pentru ajutor dar, e imposibil sa taci din gura la o persoana care te a certat de mic copil. Cu masa luata seara, este adevarat ca mananc inainte sa ma pun la culcare insa din cauza ca muncesc, nu prea am de ales. Si despre tot articolul horror ( imagini, vidioclipuri sau filme ), sincer ma linisteste cand vizionez, deoarece ma simt cam urat si anti social, astfel imi gasesc locul printre monstri din filmele horror sau vidioclipuri. Am o gandire foarte ciudata...

| anonimg a răspuns (pentru Nat133):

Eu îți recomand să citești cartea aceasta:
https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus
Este mai mult decât ai nevoie. Și nu am treabă dacă crezi sau nu. Citește cartea pentru că nici nu-ți vei imagina cât de bine te vei simți după aceea, indiferent de credința sau necredința care o ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca nu te simti in siguranta in casa ta.

| Nat133 explică (pentru anonim_4396):

Iti dau dreptate. Cate frustrari am avut in casa aceea, pentru mine simt ca e blestemata.