| brokxy a întrebat:

Credeti ca coronavirus se va termina odata cu luna Iunie cand se mai incalzeste sau nu? Eu sper ca da, dar de ce atunci aud atatia oameni care zic ca,, frigul omoara virusii din aer? Daca frigul omoara virusii si nu caldura...E posibil sa dureze toata vara?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Virușii adora frigul, bacteriile îl urăsc, și viceversa.

| Donsavas a răspuns:

Nu omoară virușii ci bacteriile. În schimb, căldura ajuta în viroze.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Coronavirusul nu se transmite prin aer, măi damblagiților, vă uitați toată ziua la TV degeaba.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Virusul nu rezistă mult în aer și nici pe suprafețe.

În SUA au fost 15k cazuri numai ieri și acolo e zăpada de un metru.
Sunt o grămadă de țări unde sunt 30 de grade zilnic care au mii de cazuri.
Nu avem cum să prezice când o să se termine, încetați odată că sunteți voi mai stresanți decât coronavirusul ăsta laughing
Închideți TV-ul, Facebook-ul și apucați-vă de pictat sau ceva că o să DUREZE.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Corect corona n-o sa dispara de la temperatura : Sunt cazuri in Africa, unde temperatura e 30C si in nord unde e -30 C laughing
O sa dureze, dar cat pot permite autoritatiile sa dureze carantina? Banii de unde mai vin? Fondurile de rezerva au o limita si asa subtirica. Singura solutie sa sa gaseasca un vaccin urgent. Sau sa porneasca industria cu masuri speciale de precautie gen cu masti, manusi etc.
Ca pana la urma nu sunt atat de afectati de virus aia care lucra, ci aia care sunt Inapti de lucru.

| Ineys a răspuns:

Din ce am citit eu pe undeva, cam pe la 56C + moare virusu, deci nu o temperatura la care supravituim si noi. Cu atat mai putin temperaturi la care se poate ajunge vara, deci asta nu e o solutie.

Lumina UV functioneaza impotriva lui, dar nu e recomandat s-o folosesti pe tine, pe maini, etc., ci doar pe obiecte.

Auzi multi oameni spunand ca frigul omoara virusii pentru ca acei oameni nu au habar ce vorbesc. Nici frigul nu-l omoara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin decembrie ne revenim

| Elena31Eleonora a răspuns:

Mai bine te ai mai documenta despre coronavirus sa vezi adevărul adevărat. Mai gândiți si cu capul vostru, nu stati si ascultați doar la TV.
Pa, pa.