| Robert_Mocanu_1996 a întrebat:

Cred ca sufar de rahitism, imi iese sternul in evidenta si este inestetic, am 16 ani si nu stiu exact de cand sunt asa, exista vreun tratament pentru rahitism, voi arata asa pentru totdeauna, va rog sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| GlowingShadow a răspuns:

Rahitismul se poate trata, si tratamentele au rezultate bune. Pot fi mai multe cauze care provoaca aceasta boala, deci, e neaparat necesar sa te duci la un doctor cat mai repede posibil. Nu o sa arati asa pentru totdeauna, vindecarea este sigura daca boala e tratata cum trebuie. Insa, mergi la doctor cat mai repede. Cel mai posibil ai lipsa de vitamina D, fosfor si calciu. Probleme atunci vor fi daca nu te duci la doctor si nu tratezi problema, atunci deformatiile pot ramane pe viata.