| anonim_4396 a întrebat:

Cu o mobilitate buna devii mai inalt? PS:nu vreau sa ma inalț!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu are nicio legatura.

| justanotheruser99 a răspuns:

Oarecum. Daca vrei sa te mai inalti iti recomand inotul. Chiar da rezultate, inte-un timp relativ scurt.

| FaraNumePls a răspuns:

Puținwinking dar trebuie să faci multe exerciți :*

| Deliiiia a răspuns:

Sunt exercitii speciale prin care si dupa incheierea perioadei de crestere mai poti creste cu 5cm.

| Adbbmsh a răspuns:

Este o sansa. Uite sa iti dau un exemplu concret.
Am 17 ani, fenotipul familiei mele este de oameni scunzi. Fac de la 11 ani fotbal de performanta, iar in paralel am facut si atletism. Am 1, 79 si sunt cel mai inalt din familie. Cred ca si-a facut treaba sportul asta, poate mai cresc, poate nu.

| Miss25JK a răspuns:

Cu baschet, Handball, sau cu o gena buna din familie happy

| Catalinhhh a răspuns:

Nu. Mobilitatea este capacitatea de a te misca, nu are treaba cu inaltimea. Miturile spun ca, prin sporturi poti sa devii mai inalt sporturi precum :
-Baschet
-Handball
-Inot
Un alt mit sustine faptul ca prin anumite exercitii poti sa-ti fortezi crestearea in inaltime.
Ai aici mai multe detalii despre : https://fit4sport.wordpress.com/cum-sa-cresti/exercitii-crestere/

*Prin exercitii si sport, forand cresterea ta, nu-ti afecteaza in mod negativ nimic din organism.

| Regedesubmunte a răspuns:

Nu, nu devi, îți recomand în schimb să faci sport, mai ales înotul!

| Tony998 a răspuns:

Nu! Conteaza genele de familie si odihna, sa dormi 9 ore pe noapte (in noapte se creste)

| Quaresma7 a răspuns:

Într-un cuvânt, sport!