April
| April a întrebat:

Citeam deunazi intr-o revista medicala-Medic.ro,nr 25 din 2006-un interviu al dr.Streinu Cercel despre gripa aviara ce isterizase lumea in acel an.Estima domnul doctor atunci ca va fi o pandemie ce va produce in Romania 4 mil.deinfectati si 2 mil de morti.Va amintiti ca dupa trecerea ei anuntata pandemie a scos la iveala mai degraba dubioase afaceri cu dezinfectanti.Astazi ni se vorbeste iarasi despre o eventuala pandemie de gripa porcina ce va duce la mil.de decese. Iar in presa razbat deja zvonuri depre afaceristi norocosi care fabrica masti chirurgicale ce par a se fi epuizat de pe piata. Ce credeti voi despre toate cestea? Sa fie ele doar niste coincidente intamplatoare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| string a răspuns:

Gripa pandemica? Cum sa fie coincidenta? Asta-i pandemie muncita, s-au straduit din greu sa o promoveze si a fost munca grea, al naibii "virus" nu s-a dat deloc mai virulent, asa... o tara, cat sa fie un pic de show.

Streinu Cercel a fost investigator principal in mai multe studii clinice ale GSK, prietenia lui cu GSK-ul si alte companii este legendara.

Vaccinurile... hmm... despre pandemrix poti citi aici http://nostrabrucanus.wordpress.com/......ravidelor/

Vaccinul facut la Cantacuzino este netestat si cred ca este la fel ca si celelalte vaccinuri antigripale - adica eficienta nula. N-am spus eu asta despre vaccinurile antgripale sezoniere ci dr. Jefferson de la Cochrane Institute.

Aici http://www.virologyj.com/content/6/1/207 gasiti lucrarea super a lui Gibbs et al care pune problema - din nou- ca virusache este pui de laborator.

Si la producerea unei astfel de pandemii s-a muncit ceva si s-au dat multe spagi. Este adevarat ca spagile sunt xtrem de eficiente, dar rusii s-au prins de corputie si ca-i teapa, asa ca acum vreo cateva zile au anunta ca investigheaza si daca gasesc probe, dau in judecata OMS-ul plus parasesc OMS-ul.

Am lesinat de ras cand am vazut declaratia lordului despre vaccinuri; cica vaccinul este un bun public, asa ca este normal ca producatorii sa nu-si asume responsabilitatea pentru ce produc iar statul sa plateasca ( din banul public) daunele cauzate de efectele adverse ale vaccinarii.

" Asta-i din ciclul si. si cu banii luati. Banii statului sunt banii platiti de contribuabili. Adica unii fac afaceri si castiga enorm (vezi profiturile companiilor farmaceutice), populatia suporta efectele adverse si tot populatia plateste despagubirile? Ce interesant sistem!" - citat de aici http://nostrabrucanus.wordpress.com/......sclavilor/

De ce nu declara si hartia igienica bun public, ca ne scapa oricum, de mult mai multe boli decat vaccinurile. Si asa scapa producatorii de hartie igienica de orice raspundere legata de calitatea produsului lor :)

2 răspunsuri:
April
| April explică:

Scuze, nu-mi dau seama de ce a aparut mesajul de doua ori.Am avut impresia ca am gresit cu ceva si l=-am reformulat.Sunt tare neindemanatica.

| antonia09 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Cert e de fiecare data cand au fost epidemii de genul asta au existat anumite persoane/firme care au avut de castigat sau de pierdut.
Cu siguranta si aceasta gripa ANh1sau cum s-o numi ea, a fost declansata de esuarea vreunui tratament experimental inceput la om si uite cu ce repeziciune s-a extins. Acest vaccin despre care se vorbeste cu siguranta a fost creat pentru a satistace exigentele financiare ale unor companii in spatele carora se afla nume grele ale economiei mondiale.