| nuconteaza777 a întrebat:

CITIȚI VĂ ROG, ma ingrijorez foarte tare!
Prietenul meu a fost la mare in iulie 2018 si a calcat din greseala intr-un arici de mare. El credea ca s-a infectat de HIV si are SIDA, mai pe scurt cand a venit acasa mi-a spus ca e ingrijorat si ca a dat analize ca sa vada cum e starea lui si analizele erau bune.Dar deja dupa 4 luni el are greturi, se simte slabit si stresat dupa spusele lui. Am avut sex neprotejat de mai multe ori si crede ca m-a infectat si pe mine, pentru ca eu de o luna am dureri de gat si nu trec, de 2 saptamani am durere de urechi,am avut febra prima saptamana si dureri de cap dar au trecut,am avut greata cateodata, ma dureau muschii dar nu am facut deloc efort fizic, am fost la medic si mi-a prescris antibiotice, dar a venit inapoi durerea de gat si ureche..Sunt si eu deja stresata si nu stiu ce sa cred. Nu pot sa cred ca este posibila o boala serioasa.Intrebarea mea : este posibil sa fim infectati de HIV sau SIDA?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Hai ma, ce naiba. Care este logica? Sunt aricii de mare purtatori de HIV? Sau scoicile? Atunci ar insemna ca toti ar trebui sa fim infectati. Nici daca ar fi trecut cineva infectat si si-ar fi lasat sangele acolo, virusul n-ar fi supravietuit in acel mediu. Prietenul tau este ipohondru, ducand aceasta afectiune la extrem. Cred ca toti ne panicam cand avem cate ceva, e omeneste, insa sa faci atata caz din nimic... Cred ca pot sa iti zic eu cum a fost treaba. Stia el ceva de HIV dinainte, apoi a calcat in acel arici si a inceput sa citeasca prostii pe internet. A aflat de acolo, din numeroasele articole dubioase si scrise de oricine, ca e foarte posibil sa aiba virusul (lucru total fals) si a inceput sa se sperie. Mintea a actionat in consecinta, astfel ca a inceput sa il doara una si alta. Dupa aceea, a scris el simptomele pe internet, a gasit acolo ca ar fi specifice pentru SIDA si, iarasi, s-a speriat si mai tare, intrand intr-un cerc vicios, din care cu greu va scapa. Cu cat se streseaza mai tare, cu atat simptomele se vor amplifica, insa acest lucru este doar in mintea lui. Pe langa toate astea, te-a facut si pe tine sa crezi ca ai ceva. Simptomele tale sunt, cel mai probabil, ale unei raceli sau gripe usoare.
Spune-i prietenului tau sa isi bage mintile in cap si sa nu isi strice viata crezand lucruri total idioate. Sa creada ce scrie pe foaia de analize si sa nu mai citeasca lucruri prostesti pe internet.

| Violleta2022 a răspuns:

Ariciul de mare nu are SIDA!
Cel mai probabil a avut sex neprotejat cu prostituate si acum inventeaza povesti de copilasi mici, profitand de naivitatea ta.
Mergeti si va faceti analize medicale amandoi.
HIV-ul iese la testul de sange, la 6 luni dupa contaminare.

| AndreaJ a răspuns (pentru Violleta2022):

Poate testul de generatie 3, anticorpi. Nu si testul gen 4 Ab Ag, considerat conclusiv la 3 luni in Marea Britanie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum naiba sa iei HIV de la un arici de mare. Dacă el e cu adevărat stresat de asta cine știe cu cine a umblat

| johnnny123 a răspuns:

Mult mai probabil suferiți amândoi de o afecțiune psihică combinată cu o completă lipsă de cunoștințe elementare.

Iar dacă sunteți atât de stresați că ați luat SIDA de la un arici de mare (ar fi o premieră mondială, dar mai știi), de ce nu vă duceți să vă faceți un set de analize, în loc să pui întrebări stupide pe TPU?

| Goete a răspuns:

Eu de asta nu fac sex cu arici de mare

| Felys a răspuns:

Sub nici o forma nu se poate lua Hiv de la un arici de mare sau orice alt animal terestru sau acvatic, singurul mamifer care poate avea microbul este OMUL. Daca prietenul tau stie ca nu a umblat si prin alte parti poate sa se relaxeze ca nu are nici o sida, insa daca a calcat stramb sa repete analizele si tu la fel

| WaterDrop a răspuns:

Pe un arici, nu in el. Simptomele HIV nu se manifesta timp de cativa ani, deci nu ai asa ceva, sau daca cumva ai, cu siguranta nu este vina ariciului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ce tara ati fost la mare? ca eu sunt de la mare si n-am vazut in 30 de ani nici un arici de mare p-aici.
si nici nu cred ca aricii de mare, ar putea avea sida.

| alex15ccc a răspuns:

Cu siguranta, ai aproape toate simptomele bolii.

teapa, esti doar ignoranta, nu ai hiv.

| Krax256 a răspuns:

Mai degraba cu o raceala nasoala.

| nuconteaza777 explică:

Scuzati nu a calcat pe un arici de mare ce pe un ac