| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Culoarea galbenă (că berea) a urinei este ok? De vreo două luni pare a fi prea colorată...deși beau destula apa, medicamente nu iau (poate câte un paracetamol când am dureri de cap)... sper sa fie ok.
Voi ce spuneți? Ce culoare are urina sănătoasă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Urina se coloreaza din cauza colorantilor, care pot fi in medicamente precum si in alimente.
Daca esti atent, vei observa ca, culoarea "normala" de galben-deschis se va schimba in functie de ce mananci si ce bei. La fel se schimba culoarea si consistenta scaunului, in functie de alimentele consumate.

| mitzok a răspuns:

E ok dar incearca sa bei mai multa apa gen cu un litru mai mult decat bei tu si vezi daca se schimba

| Mayaaaaaaa14 a răspuns (pentru mitzok):

Cum să-i spui așa ceva? Tu nu te gândești puțin? El bea exact cât ii cere organismul, iar tu ii spui sa încerce sa bea cu un litru mai mult.

| mitzok a răspuns (pentru Mayaaaaaaa14):

Nu se intampla nimic daca bea cu un litru mai mult decat ii cere organismul, poate se va simtii plin dar ii va trece in 12 ore, e destul de bine doar ca sa verifice