| Meme10Memu a întrebat:

Vine sezonul cald cu muste, capuse, tantari, etc. Coronavirusul se poate transmite prin intepaturi sau muscaturi de insecte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Cu insecte se transmit alte boli.

| JicaContra a răspuns:

Habar n-am
si nu te uita la ce zice WHO, pana acum guitau sus si tare ca animelele nu au nici pe dracu' si acum s-au infectat niste tigrii le la un zoo... deci, nici aia nu au habar

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Daca teoria evolutionista era corecta nu se imbolnaveau tigrii de covid.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

NU spun ca teoria evolutiei e corecta din cauza ca, consider sincer ca a fost o actiune externa care a facut omul inteligent (extraterestrii antici, D-zeu in sine, etc.)

insa nici nu cred ca lumea are 6mii de ani si D-zeu a facut lumea asta incepand cu lumina, doar pentru ca asa zice biblia, biblia e o chestie inventata de oameni si care e contrazisa SERIOS de, EXTREM DE MULTE CHESTII, inclusiv preotii, asa ca hai sa dau un exemplu: in Anglia in evul mediu, preotii abuzau SERIOS de "cuvantul lui D-zeu" scris in biblie, care era scrisa NUMAI in latina asa ca NUMAI preotii puteau sa o citeasca, asa ca, atunci cand au aparut primele biblii traduse in engleza a fost considerata o erezie totala si se pedepsea cu moartea sa ai asa o biblie tradusa... DE CE?!? CUVANTUL LUI D-ZEU NU E PENTRU TOTI?!? sau e numai pentru preoti?!?

TOTUSI in cazul asta particular

sincer, chiar nu imi dau seama ce vrei sa spui, poti sa detaliezi, ce legatura au tigrii aia cu teoria evolutiei?

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Virusul se inmulteste in celulele unui organism cu care este compatibil ARN-ul virusului.
In mod obisnuit virusii sunt pentru o anumita specie sau grup de organisme. Ori intre om si tigru pe scara evolutiei este o diferenta mare. Tigrul e un organism mai slab evoluat decat omul. E ca si cum virusul a infectat organisme aflate cu mult inapoi pe scara evolutiei precum tigrii ori teoria evolutiei afirma un sens unic de evolutie atat la virusi cat si la organisme multicelulare.

Intamplarea de fata indica o evolutie spre involutie care de fapt contrazice asa zisa evolutie. In plus liliecii si pangolinii ca sa sustina virusul trebuie sa existe o compatibilitate genetica cu virusul care infecteaza oameni si ii ucide.

E logic ca lumina sa fi provenit din intuneric si nu invers. Gaurile negre sunt negre si din ele iese lumina. In Biblie se afirma ca Dz a creat lumina materiala in intuneric.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Tigrul e un organism mai slab evoluat decat omul"
aici gresesti SERIOS, nu exista animal "mai slab evoluat decat omul"

nici macar animalele care nu au evoluat din cauza ca au iesit "perfecte" din prima cum ar fi rechinii, si care acum s-au trezit ca in god DAMN mf China, aripioara dorsala de rechin e considerata o delicatesa, asa ca rechinii nu pot supravietui destul de bine din cauza ca nu se inmultesc destul de repede, insa problema lor e omul, NU NATURA

... revenind, de fapt omul e evoluat SLAB fata de restul vietuitoarelor de pe pamant, exista un top al celor mai bine echipate sa supravietuiasca vietuitoare de pe pamant, ei bine, oamenii sunt pe locul 4:
1. gandacii
2. soarecii
3. furnicile
4. oamenii

cat despre tigrii aia, singura diferenta cat de cat semnificativa la ce spui tu intre tigrii si oameni este creierul, ala DA a evoluat cel mai semificativ

insa cum virusul nu ataca creierul ci plamanii, nu prea vad cum tigrii sunt animale inferior evoluate decat oamenii din punctul asta de vedere

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Cu toate astea aceste infectari sunt considerate izolate si neobisnuite pentru teoria evolutionista. Practic sunt minuni care ridiculizeaza teoria evolutionista.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

Esti preot?
preotii sunt cei mai tari la ce faci tu acum:
cand ramai fara argumente rationale si logice, si esti demostrat ca nu ai dreptate incepi sa o iei circular ca poate, poate oponentul incepe sa dea rateuri, sa se infurie, etc.
asa ca in cazul asta:
in afara de tine, NIMENI nu considera infectarea tigrilor aia ca o chestie evolutionista OARECARE, si cum AM DEMONSTRAT, oamenii sunt mai evoluati decat tigrii NUMAI LA CREIER, nu la plamani (unde ataca corona virusul), iar asta e absolut adevarat oricat iti doresti tu sa nu fie

deci continua sa incerci, NU sunt un amarat intr-un colt care s-a saturat de preoti asa ca incepe sa injure si sa urle, sunt cineva care te poate contrazice la orice argument cu care tu crezi ca o sa reusesti sa ma faci sa gresesc si sa arati tuturor cat de "corecta" religia ta... IMBECILA!

DE ASEMENEA, sper sa iti iau piuitul cu asta, EU AM CREDINTA, DAR NU CRED IN RELIGIE, MAI ALES INTR-O **RELIGIE CA A TA, CARE ESTE DESPRE BANI, BISERICILE SA AIBA BANI, DAR SPITALELE NU**, iar acum cand a venit pandemia, toata lumea vede ca

BISERICA IA BANU SI SPITALELE NU, ESTE ACUM EVIDENT... **PENTRU TOTI**

so, good luck mf to make me quiet, u gonna need it... REALLY!

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Teoria evolutionista spune asa: fiecare organism a evoluat bine pe ramura lui de evolutie: tigrii au gheare mai bune, omul creier mai inteligent, etc. Fiecare pe ramura lui. Dar virusul SARS-CoV-2 sare ca o maimuta printre ramurile evolutiei. Nu ti se pare o minune?

https://ro.wikipedia.org/wiki/Coronavirus

"Fiecare specie cu coronavirusul ei" - scrie in linkul de mai sus. Nu pomeneste de niciun virus tip maimuta care sare de la ramura a evolutiei la alta ramura a evolutiei.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

Https://www.digi24.ro/......at-1287255
"Un tigru de la o grădină zoologică din New York a fost testat pozitiv cu coronavirus, după ce ar fi fost îmbolnăvit de un angajat"

https://www.sharktrust.org/shark-evolution
"Most scientists believe that sharks came into existence around 400 million years ago. That's 200 million years before the dinosaurs!"
rechinii nu au evoluat timp de 400 de milioane de ani, pentru ca... NU AU AVUT NEVOIE!

cred sincer ca intelegi gresit teoria evolutiei si o rasucesti cum iti convine tie

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Tu ai inteles gresit teoria evolutiei.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

Sigur, daca spui tu, cuvantul tau e lege!
atat timp cat nu ai un argument, cuvintele nu au nici o valoare

iar eu ti-am demonstrat CLAR ca tigrul ala a fost infectat cu coronavirus, cu toate ca tu ai spus ca nu se poate, si ca rechinii nu au mai evoluat de 400 de milioane de ani, cu toate ca tu spui ca toate fiintele evolueaza

ghici cine e pe dinafara!

insa ramai in lumea ta, si nu lasa pe nimeni sa te convinga in nici un fel ca ce crezi tu e "cuvantul lui D-zeu"

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Tu nu intelegi ca un virus ca sa sara intre ramurile evolutiei ar trebui sa aiba o compatibilitate genetica 100% cu gazda. Ori vorbim de gazde diferite adica nu 100% cu acelasi fel de celule pulmonare. Ai venit cu motivul ca tigrul si omul au celule pulmonare asemnatoare si din acest motiv virusul se poate raspandi la toate mamiferele care au plamani. Acum vin si te intreb plamanul de tigru are acelasi gust cu plamanul de liliac sau de pangolin? Sa nu includ si alte feluri de plaman. Si omul e mamifer. Daca celulele pulmonare ar fi la fel ar trebui sa aiba acelasi gust daca le mananci.

Tu vii si spui ca virusul nu ramane nici el 100% la fel si sufera mutatii si asa se compenseaza incompatibilitatea de 100%. Te joci cu niste cifre pe care nu le cunosti sau nu stii sa le estimezi sau nu stii sa le compari cand vii si aduci in discutie mutatiile.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu eu spun ca tigrii au luat covid, ci articolul ala SI TOATA PRESA (ca l-am vazut si la tembelizor)
iar boli comune om, animal sunt o tona:
https://www.digi24.ro/......le-1253986

deci, unul dintre noi isi demonstreaza punctul de vedere si celalalt se tine cu dintii de el, chiar daca singurul argument pe care il are e numai cuvantul lui, ghici care e care :P

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Eu nu am spus ca animalele nu ia boli de la om si invers ci ca asta e o dovada ca teoria evolutionista e gresita.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si eu ti-am dat un link in care oamenii iau boli de la oameni
si un link in care niste tigrii de la zoo s-au infectat cu, corona virus

eu cred ca mi-am demonstrat punctul!
doar tu nu vrei sa vezi!

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Tu nu intelegi nici acum la ce m-am referit? Repet: aceste infectari sunt o dovada ca teoria evolutiei e gresita.

Răspuns utilizator avertizat
| WithoutName123456789 a răspuns:

Conform Organizatiei Mondiale a Sanatatii, nu exista dovezi ca virusul se poate transmite prin insecte.