| sugarock a întrebat:

Ciroza hepatica se trasminte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se transmite virusul hepatitei B sau C, care la randul lor duc de fapt la ciroza.se transmite prin materiale contaminate cu sangele bolnavului-forfecute, lame de ras, periuta de dinti, relatii sexuale fara prezervativ, si uneori cu saliva pentru ca in gura pot exista taieturi aproape invidibile daca intra in contact cu sange sanatos, instrumentar chirurgical sau la medicul stomatolog pentru ca frezele dentare nu se schimba la fiecare pacient in parte.de aceea obligatia persoanei purtatoare de virus sa informeze medicul inainte de orice interventie.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca este de cauza virala (hepatita B sau C) se trasmite pe cale sexuala, de la mama la fat si prin instrumentar medical infectat. Dar nu se transmite ciroza ca atare, ci infectia virala care in timp poate duce la ciroza.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Pana acum nu de mult am crezut ca nu... insa s-a intamplat ca bunica mea sa moara de ciroza hepatica (nu a baut si nu a fumat niciodata), sora ei mai mica a murit acum 4 ani tot de ciroza hepatica, sora ei mai mare a murit dupa ea la cateva luni tot de ciroza... sincer numai stiu ce sa cred... dar medical vorbind nu cred... bunica mea a contactat virusul hepatic C in timpul unei trasfuzii de sange acum 20 ani... a trait asa 20 ani fara simptomatologie... in 4 luni s-a dus... deci nu stiu, sunt curioasa ce raspunsuri mai primesti...

| dalea a răspuns:

Ciroza survine in stadiul avansat al unor boli hepatice diferite, legate frecvent de consumul de alcool. Boala poate fi consecutiva unei hepatite cronice, unor deficiente ale sistemului imunitar sau a expunerii la unele toxine din mediu. Deci ciroza nu se poate transmite adica o persoana bolnava sa infecteze alta persoana.Hepatita virala se poate transmite si prin tratare necorespunzatoare evolueaza in ciroza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant! Nu se transmite ciroza dar se transmite virusul hepatitei care provoaca ciroza. Dupa mine, concluzia este ca se transmite! Cumnata mea are ciroza provocata de hepatita C si... sa ma ierte Dumnezeu imi este frica! Fiul meu are sistemul imunitar scazut si NU vreau sa risc nimic. Nu locuieste cu noi dar neavand alte rude eu sunt cea care are in sarcina ingrijirea ei. Partea proasta e ca banuiesc cum sa ne protejam dar mi-e jena. Nu cred ca i-ar placea sa ma vada facand curat prin casa cu manusi in maini si nici ingrijind-o corporal tot cu manusi in maini. Nici nu stiu cum sa fac pentru ca e si foarte suparacioasa si rautacioasa. Cand vin acasa ma spal foarte mult cu sapun ( baie generala ) si ma dau cu spirt. Medicul mi-a spus ca ciroza nu se transmite dar tot mi-e frica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin ce se poate laua ciroza lichida?