| anka a întrebat:

Credeti ca ar trebui introdusa ca materie obligatorie in scoala,, Educatia sexuala"? Multi tineri isi incep viata sexuala la varste fragede fara sa aiba cele mai mici notiuni despre contraceptie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zuly a răspuns:

Eu cred ca si mai bine de atat ar fi sa se introduca "educatia pentru sanatate" ca materie obligatorie. Aceasta, pe langa educatie sexuala, ar trebui sa includa si teme ca toxicomania (consumul de droguri de orice fel, de la alcool si nicotina pana la cele mai periculoase), alimentatie corecta (rata obezitatii si anorexiei infantile creste ingrijorator), comunicare, igiena, etc. Sigur ca aceste teme se mai abordeaza si pe la orele de dirigentie, dar nu este suficient. De asemenea este foarte importanta prezenta in fiecare scoala a unui consilier psihologic.

23 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

De ce, copiii aia n-au parinti sa le explice ce si cum?

Abh
| Abh a răspuns:

Si daca avea ore de educatie sexuala in scoala crezi ca nu mai ajungea la avort? ha! naivilor.

| psiholoaga a răspuns:

Sunt sigura ca ar trebui introdusa. Si serios, nu cum se face acum o data in clasa a 7a, despre menstruatie (si fetele alea sunt active sexual deja). Si mai cred ca ar trebui distribuite prezervative in scoli si licee. Abh, nu stiu daca ai copii, daca ai, sunt norocosi ca le creezi conditiile sa iti poata impartasi orice; majoritatea parintilor nu o fac. Si daca nu pui bazele unei relatii de incredere si comunicare deschisa cand copilul e mic, degeaba te astepti ca la 14-16 ani sa iti spuna ca e activ sexual si sa iti ceara sfaturi despre protectie si alte aspecte de genul. Si eu cred ca e treaba parintilor, din pacate parintii au propriile lor bariere sexuale si de comunicare si nu sunt capabili sa securizeze copiii pe latura asta, asta ca singura solutie reprezinta informarea in scoli.

| anka explică:

@Abh, unele mame nici nu isi inchipuie ca fiicele lor si-au inceput deja viata sexuala si considera ca mai au timp pana sa le explice ce si cum. Am intalnit pe sit o fetita de 13 ani care intreba daca poate sa se prezinte singura pentru un avort deoarece mama ei nu stie ca ea a facut deja sex.

| zorialbi a răspuns:

Nu. Daca s-ar introduce educatia sexuala ca materie obligatorie in scoala copiii in loc sa aiba parte de o copilarie frumoasa si curata, or sa devina tot mai curiosi despre cum e sa-ti incepi viata sexuala si vor incepe la varste tot mai fragede. Asta e o rezolvare? P. S. inainte de introducerea pe piata a pilulei contraceptive nu se inregistrau atatea avorturi. Pare paradoxal, dar cu ocazia asta s-a deschis si mai mult calea catre libertinaj si asa se explica. (am citit mai demult niste statistici)

| remus a răspuns:

Trebuia de mult introdusa ca materie obligatorie si cu ore de practica rolling on the floor

| Floreenofficial a răspuns:

N-ar fi rau! Dar oricum nu cred ca ar lua-o cineva in serios straight face

| User a răspuns:

Pai chestiile astea se invata la anatomie, nu?

| MikyMi a răspuns:

Cu siguranta trebuie introdusa!
Sunt fete si baieti care habar nu au cu "ce se mananca" dar practica si asa se ajunge la avorturi la boli si la toate alea. ce e foarte trist!sad

| Cryzy a răspuns:

Sigur ca da.Eu zic ca aceasta ora este absolut necesara si nu stiu de ce nu s-a introdus inca...Nu-mi vine sa cred cand aud fete de 14 ani ca nu stiu ce este acela clitoris sau vulva, sau fete de 12 ani gravide distrugandu-si viata de la o varsta atat de frageda doar din cauza curiozitatii de a vedea cum e sa faci sex.Ar trebui NEAPARAT introdusa aceasta ora dar sa fie profesori intelegatori, bine informati, care sa-si dea interesul si sa stie cum sa-i faca pe copii sa asculte si sa "bage la cap". Poate parintii cred ca varsta ideala de a vorbi cu copilul lor despre sex este de 18 ani ceea ce este mult prea tarziu.Ar trebui sa fie informati de la varste foarte fragede: 11-12 ani.Sau poate pur si simplu unii parinti nu au curaj sa-si informeze copii, motive sunt diverse.depinde de cum gandeste parintele. Da, intr-adevar sunt de acord cu "zuly" ca sunt necesare si teme despre consumul de droguri si alcool, dar aici este vorba despre ora de "Educatie Sexuala" nu are legatura cu drogurile si alcoolul.Cred ca lucrul asta depinde total de parinti, daca nici ei nu sunt in stare sa-si faca pruncul sa nu o apuce pe cai gresite, atunci nu stiu cine altcineva.Si in legatura cu psihologul.Eu una nu m-as marturisi unei persoane necunoscute. Poate sunt si copii care au parinti violenti si le este frica sa poarte o conversatie cu acestia si in acest caz apeleaza la un psiholog.Ma repet, in cazul in care copilul are o familie normala(nonviolenta, intelegatoare, exista comunicatie) atunci eu nu cred ca psihologul ar fi o idee buna.

| costyn162 a răspuns:

Ai dreptate anka.Si sunt de acord ca ar trebui introdusa aceasta materie in scoli dar eu ma gandesc cati dintre elevii din ziua de azi va lua aceasta materie in serios. Si paul27, anatomia este o stiinta in care se invata sistemul reproducator laom din punct de vedere stiintific, nu se folosesc notiuni pe intelesul tinerilor. Si, mai ales cand te intalnesti cu un profesor cum am avut eu, care din nu stiu ce motive a trecut peste aceasta lectie.
Dar, pe langa scoala, cred ca copiii ar trebui educati despre acest lucru in particular, acasa, de catre parinti.

| hugo a răspuns:

Umhhappyda...sa vezi ras si glume nasoale la o asa ora si dupa daca doamne fereste se aleg cu vreo boala.nu mai rad, in fn, asa ceva greu in romania, si greu sa faci cu clasele 5-8...(in special fetele)unele!

| uzzi92 a răspuns:

De acord cu Abh... e de indatorirea parintilor sa isi invete copii despre sex. In plus daca s-ar introduce la scoala nu cred ca s-ar invata prea multe laughing

| adrianaadrianaadriana a răspuns:

Da, categoric, da! Nu trebuie sa afli minimum necesar soptind pe la spatele parintilor si profesorilor. E necesar sa se faca, exact asa cum ai intrebat si tu, o educatie sexuala.Aceasta presupune introducerea unei discipline de gen, cu profesor care are in fata elevii lui, nu copiii lui. E altceva.

| DianaLostInDreams a răspuns:

Mai bine daca ar introduce. Unii copii nu le spun parintilor acasa pentru ca le e teama.Si aici e vina parintilor ca nu vor sa ii asculte si sa le dea sfaturi.

| unu a răspuns:

Doamne fereste. vrei sa strici mintile copilasilor? eu vreau din tot sufeltul sa se introduca "religia" (adica aia crestina ortodoxa, pentru ca e singura si unica) ca materie obligatorie (de fapt ca materie de baza, sa se dea la bacalaureat din ea, ca nu se mai poate), si sa se predea 5 ore pe saptamana cel putin.

| xeon a răspuns:

Abh cred ca greseti, nu cred ca un copil ar vorbi cu un parinte asa ceva''eu unu nu le spun parintilor mei problemele mele, o singura data le-am spus ca am o prietena atat''. Da cred ca ar trebui introdusa ca materie obligatorie Educatie sexuala.

| Clauditza a răspuns:

Eu sincer cred ca da! pentru a sti si ei cum prebuie sa procedeze.

| Kynext a răspuns:

Parca asta e o tema la dirigentie daca nu ma insel.Desi o ora pe semestru nu face cine stie ce diferentathinking Da, probabil are trebui introdusa materia asta.Numarul de mame adolescente din ultimii ani ma sperie :-s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Pentru ce? De la ce varste? Totul s-ar lua in deradere, profesorii ar fi pudici, elevii ar ranji ca niste cretini unii la altii s. a. m. d.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Abh... cati dintre parinti crezi ca fac asta? Profesorii fac la fel in scoli. Se vorbea de anatomia din clasa a 7a unde totul este explicat vag, nimic concret pe intelesul unor copii de 13-14 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi ar trebui introdusa fiindca unii copii nu stiu care sunt urmarile, la clasa a8a in sus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da normal ca ar trebuie introdusa ca materie obligatorie educatia sexuala