supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Cum ajuti un prieten care e in depresie de 10 ani si nu vrea sa auda de terapie pentru ca zice ca e un caz pierdut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| zăGhost a răspuns:

La cat de grava e problema, ar avea nevoie si de psihiatru, nu doar de psiholog. In primul rand, poate fi ereditar, spui ca si mama s-a sinucis, in al doilea rand, fiind atat de veche si avand si el antecedente suicidare, putem vorbi de depresie majora. Din pacate, nu poti sa il obligi sa mearga la medic si psiholog. Poti incerca sa il convingi cu argumente logice sau pragmatice. Pentru cele logice, poti folosi articole care sa ateste ca medicatie plus terapia chiar ajuta, iar pentru cele pragmatice, povesteste-i de cazuri care s-au ameliorat. Ce mai poti face e sa faci apel la sentimentele lui, zicandu-i ca nu trebuie sa fie singur in lupta pe care o duce cu tulburarea asta/starile lui etc. E foarte greu sa dai sens vietii cuiva, sau sa il faci sa descopere ca viata lui mai poate avea unul.

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

In primul rand invata-l ca sunt o gramada de alte aspecte pe care ar trebui sa puna pret, in afara de bani. Apoi cauta cauza pentru care se gandeste la bani, poate are niste traume peste care nu a trecut

| T0T a răspuns:

Eu cred că e un caz pierdut. Singura chestie ce poate fi utilă pentru el și cei din jurul său e internarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depresie de 10 ani? Fa-i o supa de ceapa, N-o fi mancat vreodata una adevarata. Acum fara misto, daca el nu cauta ajutor specializat inseamna ca de fapt nici n-are depresie, ci doar se smiorcaie de ce trista e viata si cum trece pe langa el (nefacand nimic, asteptand sa cada para malaiata peste gura lui natafleata). In rest, nu stiu, mai multe n-am ce sa spun. Nu cunoastem mai multe detalii.
Mai sunt si oameni care au rani ce nu se mai vindeca niciodata, dar culmea ca destui reusesc sa nu le arate. Cei mai vocali insa, din ce am tot vazut si auzit, chiar n-au nicio treaba cu adevarata depresie.

| supadeceapa explică (pentru anonim_4396):

De-a lungul anilor si-a taiat gatul, venele, o data s-a urcat pe liceu, voia sa se arunce, a venit politia sa-l dea jos... a fost si internat la nebuni.
Mama lui s-a sinucis acum cativa ani.
Nu stiu daca e vocal, mie-mi spune ca ne cunoastem de mici si mamele noastre erau bff pana sa se intample nenorocirea...
Chiar am ajuns la concluzia ca nu am ce sa-i mai fac.
Ma oftic, pentru ca-l duce capul, dar e si bolnav si abia se misca, sport nu prea poate sa faca, si orice sfat aude zice ca el nu poate sa se minta ca e bine, ca el nu intelege gandirea pozitiva, ca el nu poate sa se bucure de una si de alta.
Singurul lucru care ii aduce satisfactie sunt banii. Crede ca daca ar avea bani toate problemele lui ar disparea.
Nu mi se pare negativist totusi, doar in unele seri imi zice ca se simte rau si ca nu mai are solutii si chestii. In rest e o persoana amuzanta, scrie bancuri sad scrie si poeme triste, dar na... mi se pare foarte incapatanat, respinge orice sfat.
Cred ca nu am ce sa-i fac... a zis ca uneori cand vrea sa se sinucida ii suna vocea mea pitigaiata in cap,, NUUU'' rolling on the floor macar atat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Scuza-ma, dar aia nu e depresie, e chiar bolnavie curata, e dincolo de depresie.