| anonim_4396 a întrebat:

Considerați că schizofrenia poate fi tratată (nu în totalitate) fără tratament medicamentos, ci doar cu ocuparea minții? Din ce motive considerați aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Da,se poate însă e nevoie si de psihoterapie. Terapia ocupationala are un rol foarte important in psihoză deoarece suferinzii nu mai vad sensul vietii si nu au activitate care sa le puna mintea la treaba,creierul in miscare. Intelegi tu. Au nevoie sa acumuleze informații noi,sa se dezvolte,nu sa stagneze. Asta le inrautateste starea. Neuronii sunt făcuți să stocheze informatii, nu sa leneveasca. Mor daca nu si indeplinesc sarcinile. Psihoterapia, înlocuiește medicatia alaturi de ocupații, pentru ca le distrage atenția de la suferință și le reorganizează gândirea. Aceștia își schimbă creierul in timp. Se pot vindeca dar au nevoie de timp, vointa si mult efort depus. Nu mai zic de incredere care trebuie consolidată.

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu se poate, foarte mulți bolnavi când își iau medicamentele și văd ca se simt bine, renunța pentru ca au impresia ca pot și fără medicamente, dar e o iluzie falsa.

| doctorandus a răspuns:

Inainte medicamentele pentru schizofrenie aveau efecte secundare considerabile. De cand au aparut antipsihoticele atipice, nu prea mai sunt efecte secundare importante.

Daca nu te impaci cu unul din medicamente, ii ceri medicului psihiatru sa ti-l schimbe cu altul.

| Donsavas a răspuns:

Vindecarea oricărei boli este posibilă,chiar dacă nu se stie cu exactitate cum se vindeca. Asta tine de la caz la caz. În cazul bolilor psihice, unde este afectată chimia creierului si gandirea, o combinație între psihoterapie si farmacoterapie mărește șansele către vindecare dar nu le asigura caci nimic nu este până la urma sigur. Da, am spus că se poate și fără medicatie dar asta atata timp cat avem capacitatea de a discerne si ambiție, vointa sa luptăm cu boala. Altfel nu are rost sa renunți la medicatie. Rezultatele nu apar nefacand nimic.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu. E o boala grava. Nu se vindeca. Dar poate fi tinuta sub control cu medicatia potrivita si terapie. Cunosc o persoana care a refuzat tratamentul, a zis ca se descurca cu asta daca face sport si alte lucruri. Acum are 40 de ani si a luat-o razna rau, fuge de acasa si doarme in santuri, ce are ea acum e irecuperabil...
Asta nu e o boala cu care sa te joci.

| raMLesS a răspuns:

Poate fi diminuată, dar asta se face cel mai mult in copilarie, cand plasticitatea creierului este uriaşă.

| MadRaven a răspuns:

Nu cred că schizofrenia poate fi tratată fără un tratament medicamentos sau măcar consult psihiatric des în combinație cu alternative medicamentoase naturiste. E ca și cum ai pune un om să își trateze problemele de vedere fără a folosi ochelari. Problemele psihice sunt la fel de serioase ca cele fizice. Nu te poți aștepta să treacă doar ignorându-le, mai rău se agravează.

| zăGhost a răspuns:

Nu. Si oricum, nu cred ca cineva ar vrea sa isi asume un astfel de risc.

| alex15ccc a răspuns:

Eu nu am auzit de leacuri babesti pentru schizofrenie