| Strongy a întrebat:

Cistita, o problema de care nu pot scapa.

Buna ziua,

Sunt baiat, am 20 de ani, e prima oara in viata cand fac raceala asta si acum parca nu pot scapa de ea. In iunie cam pe la mijloc am dus afara ( sunt de la tara mentionez), am facut cateva dusuri reci afara cam pe la ora 17-18 atunci cand batea si vantul, nu am bagat de seama, dupa intr-o seara am vazut ca nu pot sa urinez cat trebuie, ma fortam de a inceput sa ma doara spatele, nu am stiut ce am pe moment. am fost intr-un final dupa 5 zile la medicul de familie, i-am povestit tot, mi-a prescris uractiv, no spa, si un ceai. am inceput sa le iau si am vazut ca incepe sa isi dea drumu, ura, dar dupa 2 zile ce sa vezi, nu mai puteam sa urinez, am mers dupa alte 3 zile la spital, acolo au vazut, m-au tinut 5 zile cu injectii 2 in fund si 1 in flexura pe fiecari zi, si sa iau restul de pastile, fara no spa, ca luasem prea mult. totul bine si frumos, doctorul mi-a dat drumul acasa cu reteta, tavanic 1/zi 10 zile si urisan 2/zi 15 zile. am scapat, era numai bine, dupa o saptamana eram doar in panaloni scurti pe drum si transpirat, s-a pus un vant care ma batea direct in fata, nu a durat 2 zile ca a revenit, nu am stiut ce sa fac si am luat inapoi tavanic si urisan la fel cum a prescris doctoru, doctorita de familie a zis ca e foarte bine ( tampita, deoarece aflu de la alt doctor de familie ca poate au facut rezistenta la tavanic si uractivul este preventiv, iar eu eram deja racit bine de cistita), am luat pastilele si pe finalul pastilelor iar nu am putut sa urinez si simteam ca si cum as fi umflat acolo jos la vezica...
am trecut la alt doctor de familie si aceasta mi-a dat nolicin 2/zi 5 zile, si voltaren supozitoare, doar ce le-am terminat si tot nu prea sa urinez, m-am ferit de transpiratie si vant... un bunic mi-a zis sa iau un ceai de coada soricelului, 5 flori la 1 l apa, fierb apa in clocot apoi pun floricelel si las 10-15 minute, beau 3 pahare normale pe zi, apoi doctoru de familie imi zice ca e prea mare doza de ceai, o cana sa beau. nu stiu ce sa fac, de la atata fortat la urinat mi-au aparut 2-3 mici umflaturi in jurul orificiului a nal, de cand am facut prima data cistita, nu ma dor, nu ma usutura, doar sunt acolo.

va rog sa imi spuneti parerile voastre ca eu nu stiu ce sa mai fac, nu am patit niciodata asa ceva, mi-a revenit de 3 ori pana acum.
nu mai vreau sa iau pastile, am luat aproape o suta de pastile in total.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu iti va trece fara pastile din pacate. Stiu ca ai luat multe, dar nu te-ai ingrijit deloc si ti-ai batut joc de sanatatea ta. sa stii ca daca ai inceput a doua oara tratamentul cu tavanic (dupa ureche), trebuia intai sa il termini (10 zile si abia apoi sa incepi alta antibiotic). de asemenea, trebuie sa stii ca macar 6 luni dupa ce te vindeci, nu ai voie la imprudente de genul umblat in pantaloni scurti. O sa iei mii de pastile, daca tu la cateva zile dupa ce te vindeci umbli prin frig, boala va reveni.
Poti bea ceai de orice, el te poate ajuta la vindecare, dar numai daca iei si antibiotice. Este bine sa nu iei acum nici un antibiotic, sa mergi maine sa iti recoltezi o urocultura si, peste 3-4 zile cand e gata rezultatul sa iei antibioticul la care e sensibil geremneul. Si ai mare grija: minim 6 luni umbli corect imbracat, avand intotdeauna grija sa iti fie cald, sa nu te expui la frig si umezeala, porti sosete si pantaloni lungi mereu, bei minim 3 litri de lichid pe zi.