| Frank51 a întrebat:

Cred ca am puroi la masea! Azi dimineata m-am trezit cu maseaua umflata, si cu o durere usoara, care a devenit moderata, apoi aproape insuportabila. Am fost la farmacie si am luat Ospamox cu amoxicilina 1000mg la recomandarea farmacistului. Dupa terminarea antibioticului o sa merg la stomatolog, intrebarea este, daca nu se dezumfla si inca am puroi ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Antibiotic luat dupa ureche, magic. Dar de ce te mai duci ma rog la medic?

| Frank51 explică (pentru KodrutZ):

laughing Dupa ureche? Ti se pare ca farmacistul este luat de pe strada sau ce?

| KodrutZ a răspuns (pentru Frank51):

Farmacistii nu sint in masura sa recomande antibiotice. De ce naiba mai exista doctori? Nu e ca si cum antibioticele ar fi vitamina C. Las' ca la urmatoarea epidemie de ceva nasol, la noi probabil o sa fie juma' de populatie imuna la antibiotice, ca baga in ei ca idiotii. Ce distractie o sa fie atunci, mama-mama...

| Frank51 explică (pentru KodrutZ):

Nu te contrazic, dar nu pot face altceva. Dentistul nu imi poate face nimic pentru ca am puroi, cel mult imi prescria si el un antibiotic sa scap de el, ca pe urma sa faca ce stie el mai bine. Eu zic ca nu am facut rau sa iau un antibiotic pe care l-am mai luat si si-a facut treaba(am uitat sa mentionez asta, dar nu credeam ca e relevant). Si nu trebuie sa fi atat de rau cu cei din jur, pentru ca fiecare face ce poate.

| KodrutZ a răspuns (pentru Frank51):

"Ce poate" asta zic ca fac si desteptii aia care se opun vaccinarii fara sa aiba vreun argument logic. La fel si cu luatul de antibiotice una-doua cind ti se umfla ceva.

| Frank51 explică (pentru KodrutZ):

Ok, ma dau batut, ai dreptate.

| KodrutZ a răspuns (pentru Frank51):

Nu e vorba de avut dreptate, e vorba sa fii constient ca luatul de antibiotice cind se poate fara poate sa te omoare intr-o buna zi. Fara gluma.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o măsea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul ( dacă este cazul ).

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune!

| untu a răspuns:

Mergi imediat la medicul stomatolog de urgenta! Nu e bine sa ai puroi in masea pentru ca este otrava curata pentru intregul organism, daca se sparge puroiul se imprastie si poti sa mori pe loc! Mai bine du-te la medicul stomatolog si trateaza-te bine si luati medicamentele prescrise!