| vasilemarin a întrebat:

Cu ce se poate trata ulcerul in mod naturist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ronin a răspuns:

Daca vrei, pot sa-ti dau niste produse naturiste sau pot sa te programez la o sedinta de biorezonanta unde unul din medicii nostri iti va prescrie o schema de tratament naturist personalizata.

8 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cu suc de cartofi (cruzi), un pahar(o ceasca)inaintea fiecarei mese.Cartofii se dau prin razatoarea cu gauri mici si se storc prin tifon.

cristian
| cristian a răspuns:

Important este sa elimini bacteria pylori.
Poti folosi tinctura de propolis.

| miriam a răspuns:

Carne alba fiarta sau gatar, propolis, ceai de sunatoare, fara prajeli, tocaturi, mancaruri slab condimentate, fara bauturi alcoolice, carbogazoase, cafea si tigari.Nu va luati dupa ceea ce se spune in popor ca e bine sa inghiti samburi de masline, perforeaza stomacul si nu folositi ranitidina cu care trece durerea dar face rana pe stomac. Dca suferiti de aceata boala faceti neaparat o endoscopie pentru a cunoaste in ce stadiu sunteti.

| Delia 75 a răspuns:

Da, ulcerul duodenal se poate trata "definitiv". Exista si metode naturiste, insa trebuie tinut un regim strict, care - prescris corect - poate actiona ca un veritabil "pansament" pentru stomac. Insa cu aceasta boala nu este de glumit. Se poate ajunge si la operatie!
P. S Am gasit un articol in Formula As in care o doamna din Bucuresti prezinta o reteta naturista, pe baza de musetel si pelin, si care - sustine ea - a ajutat-o sa se vindece suta la suta de ulcer duodenal. Imi permit sa postez aici articolul:
Se ia cate un pumn de sunatoare, de pelin si de musetel. Fiecare planta se fierbe separat in 1, 250 l apa, dupa ce da in clocot, 2-3 minute. Se lasa sa se infuzeze 15 minute in vas acoperit. Intr-o oala smaltuita de 4-5 litri, se pune 1 kilogram de miere, peste care se toarna cate 1 litru din ceaiurile preparate inainte. Se pune totul din nou la fiert, pana din intreaga cantitate mai ramane 1 litru si jumatate. Se trage la sticla intunecata si se tine la rece. Se ia de trei ori pe zi cate o lingura, cu o jumatate de ora inainte de masa, adica dimineata, la pranz si seara. Eu m-am vindecat suta la suta de ulcer duodenal.

| gabriellas a răspuns:

Ceai de galbenele, miere de salcam sau ceai gastric, ceai stomac si intestine (de la Fares - se gaseste in farmacii)

| kissy a răspuns:

Salutare, VasileMarin,
pentru afectiunile gastrice si ulceroase iti pot recomanda un articol:
http://www.farmacia-verde.ro/2008/06/afectiunile-gastrice-si-ulceroase/
Aici poti afla despre diferitele tipuri de ulcer si modurile in care poate fi prevenit si tratat.
Sanatate maxima!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut un unchi care s-a vindecat cu rostopasca, dar trebuie urmat si tratamentul medicului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai mancati samburi de orice fel! Am mancat vreo 20 de masline cu tot cu samburi acum cateva ore si acum ma doare stomacu de mor nu mai stiu ce sa fac dar vad atatea capete patrate care tot zic ca samburi sunt buni si eu mai patrat decat ei l-am ascultat