| DeliciouslyComplicated a întrebat:

Cu ce crema pot sa-mi tratez o arsura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mandy693 a răspuns:

Crema de galbenele acea de la farmacie naturista galbena galbena nu porcarii de tip edna laughing sau si mai bine cu Baneocin il gasesti in farmacii si costa in jur de 10 lei noi funda?

| Deea_Andreea_1998_PukN a răspuns (pentru Mandy693):

Si in cat timp trece cu crema de galbenele?

10 răspunsuri:
| tuGatita a răspuns:

Panthoderm E. e in jur de 10 lei, poate mai scump in unele farmacii... Trece dupa 2-3 aplicari. Si o poti folosi si pentru iritatii si multe alte chestii. Stiu ca ai dat funda da nu ma intereseaza

| DeliciouslyComplicated explică (pentru tuGatita):

Mersi oricum apreciez ti-as da funda si tie pentru mine nu-i o problema laughing

| StiuCeSpun a răspuns:

Http://lectiidesanatate.blogspot.ro/......re-si.html uite aici cum sa tratezi arsurile solare

| Mădă0611 a răspuns:

Orice cu propolis happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bioxiteracor cu propolis.sau fara propolis.dar e mai bun cu.

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

Cum recunoastem tipurile de arsuri?

In functie de gravitate, arsurile pot avea 3 grade:

arsuri de gradul 1: sunt limitate la stratul superficial al pielii (epidermul); leziunile sunt rosii si dureroase, usor umflate, iar pielea se poate coji dupa 1-2 zile.
arsurile de gradul 2 sunt mai profunde, afecteaza si al doilea strat al pielii (dermul), sunt foarte dureroase si se formeaza basici; pielea este foarte rosie, cu un aspect patat, iar edemul poate fi semnificativ.
arsurile de gradul 3 afecteaza toate straturile pielii, care capata un aspect negricios; sunt putin sau deloc dureroase, pentru ca nervii sunt distrusi.

O arsura de gradul 1 de mici dimensiuni poate fi tratata cu usurinta acasa. Dintre arsurile de gradul 2, necesita vizita la medic cele cu un diametru mai mare de 5 cm, cele localizate pe fata, maini, picioare, zona genitala, fese sau articulatii mari. Orice arsura de gradul 3 necesita ingrijire medicala de urgenta.

Cum tratam o arsura minora acasa?

1. Zona afectata se va tine sub apa rece de la robinet timp de 10-15 minute. Daca aceasta nu este disponibila, zona se va acoperi cu comprese umede reci. Apa rece va calma durerea, va inlatura senzatia de fierbinteala si va preveni extinderea arsurii. NU se va aplica gheata direct pe rana! Aceasta poate produce degeraturi si poate agrava arsura.

2. NU se va aplica unt sau uleiuri la nivelul ranii! Acestea vor retine toata caldura in interiorul tesuturilor, crescand astfel posibilitatea de extindere a arsurii si de dezvoltare a unei infectii.

3. Dupa racorirea regiunii afectate se poate aplica o lotiune calmanta care va preveni uscarea pielii.

4. Urmatorul pas este acoperirea zonei cu un bandaj steril. Acesta nu trebuie sa fie foarte strans, pentru a evita presiunea la nivelul leziunii.

5. In caz de aparitie a basicilor, acestea NU se vor sparge! Ele se vor vindeca spontan. In caz ca se sparg singure, zona respectiva se va spala cu blandete cu apa si sapun, apoi se va aplica un unguent antibiotic (Baneocin, Dermazin, Fucidin) si un bandaj care sa protejeze leziunea. Pielea moarta care a format basicutele sparte poate fi indepartata.

6. Pentru durere se poate folosi paracetamol, aspirina sau algocalmin.

| Sorin24 a răspuns:

Cea mai buna crema pentru arsuri este crema de galbenele., dar daca arsura este mai grava poti sa pui pe plaga tincura de propolis(Are rol dezinfctant )daca intrebi medicul asa iti varaspundebig grin insanatosire grabnica

| nikusor1996 a răspuns:

Dermazin. este cea mai bunawinking

| Wanderer88 a răspuns:

Eu am folosit Leac de-un veac si mi-a calmat durerea instant, nu am ramas nici cu semne. Nu mai puneti crema de galbenele pe arsuri, informati-va putin!