| anonim_4396 a întrebat:

Cu 3 zile-n urmă am suferit un accident banal și m-am tăiat la degetul mic (la metacarp) (mâna stângă). Duminică am mers la spital, am făcut o radiografie iar totul a fost normal. N-am prezentat semne de corpuri străine, n-am avut nicio problemă, decât faptul
că pielea a fost tăiată. Rana este destul de adâncă, astfel că mi-a rămas un șanț în zona aceea. M-a curățat medicul și mi-a spus că am nevoie de copci/suturi ca să nu rămână șanțul și să se vindece rana mai repede.

Cum decurge de fapt? Sunt anesteziat local? Va durea?
Dacă ați avut o situație similară, cum a fost?

Sper să n-o facă pe "viu" că n-aș rezista. Abia am rezistat la curățare, darămite la "cusut".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Alfred0703 a răspuns:

De durere nu ai rezistat? De obicei la "cusut" se foloseste anestezic.

| Punyaso a răspuns:

Stai calm, am fost taiat pe palma, de un briceag ( ma alerga un tigan, no racism ) si a fost nevoie de copci. Vorbesc serios cand spun ca nu mi-am simtit mana jumatate de ora. Nu de durere, ci de puterea anestezicului. Dar cand scoate copcile nu se simte durere, ci doar se simte putin discomfort deoarece ti se trage putin pielea. Nu uita, nu iti misca mana foarte mult ca poate iti mai faci o rana laughing