| suntcuriossastii a întrebat:

Ciocolata alba glucoza ofera organismului creierului etc mai multa vitalitate și energie decât ciocolata neagra normala? Ce alte surse de energie în afara de cioco neagra și cafea cunoașteți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Glucoza e acelasi nu conteaza, faza e ca ciocolata cu mai multa cacaco e mai sanatoasa, dar nu ca difera si asa 25% din ceea ce consumi tu creierul are nevoie

| doctorandus a răspuns:

Ciocolata albă e mai nesănătoasă decât cea maro sau neagră pentru că untul de cacao conține grăsimi dăunătoare. Bine, dacă mănânci o ciocolată pe lună nu e o mare problemă.

| Frank51 a răspuns:

Energie oferă orice mănânci, diferă doar cantitatea. Trebuie doar sa deosebim energia de vitamine, minerale, antioxidanți, proteine, astea practic ne mențin buna funcționare a organismului, pe când zaharul(glucoza fructoza lactoza galactoza) ne oferă doar energie.

| gabicoo a răspuns:

Ciocolata e una - glucoza e altceva! Cea mai buna e Ciocolata neagră cu un conținut cât mai ridicat de cacao!

| cristimihailov a răspuns:

Cafeaua forteaza corpul.
Poti incerca laptisor de matca sau suc de iarba de grau, daca nu ai alergii.

O sa ai o energie de o sa mergi pe tavan.

Mai sunt si altele de luat in calcul, precum cat de toxic esti, etc