| traficanta a întrebat:

Compoturile facute in casa, sunt sanatoase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maria_1984 a răspuns:

Bineinteles!
Doar e facut in casa!
Tu stii ce ingrediente folosesti si cat sunt de sanatoase!
In spirit de gluma, macar te omori cu mana talaughing)!
:*

9 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Da sunt sanatoase, comparativ cu cele din comert care mai contin si diversi conservanti. Din cate stiu de la mama, compoturile le-am facut cu fructe, apa si zahar, si fierte la bain-marine pentru sterilizare. Nu se compara continutul nutritiv al fructelor din compot cu cele proaspete, continutul fiind mai scazut, dar de obicei acestea sunt dispersate in toata masa lichidului.

| Brotacelu a răspuns:

Ghici ciuperca!
Pai bineintelesc ca sunt, nu au in componenta toate chimicalele si E-uri.
E foarte ECO mancarea preparata in casa

PS: Din materie prima luata de la tara, crescuta fara ingrasaminte sau alte stimulante
Ca degeaba iei tu caise de pe piata si le faci in casa daca lea deja sunt crescute cu chimicale sau stimulanti

O zi buna

| fif2002 a răspuns:

Doar daca nu contin "gelfix", si tot felul de conservanti care se mai gasesc pe piata

| anyka18 a răspuns:

Normal, tot ce e facut acasa e mai sanatos decat alea cumparate

| c0rinutza a răspuns:

Normal e logic, sunt foarte sanatoase.

| babyyou a răspuns:

Sunt sanatoase in comparatie cu cele din magazin dar nu se compara fructele din compot cu fructele naturale, in compot fructul prin fierbere isi mai pierde din continutul de vitaminefructele isi pierd din nutrimente prin apa in care sunt fierte dar sunt mult mai bune ca cele din comert

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Depinde de ingredientele pe care le folosesti si conditiile in care lucrezi.In general, daca fructele sunt proaspete si bine spala-te si compoturile sunt facute in conditii sanitaro-igienice favorabile, compoturile de casa sunt mult mai sanatoase decit sucurile imbuteliate, caci in continutul sucurilor produse la fabrica se adauga si substante chimicale, in plus compoturile contin mai multe vitamine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde in ce cantitate mananci.Depinde cat zahar pui.Depinde ce fructe folosesti ( cate ingrasaminte chimice s-au folosit pentru cultivarea lor ).
Dar, repet, cantitatea pe care o mananci e factorul cate transforma un lucru bun in ceva rau.

| DrPedobear a răspuns:

Cele mai sanatoase deoarece pastreaza aproape toate substantele nutritive daca sunt facute din fructe proaspete crescute ecologic si fara conservanti. Fata de compoturile procesate din fructe care sunt crescute cu ingrasamitne chimice si pline de conservanti.