| MarcelCarp a întrebat:

Conteaza ce dioptrie am ca sa imi fac lentile de contact? Am -6 la ambi ochi imi mai pot face? Cu cat is mai mari costa mai mult? Cam cat m-ar costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai spus ce varsta ai, dar peste varsta de 30-35 ani dioptriile nu se mai accentueaza, iar la -6 cel mai recomandat ar fi operatie de corectare cu laser. Ai scapa de ochelari, ai avea vedere fara probleme.

Iti recomand sa te interesezi la o clinica specializata de aceasta posibilitate.

| Almajan_Adelina_1968 a răspuns:

Geografia ca știință a apărut în secolul xix -nouăsprezece.