| Radandam a întrebat:

CT CRANIU NATIV
Rezultat:
-Fără leziuni heterodense intracraniene cu caracter posttraumatic intra sau extraaxiale, infra sau supratentoriale decelabile CT nativ
-Fără devieri de structuri mediene
-Fără asimetrii de relief cortical sau ale sistemului ventricular
-Cisterne bazale libere
-Fără traiecte de fractură vizibile la nivelul structurilor osoase craniene
-Sinusuri paranazale și celule mastoidiene normal pneumatizate
Concluzie:
Fără leziuni intracraniene cu caracter posttraumatic vizibile CT nativ. E posibil sa am sângerări craniene? Hemoragie interna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Deci:
-Nu sunt leziuni evidente, cu densitatea diferită de cea a părților înconjurătoare pe suprafața craniului sau în cavitatea craniană.

-Nu exista devieri ale liniei medii.

-Nu exista asimetrie la nivel ventricular cerebral si nici dilatare posttraumatica.

-Apeductele catre cisternele cerebrale sunt libere, nu sunt blocate, deci cisternele cerebrale primesc lichid cefalorahidian in mod normal.

-Nu exista semne de fracturi sau fisuri craniene.

-Cavitatile axilare sunt goale (ceea ce este si normal) si nu sunt blocate.

Totul este in regula.Sansele ca hemoragia interna sa existe sunt de 0, 01%, aceasta fiind marja de eroare utilizata in cazul oricarei analize sau testari.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Deci ar trebui sa ma linistesc? Dumnevoastră aveți cunoștințe medicale? Ca ati explicat foarte bine. Adică mie îmi este frica ca nu cumva sa ma trezesc în stadiul în care tot creierul este cu hemoragie interna și sa nu se mai poată face nimic...

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Sunt de alta specializare, dar da, am cunostinte medicale.
Nu vad niciun motiv pentru care ar trebui sa te ingrijorezi.Totul arata asa cum trebuie. Daca inca mai simti durere in urma traumatismului (am inteles din intrebarile tale ca asta este problema), cel mai probabil este ceva superficial si iti va trece in cursul urmatoarei saptamani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Dar asta se determina dupa un rmn sau un ct cu substanta.

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Hmm, deci mi l-au făcut la spital degeabalaughing))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Nu e degeaba. E ce au ei acolo. Daca simptomele continua mergi si fa ct cu contrast la privat, e undeva la 400 de lei. Prin asigurare nu gasesti decat rmn si la ala astepti 3-4 luni si e in alt oras probabil. Tu inca poti sa ai hemoragie pentru ca ce ai facut tu nu arata foarte bine sangele, doar tesuturi si os, si daca nu e o piscina de sange inauntru nu se vede

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

M as iradia prea mult. Și nu cred ca un CT nu ar vede dacă ar exista posibile vase de sânge sau ceva neclar acolo. Plus ca, dacă as avea hemoragie probabil as vomita într-una, as vedea dublu, nu as putea sa merg, m-ar durea capul îngrozitor, nu m-ar durea doar ușor sau moderat. Nu știu ce sa zic, eu am fost la spitalul de urgente și mi au făcut CT acolo, totuși e și ala medic și a considerat sa fac doar asta. Acum nu știu...

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Plus ca la privat, nu cred ca ți - ar face nimeni cu substanță de contrast pentru ca e periculoasa, nu știe dacă ai alergie. Acum pnm, tu crezi ca și un RMN fără substanță de contrast nu ar vede o hemoragie acolo? Sa fim serioși, ăștia de sunt la urgente care au avut posibile accidente vasculare cerebrale sau hemoragii le face la toți CT

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Se vede dar doar daca aplica presiune pe tesuturi sau e mult sange, ar aparea signal void adica negru intr-o zona prea mare. Dar daca debitul de sange e mic nu se vede. Eu zic ca nu ai nimic dupa ce spui tu dar daca ai facut accident de masina atunci sa ai grija. Daca nu te-ai lovit deloc atunci nu inteleg de ce ai facut rmn

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Nu am făcut rmn, ci un CT la urgenta, pentru ca m-am lovit cu o gantera(penibil incident știu) când am flexat in spatele capului gantera gen pentru triceps, m-a lovit puțin la coborâre gantera. Avea vreo 10-12 kg nu știu exact, dar na.

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Nu știu frate, eu merg pe premiza ca a știut ce face doctorul și de aia a recomandat asta și ca ar putea sa vadă o hemoragie. Oricum, un CT cică poate vedea diferența dintre un accident vascular ischemic și o hemoragie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Da, poate. Te-au tratat cu lux, sa stii