| balsamitea a întrebat:

Cit timp dureaza recuperarea unui ligament fortat. S-a intimplat acum 3 luni si tot doare. Ce sa fac sa-mi treaca, deja ma doare stomacul de la antiinflamatorii. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Pe cind jucam handbal mi s-a intamplat si mie si a trebuit sa stau 5 luni sa imi revin la normal.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa te duci la ortoped, sa se asigure ca nu e mai mult (de exemplu o ruptura fasciala sau mai rau) si sa iti recomande pe langa tratament antiinflamator si alte metode. Adica tu iei de 3 luni medicamente, dar ai avut o orteza sau macar o fasa care sa-ti imobilizeze piciorul? Pentru o leziune de ligament se recomanda 3 saptamani de repaus total (adica mers doar la baie in carja) cu imobilizarea elastica a articulatiei.

| mioara a răspuns:

Incearca si du-te la un dr numai sta.

| gabimaris a răspuns:

Cere sfatul unui ortoped, nu mai sta pe ganduri pentru ca la batranete ala va fi primul ligament care va incepe sa cedeze, ai grija cate antiinflamatorii inghiti, incearca cu produse care se aplica local si care incalzasc zona si te lasa sa suporti un masaj usor, dar asta numai dupa sfatul medicului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3 luni! eu tocmai am patit asa ceva la ambii genunchi, si speram ca in 3-4 zile sa imi treaca... geeezzz sad