| anonim_4396 a întrebat:

Conteaza la ce ore dormi cat timp dormi 8 ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mariusalex2019 a răspuns:

Da 8 ore este normal pentru organism

| UniUnicornul6373 a răspuns:

Este importantă și ora.Se spune că orele perfecte pentru culcare la un adult sunt 22.00 sau 23.00. Nu vom fi mai odihniţi dacă ne culcăm de la ora 20.00, deoarece corpul nostru este încă activ, ne va fi greu să adormim rapid şi nu vom face decât să stresăm organismul. Nici să ne culcăm mereu târziu nu este bine chiar dacă dormim 8 ore.

| Sofer a răspuns:

De preferat e sa adormi seara de la 23 sau 00 maxim ca să te trezești ok dimineața.

| Holiday a răspuns:

Desi e raspandita ideea ca ar trebui sa dormi de la nu stiu ce ora, la nu stiu care alta, experienta imi spune ca n-are nici o legatura cand, ci cat dormi.

| gabicoo a răspuns:

Da! 23 seara - 8 dimineața!
Ăsta e cel mai bun interval!

| aXy99 a răspuns:

Nu conteaza. Organismul tau se va adapta.
Daca nu dormi 7-8 ore, pot aparea probleme.

| JicaContra a răspuns:

Nu, nu conteaza
DAR
NUMAI intre anumite ore ciclul circadian functioneaza corect pentru marea majoritate a oamenilor, si anume cu cel putin 1h inainte de 00:00 (daca treci de ora aia nu mai iti vine sa adormi) si minim 6h, maxim 8h

insa sunt si oameni pentru care chiar nu conteaza cand dorm, chiar cunosc pe cineva asa

| wpetterssone a răspuns:

Eu dorm suficiente ore. Lucrez în ture de zi/noapte, așa că nu-mi pot păstra un stil de somn.