CORONAVIRUS - Tu știi care sunt cele 10 reguli de urmat?

Pentru că ne aflam într-o situație excepțională și pentru că depinde doar de noi dacă contribuim sau nu la raspandirea virusului, lăsăm mai jos câteva reguli de bun simț de urmat pentru a ne proteja atât pe noi, pe cei dragi, cât și pe toți cei din jurul nostru. Toți pentru unu și unul pentru toți! https://bit.ly/2wYtCbf

CORONAVIRUS -  10 reguli de urmat

1. Spală-te des pe mâini!

2. Evită contactul cu oamenii care suferă de Infecții respiratorii acute!

3. Nu îți atinge ochii, nasul, gura daca nu ai mâinile igienizate!

4. Acoperă-ți nasul și gura când strănuți sau tușești!

5. Nu lua medicamente antivirale sau antibiotice fără prescripția medicului!

6. Curăță suprafețele cu dezinfectant pe bază de alcool sau clor!

7. Folosește masca de protecție daca suspectezi că ești racit sau ești în apropierea oamenilor bolnavi!

8. Pachetele și produsele fabricate/primite din China nu sunt periculoase.

9. Animalele de companie nu răspândesc acest nou tip de virus.

10. Apelează 112 dacă ai febră sau tuse și ai călătorit în țări cu cazuri confirmate de persoane infectate cu coronavirus sau dacă ai intrat în contact cu persoane confirmate cu coronavirus! Specifică acest lucru dispecerului!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
65 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Virusul incoronat al Prostiei face ravagii in lume!

| Girly97 a răspuns:

11. Nu va deplasati in Italia.

| gabicoo a răspuns:

Bonus!
Rețetă de tratament pentru coronavirus:
1 kil de arpacaș
1 litru de apă
jumate de kil de zahăr
400 grame cacao
1 sticluță esență de rom
1 punga de bomboane
+
Prosoape
Lumânări
Colaci!
100% sigură!
hee hee

| Neagu_Raluca_1986 a răspuns:

Dacă eşti îngrijorat în legatură cu epidemia de coronavirus şi doreşti să vorbeşti cu un psiholog, specialiştii din Clinica de fericire îţi stau la dispozitie în mod gratuit!
Contact la nr. de tel.: 0735 545 000. ? www.clinicadefericire.ro

https://www.facebook.com/......466424856/

| brokxy a răspuns (pentru Bula):

Vreau sa mai adaug o regula 11, baie in spirt sanitar de 2 ori pe zi pentru dezinfectare personala, 100% indeparteaza virusul
(Cine nu are suficient spirt, daca se bea si o sticla pe zi ajunge

| brokxy a răspuns:

Vreau sa mai adaug o regula 11, baie in spirt sanitar de 2 ori pe zi pentru dezinfectare personala, 100% indeparteaza virusul
(Cine nu are suficient spirt, daca se bea si o sticla pe zi ajunge)

Bula
| Bula a răspuns (pentru brokxy):

Baia in spirt e mortala. big grin

| Ineys a răspuns (pentru Bula):

Macar nu te prinde virusu'.

| Mete0ra a răspuns:

Nu eu ma protejez cu Katalin Taleent

| Simpatic a răspuns (pentru Mete0ra):

Eu cu Abi Talent si Lino Golden, ii ascult si devin EMO, imi tai incet venele si nu ma mai tem de coronavirus ca oricum mor.

| danutzu96 a răspuns:

As mai adauga :
Nu intrati in panica
Nu credeti toate tampeniile scrise pe net sau vazute la tv
Nu goliti magazinele
Faceti economii ca o criza economica urata e iminenta.

| danutzu96 a răspuns (pentru brokxy):

Am auzit de un singur caz de genul asta (nu era corona pe atunci) si persoana care a facut baie in spirt a murit intoxicata cu alcool.

| costacurta a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Se pune cotul, mai nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresit! Nu se pune mana la gura dupa stranut!

| whatisthis19 a răspuns:

1. Spală-te des pe mâini!

2. Evită contactul cu oamenii care suferă de Infecții respiratorii acute!

3. Nu îți atinge ochii, nasul, gura daca nu ai mâinile igienizate!

4. Acoperă-ți nasul și gura când strănuți sau tușești!

5. Nu lua medicamente antivirale sau antibiotice fără prescripția medicului!

6. Curăță suprafețele cu dezinfectant pe bază de alcool sau clor!

7. Folosește masca de protecție daca suspectezi că ești racit sau ești în apropierea oamenilor bolnavi!

8. Pachetele și produsele fabricate/primite din China nu sunt periculoase.

9. Animalele de companie nu răspândesc acest nou tip de virus.

10. Apelează 112 dacă ai febră sau tuse și ai călătorit în țări cu cazuri confirmate de persoane infectate cu coronavirus sau dacă ai intrat în contact cu persoane confirmate cu coronavirus! Specifică acest lucru dispecerului!

| Razvan99xp a răspuns:

Informatii utile mai jos:

Să nu iasă din casă decât dacă e musai. La cumpărături când merg, să cumpere mai mult, ca să nu fie nevoie să meargă des și să meargă doar în cursul săptămânii, dimineața devreme, când nu sunt magazinele pline de oameni.
Să sune toți turiștii care au rezervări și să le spună că, din păcate, pensiunea e închisă o perioadă.
Să iasă din casă doar cu mănuși și fața acoperită (cu eșarfe, că nu încurajăm bișnița cu măști). Scopul mănușilor este să nu intre în contact direct cu virusul, iar eșarfele ajută să nu îți pui mâna pe față.
Să se spele pe mâini mai des, o dată la câteva ore. Și să se spele corect, să stea minim 20 de secunde cu mâinile sub apă.
Să cumpere doar alimente care pot fi depozitate o perioadă mai mare de timp, cum sunt conservele sau pateurile și să se ferească de orice se vinde vrac. Pâinea neapărat să fie din aceea în pungă, cum sunt cele feliate.
Să nu citească presă de slabă calitate, care manipulează societatea, face propagandă și intoxică oamenii cu fakenews de dragul profitului. Noroc că ai mei nu au conturi pe rețele sociale…
Să nu creadă tot ce scrie pe internet și sub nicio formă să nu-și aplice "de capul lor vreun tratament de imunizare". Citisem pe un grup că te poți proteja cu Vitamina C, Vitamina D, trachisept și nu mai știu ce. Nu e cazul, eu unul nu cred niciun sfat de genul, dacă nu vine de la o persoană cu 6 ani de medicină și niște experiența practică în spate.
Vom păstra legătura și ne vom auzi la telefon în fiecare zi, dar nu ne vom vedea până nu trece pandemia. Există riscul ca oricare dintre noi să fim purtători și să ne infectăm între noi… Eu am fost cu metroul prin București și am intrat în contact cu oameni care au intrat în contact cu alți oameni ce lucrau în clădiri unde s-au identificat persoane infectate. Mai răruț că-i mai drăguț.
Până la apariția unui leac minune, sistemul imunitar este cel care ne va ajuta să luptăm cu virusul. Este important să ne întărim sistemul imunitar, printr-un mod de viața mai sănătos, cu somn la timp, mâncare mai bună și niște efort fizic.
Simptomele covid-19 sunt tuse seacă, febră și dificultăți respiratorii. Dacă întâmpină oricare dintre aceste simptome, este obligatoriu să apeleze autoritătile. Nu e o idee bună să meargă meargă la medicul de familie, pentru că riscă să îi îmbolnăvească și pe alții. Fără panică, fără căutat pe Google sau discutat cu țața Floarea și alți părerologi. Sunt relevante acum doar opiniile persoanelor avizate.

Sursa: https://99xp.ro/protectie-coronavirus-parinti/

| aumih16 a răspuns:

Eu pe maini cel putin ma spal des! indiferent daca este sau nu cononavirus! chiar si celelalte! cum ar fi cand tusesc! medicamente nu am luat si nici nu i-au decat daca este strict necesar! masca de protectie nu am folosit ca nu prea am iesit din casa! la fel si cel cu contactul de persoane! asta cu atinsul ochilor nasului si gurii am facut-o! dar am avut mainile igienizate! sa pot face asta! nu oricum! la 112 nu am apelat! si nici nu e nevoie! am mai facut si asta cu curatatul suprafetelor! dar nu neaparat cu dezinfectanti pe baza de clor sau alcool! eu cel putin cu clorul nu ma impac!

| DeathIncarnate a răspuns (pentru JulyDreams):

Masca nu te protejeaza atat pe cat crezi tu, da e bine sa o porti dar nu te fereste de virus.

| Bbonel a răspuns:

Stiu si un job bun, nu necesită deplasări.

https://fgemoney.xyz/338898032903671/

| Donsavas a răspuns:

Majoritatea regulilor acestea sunt de bun simt si trebuie respectate în general în societate. Nu mi se pare normal sa NU ti pui mâna la gură cand tusesti, sa nu te speli pe maini si la subrat sau sa nu ti faci curat in casa.

| Pantagruel a răspuns:

1. Inchide TV
2.3.4.5.6.7.8.9. Nu fi paranoia
10. Inchide TV

Sanatate!

| Alle236 a răspuns:

Da stiu aceste lucruri

| MateiT a răspuns:

1. Nu lasa mass media sa-ti spuna ce sa gandesti si ce sa simti.
2. Detaseaza-te de dependenta de sistem/ reintoarce-te la natura.
3. Nu iti acoperi identitatea (fața). Respira aer curat, nu cel pe care tocmai l-ai expirat.
4. Nu ceda la frica amenzilor. Refuza aceasta tentativa de acaparare a controlului si lobertatilor tale.
5. Inspira pe altii sa cumpere pamant si sa-si afirme fara nicio retinere statutul de oameni liberi ai acestei tari, care nu raspund in fata niciunui guvern
6. Refuza orice tentativa de vaccinare a ta si familiei tale
7. Creeaza relatii mai apropiate cu cei din jurul tau si ajutati-va reciproc neconditionat.
8. Cerceteaza si invata ce inseamna de fapt a fi sanatos si imun la boli.
9. Invata sa stapanesti emotii intense de frica.
10. Alege calea de mijloc in tot ce faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TPU va rog sa modiricati pentru ca dezinformati in legatura cu purtarea mastii care trebuie purtata oricand inconstientilor

| Eisenheim a răspuns:

Mulțumim,o să ținem cont de sfaturile furnizate! happy

| IchigoKurosaki a răspuns:

Scuze, nu stiam, sunt prost.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

11. Never trust mass-media.