Întrebare recomandată | Alexandrapaaa a întrebat:

Confuză total...
Stiu ca suna ciudat titlul insa in momentul de fata asa sunt. Povestea problemelor mele de sanatate a inceput acum 3 ani când am facut o pneumonie pe care l-a momentul respectiv am tratat-o, insa dupa aceasta am ramas cu o nevralgie intercostala pe care am descoperit-o dupa 6 luni de investigatii, radiografii peste radiografii, analize de sange nu mai zic.Intr-un final am descoperit si am tratat-o.Cand am crezut ca in sfarsit s-a terminat m-au inceput niste dureri abdominale ingrozitoare din nou investigatii peste investigatii, analize de sange, ecografii o gramada intr-un final am aflat ca mi s-a somatizat corpul. Am tratat si aceasta problema si crezând ca in sfarsit pot sa zâmbesc, dupa cateva luni in care am fost ok am zis sa fac si eu niste analize de rutina sa vad cum mai stau mai, ales ca aveam dureri osoase dar care nu erau permanente si cel mai rau ma durea spatele si coatele exact ca la nevralgie. Tin sa precizez ca si acum ma doare spatele si coastele dar când ma asez in pat nu mai am nimic(am o scolioza la coloana cervicala) zis si facut.In luna octombrie a anului 2017 m-am dus am facut un set de analize unde medicul internist a descoperit ca limfocitele erau 50 iar neutrofilele 36 moment in care mi-a zis ca as putea avea ceva grav(leucemie).Din nou am inceput investigatiile, analize de sange in care hemograma prezenta doar aceste doua modificari.Am luat decizia de a merge la hematolog, primul mi-a zis ca sunt bine(februarie 2018) cel de-al doilea (martie 2018)la fel. Am facut analize specifice frotiu sanguin, feritina, sidermie, analize pentru hiv, hepatite, splina bine doar la ficat am un hemagion de 5 mm si la colecist un polip corporeal de 3mm in rest toate au iesit bine, mai putin cele doua modificari de limfocite si neutrofile din hemograma a si tsh care era la acel moment 4.5 concluzionând si el ca sunt ok si ca sa mai verific din când in când hemograma. Am respectat aceasta conditie si in fiecare luna sau de 2 ori pe luna mergeam la analize iar cele care erau in continuare modificate erau limfocitele care ba aveau valorin intre 58 sau 47 si neutrofilele care au ramas in continuare 36.
Am luat in aceasta perioada o gramada de antibiotice pentru ca mi s-a recomandat intrucat ziceau ca poate am ceva bacterii insa faceam tratament il terminam stateam 5 zile faceam analize hemograma era ok iar cand mergeam dupa mai mult timp de la terminarea antibioticului erau la fel de modificate.La un moment dat ma saturasem sa le mai analizez si am lasat-o balta pana in luna august 2018 când am facut iar analize de sange iar cele doua erau la fel tsh era si el maricel 5.10 calciul seric total 10.25 deci era maricel, in rest toate erau bune.Am mers din nou la medic, mi s-a administrat tiroxina pe care o iau si acum. Acum iar mi-am facut un set de analize in care hemograma a iesit la fel, limfocite 47 iar neutrofile 36, acest set l-am facut deoarece am facut o pneumonie si am terminat tratamentul si am zis sa merg sa vad cum sunt am facut si o radiografie care este ok insa am facut din nou calciul seric total care este 9.9 calciul ionic 4, 12 iar proteinele 7.18 si sunt cam speriata deoarece am facut greseala de a citi pe internet si imi zicea de mielom multiplu sau leucemie iar deoarece aceste analize limfocitele modificate, neutrofile modificate calciul la fel plus durerile osoase aici ma duc cu gândul desi medicul azi nu mi-a zis nimic.Va rog sa ma ajutati cu un sfat ca simt ca o iau razna deoarece în afara de aceste simptome, eu ma simt bine, nu slabesc, am pofta de mancare, am energie, merg la facultate, am efectiv o viata normala. Tin sa precizez ca am 23 de ani am 1, 61 m si 56.800 kg plus ca mi-am facut si densitatea osoasa care pentru greutatea mea este mica 2.2 si mi-am facut si metabolismul care este de 13 ani deci este foarte bun la varsta asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| crud a răspuns:

Daca tot faci atatea investigatii, ai putea verifica si dozajul D3. Este posibil ca acesta sa fie mic, ceea ce ar explica durerile osoase. Degeaba analiza calciului este buna daca el nu se fixeaza pe oase din lipsa de D3. Mi se pare ca ti s-a datcam usor si cam mult antibiotic.

| LuluOneMillion a răspuns:

Wow, prin cate ai trecut. Sfatul meu este ca orice ar fi, trebuie sa mergi inainte prin viata si sa-ti faci ceea ce iti place. Viata poate fi o provocare, poate parea imposibila, nu-i niciodata usor, dar tu poti face diferenta cu curaj. Ai darul de a visa, si de a face visurile sa devina realitate.

| Alexandrapaaa explică (pentru LuluOneMillion):

Din pacate ma lupt cu aceleași probleme...incerc din răsputeri să îmi revin si sa imi continui viața, așa cum era acum 3 ani.Mi-am propus să nu mai merg la medici, pentru că am fost la foarte mulți si au considerat că nu este ceva cert patologic, incerc sa ma calmez si sa nu imi mai ascult organismul, pentru că mai rau îl îmbolnăvesc dacă tot ma gandesc ca as putea avea ceva grav si am sa las si analizele nu o sa mai fac decât cele uzuale o singură dată pe an, am sa las acele modificări balta pentru că ma gandesc daca era ceva grav de acum un an jumate până acum eram mult mai grav.Iti multumesc enorm pentru frumoasele cuvinte si sper din tot sufletul sa pot sa nu mai iau chestiile astea așa mărunte in seama.

| LuluOneMillion a răspuns (pentru Alexandrapaaa):

Easy operation