| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce pot scapa de mancarimea de plosnite, ca simt ca mor numai pot?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca esti absolut sigur ca este vorba de muscaturile acestor insecte, ar trebui sa se vindece de la sine, atata timp ca se mentine o igiena corespunzatoare cu apa si sapun.
Pentru a ameliora senzatia de mancarime, poti folosi o crema pe baza de corticosteroizi, cum ar fi de exemplu hidrocortizonul, unguent pe care il poti cumpara din orice farmacie fara prescriptie medicala.
Numai bine!