| AvalohAlyn a întrebat:

Cum adică centru medical de permanență? Am vreo 2 în oraș.
E gratuit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Centrele de permanenta sunt institutii medicale publice care asigura in mod gratuit continuitatea serviciilor medicale de urgenta si care functioneaza dupa un orar bine stabilit (fiecare centru de permanenta are un interval orar bine stabilit in care ofera consultatii in regim de urgenta). In general, in aceste centre de permanenta, se asigura tratamentul de urgenta al afectiunilor minore care nu pun viata pacientului in pericol si care nu necesita spitalizare. Daca medicul care este de garda in respectivul centru de permanenta considera ca afectiunea ta necesita ingrijiri avansate si/sau spitalizare, acesta te va indruma catre o unitate de primiri urgente (camera de garda, compartiment de primiri urgente - CPU sau chiar catre unitatea de primiri urgente- UPU).