CORONAVIRUS - Tu știi care sunt cele 10 reguli de urmat?

Pentru că ne aflam într-o situație excepțională și pentru că depinde doar de noi dacă contribuim sau nu la raspandirea virusului, lăsăm mai jos câteva reguli de bun simț de urmat pentru a ne proteja atât pe noi, pe cei dragi, cât și pe toți cei din jurul nostru. Toți pentru unu și unul pentru toți! https://bit.ly/2wYtCbf

CORONAVIRUS -  10 reguli de urmat

1. Spală-te des pe mâini!

2. Evită contactul cu oamenii care suferă de Infecții respiratorii acute!

3. Nu îți atinge ochii, nasul, gura daca nu ai mâinile igienizate!

4. Acoperă-ți nasul și gura când strănuți sau tușești!

5. Nu lua medicamente antivirale sau antibiotice fără prescripția medicului!

6. Curăță suprafețele cu dezinfectant pe bază de alcool sau clor!

7. Folosește masca de protecție daca suspectezi că ești racit sau ești în apropierea oamenilor bolnavi!

8. Pachetele și produsele fabricate/primite din China nu sunt periculoase.

9. Animalele de companie nu răspândesc acest nou tip de virus.

10. Apelează 112 dacă ai febră sau tuse și ai călătorit în țări cu cazuri confirmate de persoane infectate cu coronavirus sau dacă ai intrat în contact cu persoane confirmate cu coronavirus! Specifică acest lucru dispecerului!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
65 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Coronavirus este ca prostia. Nu are antidot.
2. Daca stii ca v-ati aflat in preajma unor persoane infectate (cu virus corona sau de prostie), izolati-va de publicul deja infectat. Puteti folosi banda izolatoare sa nu va curentati.
3. Folositi masti sanitare, iar daca nu gasiti, atunci folositi masti de gaze.
4. Daca nu aveti mainile spalate, atunci se pot lipi de ele obiecte, de marimi diferite.
5. Dezinfectati-va mai des! Daca rafturile sunt goale, treceti la carciuma din sat!
6. Sarutati-va purcelul din ograda! Nu va transmite coronavirus, dar tot va pleca din gospodarii.
7. Nu ascultati de fake news! Opriti internetul, iar din mas media urmariti doar stirile date de opozitia partidului vostru drag.
8. Aveti grija de telefonul vostru! Daca-l stricati, va dura si va costa mult sa-l reparati sau sa cumparati altul! China a reluat exportul doar de masti si dezinfectanti. Fabricile de electronice mai stau in carantina, asteptand sa urce preturile pe piata.
9. Invatati sa va gatiti acasa, singuri! Chiar daca rafturile sunt goale, va puteti culege de cate o mancare, daca faceti cate o drumetie, in natura: mancarurile din plantele primare de primavara sunt foarte sanatoase: urzici, macris, leurda etc. Si miscarea in timp ce le culegeti este foarte sanatoasa.
10. Daca nu mai gasiti loc la carantina, intrebati daca mai sunt locuri libere la ospicii.

Deocamdata atat. Ma duc si eu sa ma dezinfectez... big grin

| brokxy a răspuns (pentru Bula):

Vreau sa mai adaug o regula 11, baie in spirt sanitar de 2 ori pe zi pentru dezinfectare personala, 100% indeparteaza virusul
(Cine nu are suficient spirt, daca se bea si o sticla pe zi ajunge

Bula
| Bula a răspuns:

Virusul incoronat al Prostiei face ravagii in lume!

| mgtow a răspuns:

Daca ne ia naiba csf nai csf

| Simpatic a răspuns:

Deja eu ma simt mai bine stiind ca TPU e cu mine, macar pe site suntem protejatiwinking

| RAY a răspuns:

Eu m-am informat din mai multe surse
evita sa stai in spati inchise,ma refer la mijloacele de transport in comun, la o sala de sport,cluburi,oriunde e un spatiu inchis
evita sa dai mana cu cineva,cu oricine,pentru ca persoanele cu corana in primele zile nu vor avea simptome
evita sa stranuti in palma,stranuta intr-un servetel,stergete la nas cu un servetel des
evita contactul pe cat posbil cu oricine
spalate pe maini cu spirt si sapun ori de cate ori este disponibil asta
dezinfecteaza absolut totul din casa cu clor
purtarea mastilor este obligatorie daca simti ca te simti obosit,ametit,ai febra
suplimentele de zinc,vitamina d,calciu,vitamina c obligatori
fructe,legume,carne de pui,peste, evitarea dulciurilor, sucurilor, zaharul duce la scaderea sistemului imunitar

eu personal asta fac, desi merg pe jos, merg pe strazi unde aproape nu e nimeni, nu merg cu mijloacele de transport in comun, cand intru in magazine ma dezinfectez mereu
multa sanatate

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ceva extrem de important evita sa te atingi cu mana pe fata, pe nas, pe ochi, nu te atinge decat dupa ce te-ai dezinfectat

ps numi pot edita raspunsul

| Apokales a răspuns (pentru RAY):

Ce stie nenea TPU, asta?! Nu stie nimic laughing.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca stranut, cum sa pun mana neigienizata la gura? blushing

| RAY a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cumpara servetele de unica folosinta, nu stranuta in palma
1, te reinfectezi aiurea
2, infectezi si pe alti
Cercetătorii bolii infecțioase care studiază noul coronavirus au fost capabili să identifice cât de repede se poate răspândi virusul, un factor care poate ajuta oficialii din sănătatea publică în eforturile lor de a-l reține. Ei au descoperit că timpul dintre cazurile dintr-un lanț de transmisie este mai mic de o săptămână și că peste 10 la sută dintre pacienți sunt infectați de cineva care are virusul, dar încă nu prezintă simptome.

| Yurisa a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Păi nu pui mâna, pui batista/cotul

| Bozgi200 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Niciodată nu se pune mâna la gură cand strănuți. Pui antebrațul.

| AnonimMareMareMare a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca stranuti, nu pui mana la gura, ci un servetel, o batista sau iti folosesti cotul

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Yurisa):

Nu prea as vrea sa-mi afisez verzisorii pe cot, iar batista nu as apuca sa o scot.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Bozgi200):

Eu tin la hainele mele, nu vreau sa le muciferez.

| Yurisa a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ții la cârpe mai mult decât la sănătate? Nașpa laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Yurisa):

Aspectul hainelor cu muci = imagine naspa pentru mine. Nu imi fac griji pentru carpe, mai ales ca se spala.
Indiferent daca imi arunc mucii elegant sau nu, eu tot cu sinuzita raman, deci nu are legatura sanatatea mea.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Yurisa):

Multumesc,mai nou de cand nu e voie sa ma ating la servici, tot timpul ma maninca sau nasul sau fata.Acasa nu am aceasta problema numai la servici unde port manusa.Si am facut si eu acest lucru m-am sters cu pulovarul.

| Yurisa a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu e vorba de eleganță

| costacurta a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Se pune cotul, mai nou.

| Drimmero a răspuns:

Nu si voi...e subiectul planetei, pare ca nimeni si nimic n-ar detasata lumea de situatia asta.
Primele 6 sunt exact pentru orice raceala.

Aia cu spalatul des pe maini e mortala,, daca n-ar fi existat corona nu s-ar mai fi spalat pe maini?

| OldSoul a răspuns:

Sa zicem ca da, sa zicem ca nu.

| Sofer a răspuns:

Le știu. Cu tot spălatul pe mâini care îl fac cel mai des posibil tot am răcit.

| J0B0MAT a răspuns:

1.Golește magazinele
2. Golește farmaciile
3, 4,5, 6,7, 8, 9.Stai în casă și ia-te de toți cei care nu stau în casă.
10.La cel mai mic semn de tuse, durere de cap, etc, cheamă ambulanța, nu aștepta să iei vreun medicament sau să îți treacă.

| gabicoo a răspuns:

Bonus!
Rețetă de tratament pentru coronavirus:
1 kil de arpacaș
1 litru de apă
jumate de kil de zahăr
400 grame cacao
1 sticluță esență de rom
1 punga de bomboane
+
Prosoape
Lumânări
Colaci!
100% sigură!
hee hee

| Donsavas a răspuns:

Majoritatea regulilor acestea sunt de bun simt si trebuie respectate în general în societate. Nu mi se pare normal sa NU ti pui mâna la gură cand tusesti, sa nu te speli pe maini si la subrat sau sa nu ti faci curat in casa.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cand eram mic mama mi-a dat sa mănânc salam sasesc https://www.youtube.com/watch?v=wcinzmfZeCc

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da, normal:

1) Ia-ti un pulsoximetru (probabil cea mai importanta regula).
2) Daca nu ai medic de famile du-te si te inscrie urgent la unu.
3) Eviti tot ce inseamna mass-media si retele de socializare. Este multa dezinformare si oricum nu te ajuta la nimic sa auzi zilnic cifre modificate din pix. Deja traiesti cu covidut de doi ani de zile, o sa mai traiesti mult si bine cu el de acum incolo.
4) Vaccineaza-te.
5) Daca cumva te imbolnavesti (putin probabil daca esti vaccinat), te izolezi 14 zile si urmezi tratamentul recomandat de medicul de familie.
6) Daca incepe sa scada saturatia de oxigen din sange suni la salvare, nu mai astepti nici un minut ca sigur nu e temporar.
7) Din masurile impuse de autoritati le filtrezi pe cele utile de cele imbecile si le respecti pe alea utile (ca sa-ti fac munca mai usoara iti dau mura in gura ce trebuie respectat: masca in spatii aglomerate si neaerisite, distantare sociala in spatii aglomerate si neaerisite si apa si sapunul inainte de prezenta in spatiile aglomerate si neaerisite si aici ma refer si la dus ca sa nu mai fiu eu nevoit sa suport unele mirosuri de trec si prin masca). Restul masurilor sunt tampite si abuzive si nu-ti recomand sa le respecti ca oricum nu au efect contra covid 19. Foarte important, masca trebuie sa fie d-aia sanitara in 3 straturi, nu bumbac, nu fashon ca alea au rol doar de botnita.
8) Daca nu lucrezi in vanzari, evita sa dai mana cu toata lumea sau daca tot o faci iti reamintesc de apa si sapun (sau dezinfectant) dupa fiecare contact.
9) Nu bea, nu manca dupa alte persoane.
10) Nu lua preventiv pastile, suplimente alimentare, propolis, vitamina C sau orice altceva. O imunitate prea puternica poate face mai mult rau decat bine in caz de covid si oricum nu au cine stie ce efect si sunt scumpe.

| danutzu96 a răspuns:

As mai adauga :
Nu intrati in panica
Nu credeti toate tampeniile scrise pe net sau vazute la tv
Nu goliti magazinele
Faceti economii ca o criza economica urata e iminenta.

| aumih16 a răspuns:

Eu pe maini cel putin ma spal des! indiferent daca este sau nu cononavirus! chiar si celelalte! cum ar fi cand tusesc! medicamente nu am luat si nici nu i-au decat daca este strict necesar! masca de protectie nu am folosit ca nu prea am iesit din casa! la fel si cel cu contactul de persoane! asta cu atinsul ochilor nasului si gurii am facut-o! dar am avut mainile igienizate! sa pot face asta! nu oricum! la 112 nu am apelat! si nici nu e nevoie! am mai facut si asta cu curatatul suprafetelor! dar nu neaparat cu dezinfectanti pe baza de clor sau alcool! eu cel putin cu clorul nu ma impac!

| Digikey a răspuns:

1.Daca suna popa la usa il rog frumos sa duca la dracu cu icoana lui infecta.
2.Virusul poate sta in suspensie in aer si trece prin masca ca apa prin sita.

| DarthNiger a răspuns:

Regula de aur este sa stai izolat si sa anunti autoritatile eventual daca ai venit din alta tara si ai simptome de gripa, degeaba sunt facute regulile astea daca nu sunt respectate.

| DonEduardo a răspuns:

Da

| Theo94 a răspuns:

Da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii cumpără alimente de zici ca vine sfârșitul lumii, alții cumpără și vând la preț mai mare. Am ajuns o nație de egoiști și nu coronavirus ne omoară. Prostia și egoismul ne omoară.

Iar ca să dau un ex, va citez o postare de pe Facebook de a mea de alaltăieri când am fost la cumpărături :

" Astăzi am fost la cumpărături. Si nu, eu nu merg la cumpărături cât să îmi cumpăr ca nebunul alimente de frica "coronavirus", doar strictul necesar. Insă păcat că nu toată lumea gândește ca mine.

Am scos bicicleta din casă și înainte de a ajunge la magazin, m-am plimbat un pic prin oraș. Era ora 12:00. Străzile sunt pustii, parcurile sunt pustii, oameni mai deloc și aveam senzația că trăiesc un film SF eu fiind obișnuit cu aglomerație în oraș mai ales la aceste ore. În oraș zici ca este 1 Ianuarie și acum se trezesc oamenii din beția după trecerea dintre ani. Doar un câine m-a întâmpinat în parc la Șaguna, oameni deloc.

Ajung la Kaufland Magazin 1, iar în magazin o adevărată nebunie. Cărucior lângă cărucior, om lângă om și nu toată lumea purta mască; bătrâni, tineri, copii, femei cu copii în brațe, lipsă stocuri la alimente, lipsă cartofi, pâine, carne de pui... Din cauza stocurilor insuficiente a trebuit să merg la al doilea magazin kaufland din oraș să iau cele necesare.
Însă interesant : stocuri suficiente la hârtie igienică. La noi oamenii nu se îngrămădesc la hârtie igienică ( cum se întâmplă pe alte continente), la noi mâncarea e pe primul loc. Dacă e să murim, măcar murim sătui.
De virus mai scapi. Dar de oameni proști niciodată."

Aceasta postare a devenit virală, aproape 300 de distribuiri + ca a preluat și un site de știri local.

Apoi ieri am ieșit din nou din casa și plecat cu bicla cât să văd cum sta treaba prin oraș și dacă oamenii au înțeles despre corona virus. Am fost foarte dezamăgit sa vad ca străzile erau foarte aglomerate, multe mașini, oameni, părinți sau bunici cu copii prin parcuri.
Astăzi am ieșit din nou cu bicicleta și mers pe un forestier și iar am găsit multa lume plimbându-se și profitând de vremea de afara. Unii stăteau chiar și pe iarba, la soare.
Apoi astăzi am mers din nou la. Kaufland și am găsit mai liniște ca niciodată. Era marfa, nu ca rândul trecut. Însă nu prea erau oameni. Intrarea nu se face câte 10 persoane cum am văzut la LIDL și Profi. Însă era pus în afiș pe jos, un autocolant mare în care scrie ca trebuie sa păstrezi distanta 2 m între alte persoane. Apoi cărucioarele. În stânga sunt cărucioare care nu sunt încă dezinfectate ( cele folosite de alți clienți), iar în dreapta cărucioare dezinfectate pentru cei care intra în magazin.
Am mers la casele rapide și cum era numai o femeie care ștergea pe acolo cu soluție, am crezut ca sunt casele închise. De fel casele erau full de lume. Însă nu. Lumea a cumpărat ca nebunii acum stau închiși în casa având provizii.
Eu nu cumpăr ca nebunul mâncare pentru ca apoi se strică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresit! Nu se pune mana la gura dupa stranut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TPU va rog sa modiricati pentru ca dezinformati in legatura cu purtarea mastii care trebuie purtata oricand inconstientilor

| brokxy a răspuns:

Vreau sa mai adaug o regula 11, baie in spirt sanitar de 2 ori pe zi pentru dezinfectare personala, 100% indeparteaza virusul
(Cine nu are suficient spirt, daca se bea si o sticla pe zi ajunge)

| Bula a răspuns (pentru brokxy):

Baia in spirt e mortala. big grin

| Ineys a răspuns (pentru Bula):

Macar nu te prinde virusu'.

| danutzu96 a răspuns (pentru brokxy):

Am auzit de un singur caz de genul asta (nu era corona pe atunci) si persoana care a facut baie in spirt a murit intoxicata cu alcool.

| Girly97 a răspuns:

11. Nu va deplasati in Italia.

| TheStrategist a răspuns:

Le știu.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Au inceput sa-mi crape mainile de la atata spalat cu sapun...

| Eisenheim a răspuns:

Mulțumim,o să ținem cont de sfaturile furnizate! happy