| rocker7 a întrebat:

Cred ca m-a luat raceala straight face pentru prima data iarna asta. ce sa iau sa scap? stranut si am nasu infundat...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Remediul numarul 1: Beti cat mai multe lichide
Lichidele sunt extrem de importante pentru a mentine organismul hidratat, motiv pentru care specialistii sustin ca este necesar sa bem 8-10 pahare cu apa in fiecare zi. Lichidele recomandate sunt apa, ceaiuri de plante, sucuri naturale de fructe, ceai de ghimbir si chiar supa de pui. Pe de alta parte, evitati bauturile care contin cafeina.

Remediul numarul 2: Faceti infuzii pentru combaterea congestie inazale si a rinoreei
Daca alegeti acest remediu este necesar sa inhalati aburii cu mare atentie pentru a evita leziunile la nivelul mucoasei nazale.

Remediu numarul 3: Suflati nasul cat mai des
In momentul in care sunteti raciti, sfatul specialistilor este sa suflati nasul in mod regulat. Atentie insa pentru a nu pune prea multa presiune asupra narilor, in caz contrar existand riscul ca mucusul nazal sa ajunga la nivelul urechilor, prin trompa lui Eustachiu, dand nastere la dureri auriculare.

Remediul numarul 4: Folositi solutie nazala salina
In timpul racelilor, solutiile nazale saline, fie achizitionate din comert, fie realizate acasa. Pentru a pregati propria solutie salina trebuie sa amestecati ¼ lingurita de sare, ¼ lingurita de praf de copt si 225 g de apa calda.

Remediul numarul 5: Ramaneti in incaperi incalzite si odihniti-va corespunzator
In primele zile de manifestare a racelii, este necesar sa ramaneti in incaperi calde sau sa va odihniti cat mai mult.

Remdiul numarul 6: Faceti gargara cu solutie salina
Pentru ameliorarea senzatiei de disconfort de la nivelul gatului, puteti face gargara cu o solutie pregatita amestecand ½ lingurita de sare in 225g de apa calda. Repetati acest pas de cate 4 ori pe zi.
http://www.i-medic.ro/articole/raceala-cauze-si-remedii-naturiste

| Maariiaa a răspuns (pentru doctoressa):

happy Internetul ăsta. Răspunsuri copiate de pe internet, excelent.oh go on

| doctoressa a răspuns (pentru Maariiaa):

De pe internet, dar nu de oriunde, ci de pe www.i-medic.ro, un site cu articole medicale scrise de catre medici cu diverse specialitati;)

| Maariiaa a răspuns (pentru doctoressa):

happy Totuși nu este răspunsul tău!

6 răspunsuri:
| ionutmystic a răspuns:

Ce sa iei? laughing ti-as spune eu dar nu vreau sa fiu nesimtit... Mai bine nu te duci tu la farmacie si o intrebi pe tanti?

| rocker7 explică (pentru ionutmystic):

Crede.ma... la cat de "destepte" sunt imi dau viagra laughing

| ionutmystic a răspuns (pentru rocker7):

Eee, se gasesc si fete de treabahappy Eu cand sunt racit iau paracetamol sinus, faringosept(pentru gat) si bixtonim (pentru nas), daca te ajuta cu ceva.