supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Cum am putea învăța românii să se spele pe dinți? thinking Mi se pare că e o chestie foarte neglijată, văd o grămadă de oameni tineri care la 30 de ani deja au dantura praf.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

E trist sa vezi parodontoze la 30 de ani. Cunosc pustani care la 20 de ani nu mai au dinti in gura,, e o boala nenorocita declansata in mare parte de lipsa igienei, sa nu mai vorbim de carii. Am avut si eu masele praf lasate asa din ignoranta, desi ma spalam zilnic pe dinti, imi apareau de la alimentatie. Bine ca am mers in ultimul moment si am scapat cu ele in gura, impins de dureri.

Regulile de baza: periuta+ pasta+ apa de gura fac minuni folosite zilnic.

P.S fara dinti ajungem toti.

| Frank51 a răspuns:

Spalatul pe dinti nu te ajuta atat de mult pe cat crezi, conteaza si alimentatia. Daca fumezi, bei cafea, te indopi cu dulciuri, si nici nu mergi la dentist, adio dinti.

Daca parintii ar insista(chiar sa fie exigenti recomand), copii s-ar obisnuii cu spalatul pe dinti.

| Nemessys a răspuns:

Multi se spala doar pentru aspect (adica la partea din fata a dintilor) dar uita ca mai trebuie sa se spele si deasupra lor, dar si in spatele lor. Intre dinti... nu mai zic. :/

Cum ai putea sa-i inveti? In situatia de fata, daca vrei sa se schimbe lucrul asta peste noapte, poti doar cu pistolul la tampla, ca altfel nu ai cum.

| Ineys a răspuns:

Degeaba te speli pe dinti daca mananci toata ziua zahar, dulciuri, ciocolata si tot felul de alimente care dauneaza danturii tale. De dimineata de la 7-8 cand te speli tu pe dinti pana seara pe la 11-12 cand te mai speli iar, e destul timp cat sa ti se distruga dantura incetul cu incetul. Normal ar fi sa te speli dupa fiecare masa ( sau chiar gustare ), dar cine are timpul sa faca asta. De 2 ori pe zi e insuficient.

Stramosii nostri nu aveau nevoie sa se spele pe dinti ca ei nu mancau alimente care sa le dauneze danturii cum mancam noi. Sa nu-ti imaginezi ca la 30 de ani erau toti stirbi, aveau dantura mai sanatoasa ca a noastra.

| Apokales a răspuns:

Prin cursuri in scoala. Sa inveti pe cineva la 30-35 de ani lucruri noi, mai ales cand vine vorba de o rutina noua, este foarte greu. La 35 de ani ramai cu niste idei fixe greu de schimbat, chiar imposibile. De aceea apar mesajele de genul: "Iesi din zona ta de confort", mesaje care te indeamna sa incerci lucruri noi, deci nu cred ca cel de 30-35 de ani o va face daca nu a facut-o pana atunci.

| alina2k18 a răspuns (pentru Apokales):

Igiena se face in familie.
Nu trebuie sa te invate la scoala cum sa te speli la c*r dupa ce te c@ci si nici sa te speli pe dinti dimineata si seara.
''văd o grămadă de oameni tineri care la 30 de ani deja au dantura praf.''
Juma din Romanie sta la tara, sunt unii care nu se spala nici pe corp cu saptamanile si tu vrei dantura curata si ingrijita laughing
Se stie de ani de zile ca suntem tara cu cel mai mic consum de sapun si pasta de dinti din Europa. O natie de imputitiwinking

| Jus7t a răspuns (pentru alina2k18):

Se face în familie și în cazul în care ai părinți retarzi sau neinformați?

| alina2k18 a răspuns (pentru Jus7t):

Nu sunt obligati profesorii si invatatorii sa tina cont cine se spala pe dinti si cine nu si sa stea sa ii invete.
Daca parintii sunt neinformati si nu se spala pe dinti [ puterea exemplului... ] nu o sa asculte nici un copil de ala de la scoala de ii spune sa se spele pe dinti... sa fim seriosi.

| Jus7t a răspuns (pentru alina2k18):

Nu sunt obligați să facă multe, de aia înveți în mare parte doar rahat la școală cu care nu faci nimic.
Dacă s-ar introduce și lucruri de genul ăsta presupunând că nu are copilul de unde învața ar beneficia întreaga societate, nu doar o persoană. Și aici mă refer la mai multe, nu doar la spălat pe dinți.
E nasol pe aici.

| Apokales a răspuns (pentru alina2k18):

Igiena se face in familie?! E pe dracu'! Si ce faci daca nici unul din familie nu se spala? Astepti pana cand unul din familie va descoperii sapunul din nou? Nu! Incepi direct din scoala, iar faza cu oameni la 30 de ani cu dantura praf, tu crezi ca aia isi permit dentistul cu salariul lor minim pe economie? Din nou NU! Nu suntem o natie de imputiti, suntem o natie saraca pentru ca avem niste prosti in functii cheie. De ce sunt prosti in functii cheie daca noi alegem? Pentru ca suntem needucati si asa se si vrea sa ramanem.

| supadeceapa explică (pentru Apokales):

Cred că alina spune că ce vede copilul în familie nu-i mai scoate nimeni din cap.

| Apokales a răspuns (pentru supadeceapa):

Probabil, dar daca in familie nu vede pasta de dinti si in scoala nu, atunci va fi condamnat la asa ceva. In schimb daca familia este de rahat la capitolul igiena, macar sa nu fie scoala si sa aiba o sansa sa schimbe comportamentul copilului vis-a-vis de igiena. De asemea si daca vede in scoala sapun, si daca vede in familie si nu isi permite, este tot degeaba. Tot statul trebuie sa ia atitudine prin scoala si creare conditiilor de decenta.

| supadeceapa explică (pentru Apokales):

De acord.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ştiu cum ai putea să înveţi un om matur care n-a avut nici de la cine învăţa în copilărie şi nici mediul, nici anturajul n-au reuşit să-l schimbe.Din păcate, lenea şi nesimţirea sunt boli incurabile de care suferă foarte mulţi românaşi de-ai noştri.
Încă sunt oameni care habar n-au că deodorantul nu înlocuieşte apa şi săpunul sau specimene feminine care se cred femei fatale dacă îşi pun 3 tone de machiaj pe faţă, dar în gură au toţi dinţii stricaţi.

| Jus7t a răspuns:

Nu am putea, ar putea alții.
Să îi facă conștienți de efectele negative a neglijării igienei orale, that's how.