| Adelina28282 a întrebat:

Credeți ca dacă am stat cu uleiul de ricin pe scalp timp de 2 zile as putea face o infecție prin care sa nu mi mai crească parul permanent "am fost la dermatolog și mi-a, dat niște șampoane" dar cel mai probabil e pentru acnee dar eu as vrea sa știu dacă se poate face vreo infecție sa numai crească parul permanent dacă am stat 48h cu el in cap și am dat cu fff mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai mai multe conturi, din cate vad.
https://www.tpu.ro/......u-el-atat/

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai fost la dermatolog, ce ai facut acolo de nu l-ai intrebat, taman ce te durea cel mai tare: daca iti mai creste parul sau nu?
Cum am putea stii noi ce boala ai, sau daca iti mai creste parul?
Din pacate, pe acest forum nu avem medici si nu avem cum sa-ti spunem ceea ce doar un medic iti poate spune la o cunsultatie.

Din cate stiu eu, uleiul de ricin se foloseste in tratamentele naturiste impotriva constipatiei si la intarirea radacinii firului de par existent, dar se tine intre 20 de minute si maxim 2 ore.
Nu se foloseste in tratarea acneei si nu ajuta la creserea firelor noi de par.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Infecție nu; ce ai făcut tu, ținând atat de mult acel ulei pe cap, ai cauzat un exces de sebum a scalpului, de aceea ți-o dat șampoane anti-acnee.

| gellalbie4ever a răspuns:

În primul rând infecția se poate face numai printr-o rană deschisă sau închisă netratată( Mă refer la sînge, răni care se infectează și nu trebuiesc cusute imediat.
sau abcese sub piele.
Simptome:
Febra,
frisoane,
dureri
stări de rău
Greață
și e de mers IN CLIPA AIA la urgente la spital, NICIODATĂ NU TRATEZI O INFECȚIE DUPĂ CAPUL TĂU SAU AL ALTUIA. ȘI IN NICIUN CAZ NU AȘTEPȚI JUMA DE ORĂ.)

2.
Îți usucă părul și irită pielea capului poate duce și la căderea părului. Unii au făcut dermatită de la excesul ăsta: https://www.google.ro/......stakes/amp

3. Nu am găsit nimic online deci s-ar putea să scapi doar cu o iritație și sensibilitate. Fii mai atentă cu părul tău! Și întreabă doctorul, pe loc, dacă ai nelămuriri.