| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce as putea sterge ochelarii in afara de acea laveta si de servetele? Mereu cand stau la pc dupa ce sterg cu ele se vede murdaria, si tot nu se ia
Acum sterg cu servetele nazale cand nu sunt acasa si cu ceva din bumbac cand sunt acasa, dar tot mai ramane uneori ceva pe ei.
Si a doua intrebare:
Daca am niste zgarieturi pe ochelari pe care nu le vad cand port ochelarii se poate sa-mi afecteze vederea?
Si a treia:
Pot face ceva sa nu mai am acele zgarieturi, sau trebuie sa schimb neaparat lentilele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Legat de zgirieturi, din experienta proprie iti zic sa le bagi undeva pe fetele de la optica cu sfaturile lor de rahat si sa iei lentile DE STICLA. Alea de plastic sunt niste cacaturi care se zgiriie si daca le stergi cu pana de inger.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Parca nu se gasec lentile cilindrice de sticla

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ete nu, sa fim seriosi. Port ochelari de vreo 30 de ani... gasesti ce vrea muschiu' tau din sticla. Da, sunt mai grele, da' se pot sparge, da' macar poti naibii sa le stergi cum trebuie cu orice nenorocit de servetel! Eu am renuntat la rahaturile alea din plastic dupa cateva luni.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok, am sa cer din sticla cand o sa trebuiasca sa le schimb

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sticla, antireflex si heliomate. Acum nah, cu heliomatele e in functie de preferinte. Antireflex e musai, imbunatatesc foarte bine vederea la calculator. Daca gasesti de ceata, pe galben, si mai util. Eu data viitoare o sa incerc sa imi iau galben heliomat antireflex.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Antireflex am si pe cei de acum
Eu ii sterg cu spirt, ca asa macar se sterge ceva
E posibil sa se stearga antireflexul?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoretic nu e bine cu alcool pe chestiile de plastic gen LCD/lentile de plastic/samd. In cel mai rau caz probabil se vor matui si o sa vezi prin ele ca printr-un geam aburit...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok, atunci n-o sa mai sterg cu spirt, am facut-o doar de cateva ori

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca sunt servetele de-alea speciale prin Lidl/Kaufland. Alea sunt acceptabile. Dar nu toate. E cam pe testate...

| ALGator a răspuns:

Încearcă la robinet cu apă călduță și puțin detergent de vase. Lasă să se usuce fără să ștergi.
Nu, zgîrieturile nu sunt periculoase.

| Radu345 a răspuns:

Pentru prima întrebare:La orice supermarket se găsesc șervețele speciale pentru ochelari, ambalate fiecare intr-o folie diferită. Sunt câteva șervețele intr-un pachet la 2.5(așa am văzut eu zilele trecute in Auchan la casa, pe unde sunt și gumele de mestecat sau alte batoane.)Probabil costa și mai mult, depinde de care vei cumpara.

2.Nu îți afectează vederea.

3.Nu cred ca are sens sa le schimbi dar perfect ar fi sa consulți doctorul oftalmolog.