| AnonimMareMareMare a întrebat:

Coronavirusul se poate agrava si indrepta spre moarte la persoanele intre 16-20 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
34 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Coronavirusul este asemanator virusului gripei "obisnuite" de- si la noi.
Corpul uman infectat creaza anticorpii necesari si distrug acesti virusi, daca sistemul imunitar functioneaza sanatos.
Daca pacientul are si alte boli care "ocupa" "atentia" sistemului imunitar, aunci se produc mai putini anticorpi, iar boala are desfasurare mai grava. In cazuri extreme, daca sistemul imunitar nu mai reactioneaza sau producerea anticorpilor este prea redusa, atunci rezultatul va putea fi distrugator, organele pacientului pot ceda, pacientul va putea muri.

Evident, copii si tinerii au sistemul imunitar mult mai dinamic fata de cei in varsta, care au deja toate organele mai uzate si mai vulnerabile.

| AnonimMareMareMare explică (pentru Bula):

Mersi mult de raspuns! prin urmare, un corp sanatos nu are cum sa nu faca față

| Bula a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Un corp sanatos mananca si bea sanatos.
Vezi antidoturile traditionale impotriva gripei: usturoi, ceapa, mere, miere, palinca, varza murata etc., etc.

| Simpatic a răspuns:

Faptul ca multi au murit dar si multi s-au vindecat (ajutati de tratament bineinteles) ma face sa ma gandesc ca este un virus grav dar nu atat de grav cum am crede, adica este asemanator cu gripa cu care ne-am obisnuit unii mor altii traiesc, bine gripa asta chinezeasca este fabricata in laborator si probabil targetata de catre americani spre chinezi cum ar zice generalul Strainuwinking acum iar o sa-mi sara in cap diplomatul (dar nu geanta doplomat happy ) Sadrian cu ale sale cunostinte geo-politice sa-mi explice ca am zis teorii ale conspiratie.

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Normal ca nu e asa grav cum se spune, se face panica ca sa afecteze economia UE si a altor tari adica ce vrea SUA, ai vazut tu in SUA asa ceva? Gripa aviara, porcina? Eu nu am vazut, fff suspect. Si deja economia se cutremura. Stai sa vezi ca se va "intinde" din Italia si in alte tari UE, carantine, rahaturi, blocaje economice, asta s-a si urmarit. Ingrijorator era gripa spaniola, o boala care rapid ucide sute de mii, milioane de oameni, abia aia era de atata panica, nu ca a murit 1-2-3 din 300 de milioane de UE-isti, si aia batrani cu alte boli, era parca 73 si 78 in Italia varsta celor doi.

Interesant ca lumea nu se prinde de manevra. Si asa s-ar crede ca SUA a bagat virusul in China ca sunt cei mai tari concurenti economici ai lor.

| AnonimMareMareMare explică (pentru Simpatic):

Pe bune
penala faza cu sadrian rolling on the floor

| AnonimMareMareMare explică (pentru Mosotti):

Hmm, interesant tot ce ai scris. Sa speram ca va ramane doar asa, omorand persoanele in varsta care deja detin boli, pentru a afecta economia.

| Simpatic a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Razi tu razi dar mie imi este o tarsa ca intra asta si ma face cu oua si otet laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Mosotti):

Da,dar dumneavoastra argumentati exact ceea ce cred eu si anume ca acest virus este gandit si raspandit de sua ca sa puna jos cele mai amri economii care ar fi putut concura cu ei si anume China si UE.
Sa vedeti in curand pe cei din SUA cum isi vor face aliati economici pe Indiawinking tot la import-export ma refer, adica preia India ceea ce facea China pana acum (importuri din India de electronice etc) si nu se vor mai numi produsele chinezarii acum se vor numi "indienazarii ".
Daca nici eu nu-s bazat pe geopolitica atunci cine, vorba lui FIZZ "daca nu eu atunci cine? nimeni nu stie politica internationala mai bine ca mine!"

| AnonimMareMareMare explică (pentru Simpatic):

rolling on the floor doamne

| Mosotti a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Pai sigur, eu am mai zis, adevarul nu il scoti doar din ce se spune, scrie, se scoate pain analiza, analizezi conjunctura mondiala, politic, economic, faptele, stilul de lucru a unora pentru a obtine ce vor, si iti iese adevarul.

Nu omoara batrani in mod special, au murit in mod natural ca nu au rezistat, dar ei ar cam fi adus virusul in China adica SUA, ca sa fie mari probleme peste tot (doar la ei nu), si sa castige ei din asta, si daca te uiti in istorie, cand era rau la ei, ba au facut un razboi, aveau nevoie sa fie rau in alte parti. Si facand economia praf, distruge concurenta, asta e scopul, ca si ei sunt pe duca, au datorii uriase si altele. De ce crezi ca s-a pus SUA pe distrus UE si Germania, de aia, ca nu mai e loc pentru mai multi in vremurile astea f grele. Dar asta a zis-o public ca UE trebuie sa dispara.

Facand un razboi ce e? Castiga ei ca vand arme la greu si imprumuta bani dupa aia pentru recladirea tarilor, cu dobanda, garantii in terenuri, bunuri, plus ca dupa distrugere, refaci o piata, refaci constructii, aia, aia ailalta, formezi o piata de desafacere din nou. De aia in WW2 nu conta pentru SUA cine castiga razboiu, era cu aia care castigau. Deci e ff clar. Si chiar daca nu au adus ei virusul, panica au adus-o si au exacerbat-o, asta sigur. Au adus virusul in Wuhan adica exact in nodul economic, apoi ca sa atace si economiile UE, au inflamat panica f tare.

Pentru ca in panica oamenii stau in carantina nu mai lucra bine, golesc magazinele, sunt focusati pe boala, e haos. Plus ca multe vin din China, s-a si anuntat ca vor fi mari scumpiri posibil, wooow 1-0 for SUA.
Coreea de sud sa zicem, pai acolo se fac iar multe electronice, la o adica de ce sa nu pice, ca sa vanda ei SUA monopol si mai scump. Asta asa doar un exemplu ca sa intelegi cum se leaga totul si cum se actioneaza, e sablon, asa au facut demult, e stilul lor.

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Nu mai zi cu dvs ca nu ma simt batran inca, haha. Pai nu e clar? Normal ca este asa. Cine a ajuns la concluzia mea si a ta, ala stie politica in general nu doar internationala, ca si intern e acelasi principiu.
Nu stiu daca preia India ce faceau aia, dar SUA vor sa vanda ei produsele lor la preturile lor. Sau da, se muta totul in India pe care o pot domina ei, dar nu se muta, ca chinezii vor rezista, spre dezamagirea SUA. Pe Huawei de ca i-a sabotat? Pai de frica concurentei.

Nu ai vazut ce a zis Trump "virusu dispare la caldura, va dispare pana in aprilie", de unde stie?! Cand astia habar nu aveau cu ce se mananca inca.

| AnonimMareMareMare explică (pentru Mosotti):

Deci va afecta UE economic foarte tare, nu neaparat prin moartea tuturor

| Mosotti a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Normal! Tu nu vezi unde apar cazuri? Exact unde nu le convine lor de tari, aseara s-a zis ca in India, Iran si Italia. India inca n-au reusit sa o domine, pe iran la fel dar sunt la cutite cu ei, UE trebuie sa dispara.

Rusii le-a zis "daca va prind ca faceti smecherie din asta la noi, va dau bomba nucleara imediat", deci acolo nu pot face. Plus ca si rusii au zis ca SUA a pus virusul pe langa fapte si tot, din care clar reiese asta. Mai ai dracu` nu apare un caz in SUA, mai sa fie, nu s-a dus nici un chinez pe acolo in vizita din decembrie pana acu?! Eu pun pariu ca s-au dus destui.

Si ce zic rusii este asa, ca daca te uiti in istorie, ei nu au avut tenta imperialista, nu si-au facut imperiul prin cuceriri ci prin atasari, gen "vi la mine ca-ti dau protectie si tu faci ce doresti", cam asa s-a format. Nu te lua dupa altii, ca SUA a reusit sa le faca propaganda urata pentru ca nu ii suporta, vor sa le ia tot dar nu reusesc, si lumea crede pe SUA desi istoria spune ce a facut SUA, si ce face si in prezent, santaje, chestii. De ex daca analizezi WW2 cu adevarat dupa fapte o sa vezi ca rusii nu au facut nimic rau, dar real se stie si oficial. Dar lumea s-a lasat convinsa de cine nu trebuie fara sa ia la analizat totul. Si in Siria se stie cu adevarat ca e, nu e ce pare (ai dracu teroristi aveau tancuri si armament greu, si SUA nu ar fi aflat de unde au alea ca sa le blocheze, ce sa zic, dar i-a lasat ca ei i-au inarmat, la nivelu ala nici nu e terorism, deja e serios).

Ti-am zis si asta ca sa faci niste legaturi cu stil de lucru, tactica, gandirea lor, ca are legatura cu subietul, pentru ca si asta tot razboi este dar e razboi biologic cu razboi economic mascat.

| AnonimMareMareMare explică (pentru Mosotti):

Super descris totul, insa, din pacate, sa inteleg ca vom disparea?

| Mosotti a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Nu vom disparea dar va fi haos in toata UE, si la noi s-ar zice ca e doar inceputul, oricum noi nu suntem pregatiti pentru asa ceva noi romanii, deocamdata nu este vreau caz la noi, sper sa ramana asa desi slabe sperante, in mod normal nu trebuia sa mai permitem intrarea in tara, chiar si romani din Italia, sa-si la de la medic de acolo ca-s sanatosi si atunci da, arata la autoritatile italiene si le da voie sa iasa din tara, ai vazut China, a blocat iesirea si intrarea in oras, altfel ce se intampla? Se extindea in toata china.

S-a anuntat deja la TV azi dupamiaza pe B1 TV parca ca deja unele magazine s-au golit. S-a facut si f mare panica inutil, prea s-a batut toba si de pomana, nu zic sa nu zici protectie si ce trebuie, dar nu in halul asta sa innebuneasca lumea. Ca poti sa o iei instant daca e sa o iei, mai ales ca se manifesta dupa 14 zile, poate fi purtator, stateai un timp, vedeai cate cazuri ar fi, si apoi luai masuri mai asa, nu de acum sa fie haos si poate inutil ca nu se stie daca vor fi cazuri.

Si chiar daca ar fi, au zis chinezii ca mortalitatea e de 0, 2 - 0, 4 % parca, deci nu mor 1000 din 1000 infectati, deci iar panica degeaba. Au murit 2500 din 70000, deci e clar, si nr de cazuri noi tot scade acolo, apar, dar din ce in ce ma putine. Deci daca nu era tratament cum zic astia, mureau tot infectatii, se contrazic rau.
Tot azi arata ca mai prin toata UE au aparut minim 2 cazuri, si asta fara sa stiu am zis ieri ca se va intinde, noroc ca la noi nu.
Moare lumea de panica inainte sa moara de virus. Dar na, trebuie sa mai castige si supermarketurile ceva mai mult, aia e, de ce sa nu faca ei avere mai mare daca se poate, nu?! Haha, poate nu e asta, dar colateral e.
Si daca-s 2-3 cazuri, le trateaza repede pe alea daca mortalitatea o fi de 0, 4 %, asa ca nu se mai intinde! La aia in varsta e mai mare procentul doar, si nici acolo nu e nici macar 40 %.

http://stiri.tvr.ro/......video.html

Pai nu iti dai seama? Nu se vor mai aproviziona magazinele, lumea nu va mai munci daca stau in case, e nasolie de la panica asta.

Eu stau linistit, nu e cazu sa-mi fac probleme. S-a ajuns la paradoxul ca cineva se izolase in casa de propria familie, pai ce-i asta? Au zis si astia la TV ca e aiurea rau, la noi mi se pare.
Iti faci griji cand apare sute de cazuri relativ rapid.
Si a mai zis si nu stiu cine european "sa ne pregatim de pandemie", asta mai lipsea sa zica, adica de epidemie mondiala, cat pot sa exagereze, am citit in ziar ieri parca.

| AnonimMareMareMare explică (pentru Mosotti):

Ai mare dreptate, panica te ucide mai repede decat virusul asta. Chiar mi s-a parut si mie exagerata faza, daca de acum se aprovizioneaza in halul asta, vor termina tot, iar DACA va fi cazul sa trebuiasca sa se aprovizioneze calumea, nu vor mai avea cu ce laughing) Totusi, sper sa nu fie chiar haosul ala sa stai in "buncarul tau de acasa" cu mancare si apa si sa nu ai voie sa iesi pe strazi etc.

| Mosotti a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Si eu sper sa se termine, nu poti cumpara la infinit ca nu ai unde pune. Si cu comeciantii, daca ai luat acum 30 baxuri de apa nu le vei mai lua dupa aia, deci cheltuiala e tot aia, insa un venit mare brusc pentru comercianti e binevenit, ca-l poate investi in imobiliare si apoi sa-si ia "dobanda" adica chirie la acei bani, deci ei sunt pe plus, si o scadere brusca la oamenii de rand, e o pierdere.

La mine in zone magazinele sunt okey, nu se simte panica deloc.

O sa iti pun diseara aici sa vezi ce spune un medic despre, iti dau linkul, o sa pun eu pe Youtube, ca voi inreg de la TV (nu ce zice unu si altul pe Youtube si atat).

| AnonimMareMareMare explică (pentru Mosotti):

Ok, mersi mult

| Mosotti a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Uite aici clip de 4 min inregistrat de mine, un medic cum explica:

https://youtu.be/Ky93SwtywPM

| AnonimMareMareMare explică (pentru Mosotti):

Uau, 40% din glob va fi infectat?

| Mosotti a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Nu are cum, si oricum de multe ori chiar trece de la sine gripa aia. O fi vrut sa spuna ca si daca ar fi 40 % din glob, tot nu ar fi problema. Important e ca nu e asa periculos cum se spune.

| AnonimMareMareMare explică (pentru Mosotti):

E foarte bine atunci. Totusi, pacat ca raman magazine goale, iar daca vom intra in carantina, vor murii de foame cei care nu s-au aprovizionat dinainte

| Mosotti a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Nu moare nimeni, magazinele se vor reumple, vin sute de tiruri sa incarce, s-a si explicat la TV ieri, fiecare supermarket are o magazie uriasa care aprovizioneaza lantul de supermarket, ca sa nu mai spun ca si magazia aia e aprovizionata cu n tiruri.
Si se vor imuniza asa cum a zis mister doctorul, si incet trece. Dar nu vor fi 40 % afectati, asta a zis nenea ala de la harvard, dar nu e cert, e doar parerea lui, eu iau de buna explicatia domnului doctor de la noi, concret.

Pacat doar ca patronii de la magazine se vor trezi cu un venit foarte mare in timp foarte scurt, si deci vor investi fulger in imobiliare pe care le vor inchiria, ca e una sa iei 50000 lunar si sa strangi 600 mii intr-un an, si alta sa iei 600 de mii in 3 saptamani. Pare tot aia cum ca lumea nu mai cumpara timp indelungat apoi, dar nu e deloc tot aia, dar tu cu 600 mii iei repede imobile, spatii comerciale de inchiriat! Altfel strangeai un an si banii tai nu produceau dobanda adica chirii, luai imobile abia atunci cand steangeai, este un exemplu.
Bancile dau dobanda 0 practic, dar nici asa, daca pui fragmente de bani, nu aveai dobanda ca lumea nici daca era mai mare.
Si lumea tot va cumpara chestii perisabile mai departe, legume, fructe, lactate si multe altele, asa ca oricum vor face vanzare.

Se investeste in aur si imobile acum.

E ca si gripa sezoniera, asa cum la asta nu se afecteaza nici macar 15 % din populatia de la noi cand gripa exista si in cazuri mult mai multe decat corona, nici vorba sa se ia astalalta la 3 miliarde de oameni, ala e un scenariu facut de alalalt.

Pandemia va apare sigur adica de criza, criza va provoca pandemie urata de tot, cand vine baga in evul mediu foarte multe tari, mai putin Rusia, poate India, Iran si china. Aurul e singurul care nu se va devaloriza, si piata imobiliara pica. Si va veni repede. Si la aia nu mai ai tratament, ca tratamentul singurul este schimbarea sistemului adica moartea capitalismului.

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Sadrian nu are argumente, cand i-am zis sa-mi spuna de ce e pro SUA, a zis sa am rabdare ca va spune, eram sigur ca nu imi va spune nimic, si i-am zis pe loc atunci ca asa va face. Degeaba spune, ca, adevarul e doar unul, ala confirmat de fapte, de istorie, nu de ce se zice. Sigur ca asta ca SUA l-a bagat, e doar o presupunere, ca si la ei a ajuns in final.

Poate nu l-a pus SUA, ca daca vroia sa faca rau, SUA baga unu agresiv urat de tot, nu asta care practic mai mult panica a facut, iar china oricum trece si peste asta, nu au reusit sa o darame in caz ca asta au vrut. Au n laboratoare in tarile baltice, asta nu mai e conspiratie, In Georgia au murit n oameni, muncitorii din lab sau ce or fi medici, aia au imunitate diplomatica, sa nu poti sa-i iei la intrebari. De nu au la ei acasa?! Pai sa nu cumva sa si-o ia ei. Evident ca au mintit ca acolo nu e nici vorba lab de tampenii.

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Pai si tu te lasi atins de ce zice? Eu i-am zis clar ca nu, incearca sa ma faca prost dar la mod inteligent, dar nu poate, ca nu are argumente, si i-am zis "nu face asa ca nu reusesti".

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Ti-am explicat pe privat cum e cu adevarata politica, cu fapte, ti-am prezentat.
China va rezista, deci nu e problema, isi va relua toata productia. Deci vom avea chinezarii mai departe.

| Mosotti a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Nu, nu prin omorarea celor cu boli, ci prin panica! Panica face ravagii in economie, tu nu vezi cat se exagereaza?! Mai castiga si comerciantii, ca e una sa ai un venit mare in timp scurt, si alta pa timp mai lunt, nu e tot aia, cum zic unii "si asa daca cumperi mult acu, nu mai cumperi alea mult timp". Banii aia multi deodata ii investeste in imobiliare, in aur, dar altfel dura mai mult pana le luau, trebuia sa stranga banii cum s-ar zice!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stiu nici măcar medicii, deunde sa stim noi?

| Mosotti a răspuns:

S-a constatat ca, copiii sunt mult mai rezistenti, chinezii au zis-o si inca nu au aflat de ce, acum nu stiu daca la 16-20, poate mai jos sub 15, deci intrebarea ta este destul de buna.

| Furnicuta000 a răspuns:

Doar daca exista boli grave gen boli cardio-vasculare sau cancer, hiv doamne fereste.
Sau daca sunt persoane cu imunitatea la pamant

| AnonimMareMareMare explică (pentru Furnicuta000):

Daca nu prezinta persoana respectiva boli cardio-vasculare sau alt fel de boli si ia vitamine, are imunitatea ok, nu poate muri sa inteleg

| Furnicuta000 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Tinerii sanatosi nu mor de la coronavirus. De fapt statisticile arata ca tinerii nu mor deloc de la virusul asta, am citit ca rata de vindecare e de 97% si cei care au murit aveau in medie 70 ani

| Andrei778888 a răspuns:

Nu, daca ai grija de igiena personala si chestii, nu exista riscuri de asa ceva