| Rose_2860 a întrebat:

Cred ca am o unghie incarnata, mi-a crescut o bucata mica de carne peste unghie si curge si puroi uneori. Stiti vreun tratament pe care sa il pot face acasa? Sa incerc sa scot coltul(desi nu sunt sigura ca am colt)chiar daca e infectie, puroi? Chiar nu vreau sa ajung la chirurg. mi'e frica de anestezia locala care am inteles ca doare f tare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu zic sa lasi frica deoparte si sa mergi la doctor. In primul ca anestezia locala doar de 100 de ori mai putin decat daca ai incerca tu sa scobesti acolo. In al doilea rand ca umbland cu foarfecuta prin puroiul ala, mai mult o sa-l imprastii si s-ar putea sa fie nevoie dupa aceea sa ti se scoata toata unghia si sa te chinui cateva luni buna pana iti creste la loc.

| micurutza2005 a răspuns:

Deci te rog nu te mai lua dupa tot felul de indicatii de pe aici si de pe unde mai auzi nu sta asa poti sa ramai fara deget daca infectia se agraveaza trebuie sa mergi la chirurgie neaparat acolo te vor curata cum trebuie cu ustensile sterile sa nu imprastii infectia pe mai departe nu scoate tu nici un colt si nu taia nimic pentru ca nu stii sa faci toaleta si dezinfectia locului corect, pai nu iti fie frica de chirurgie si de anestezie pentru ca nu doare, prima data te va da cu un spray local care va pre anestezia si nu te va durea restul interventiilor si va trebui sa iei si antibiotic pentru puroi deci mergi la dr ca e mai bine decat sa faci tot felul de experiente acasa. poti sa te dai cu betadina daca ai acasa pana ajungi la dr dar nu sta asa da.am vazut oameni care si-au pierdut degetul la chirurgie pentru ca nu au venit la timp cu problema care au avut-o asa ca nu vreau sa te sperii mergi la dr.

| drpopa a răspuns:

Tratamentul panaritiului se face in ambulatorul de chirurgie, acesta nu implica anestezie locala pentru drenare, practic dupa dezinfectarea tegumentului se practica o incizie minora, se dreneaza colectia, se efectueaza toaleta locala cu apa oxigenata si cloramina, se panseaza, ulterior pansamentul se schimba zilnic, se indica tratament antibiotic uzual cu oxacilina 4 x 500mg /zi. dupa cum vezi nu ai de ce sa te temi nu dureaza decat 5 minute, in schimb daca nu mergi infectia poate sa ajunga in profunzime pina la suprafata falangei (os)si sa o afecteze exista tratament si in cazul acesta dar uneori daca e prea tarziu se poate ajunge la amputatie. daca unghia este f afectata s ar putea sa fie necesar ablatia

| adinescu a răspuns:

Si eu am avut dar mi l am scos singur... dupa c am facut baie sa incretit piele si am taiat pielea pana am dat de colt nu a durut dupa care am taiat si coltul d unghie si dai cu spirt

| johnny_1840 a răspuns:

Poti sa incerci sa scoti coltul sau sa te duci la medic ca nu e de joaca cu infectiile eu stiu un caz foarte nasol

| just|breathe a răspuns:

Am avut timp de 2 ani aceasta problema. Te sfatuiesc sa nu incerci niciodata sa tai ceva de acolo.Vei face mai rau.Eu m-am operat de 2 ori si nu e tocmai placut sa stii...Incarca sa cureti rana cu Betadine dupa ce o speli in fiecare seara, foloseste unguientul Mibazon si Baneococin. Daca o iei din pripa si daca rana nu e foarte veche, vei reusii sa scapi imediat.Asta depinde de tine si de cat timp ii acorzi. Take care!happy

| mariusciocan a răspuns:

Crede-ma ca e mai rau daca stai acasa si incerci tu unele interventii. mai bine incerci la medicul de familie, nu iti va face cine stie ce acolo. iti vada probabil un medicament, o alifie cu care sa te dai tu pe rana. Nu doar la anestezia locala...tocmai de asta ii zice anestezie, pentru ca nu simti happy. nu sta cu el asa. du-te si vezi ce se intampla. numa' bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceapa coapta, puneti ceapa in cuptor pana se inmoaie apoi pe rana, rece nu fierbinte, lasati sa colecteze pana a doua zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru situatia descrisa de tine, singurul sfat de urmat este cel inclus in finalul atentionarii pe care adminii TPU au postat-o la intrebarile din aceasta categorie (sanatate); citeste-o, reciteste-o si conformeaza-te :
"Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper ca pana maine sa-ti treaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am operat de 3 ori pana acum si nu exista nici un fel de tratament! trebuie sa iti scoata unghiawinking

| AN1NA a răspuns:

Am şi eu la fel, nu te speria. M am dus la farmacie, precum a raspuns cineva anonim, trebuie sa folosesti ceapa sau, mie mi a dat niste pastile pe care le iau la 6 ore si se duce infectia, mie imi creste o carne in plus acolo si carnea aia se face la loc daca iau acele pastile, apoi mai am niste pastile pe care le sparg si le pun la rana, dupa zece zile, iei un instrument care te poate ajuta sa tai coltul, il speli cu spirt si incerci sa scoti coltul, eu am la ambele picioare, la unul am reusit sa scot coltul.