| Ann000000 a întrebat:

Cum ar trebui sa folosesc bicarbonatul de sodiu pentru subrat? Inainte de a folosi gelul de dus sau dupa ce am folosit gelul de dus? Tin sa mentionez ca folosesc acesta pentru transpirația excesivă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Sa ma dau cu spirt inainte sau dupa ce ma dau cu dezinfectant?
bicarbonatul de sodiu si gelul de dus sunt TOT AIA: dezinfectanti
tie iti trebuie ceva anti-transpiratie cum ar fi un deodorant solid, gel sau spray care da si cu praf

sau mergi la farmacie si ceri solutii, sunt mai multe, chestii care blocheaza transpiratia si chestii care impiedica transpiratia excesiva (saruri cu electroliti care retin mai bine apa in corp)

| Floridori a răspuns:

Ca sfat, bicarbonatul de sodiu ajuta doar la diminuarea mirosului, nu si a secretiei transpiratiei in sine.
Daca ai hiperhidroza si aceasta este secundara, bicarbonatul va putea sa ajute cu mirosul pe perioade scurte deoarece ajuta la distrugerea anumitor bacterii atunci cand este folosit.
Daca hiperhidroza este primara, vei avea o senzatie ca a functionat la inceput, dar ulterior situatia se va inrautati din cauza bicarbonatului.

| Dintrebare a răspuns:

Ai putea sa il amesteci cu gelul de dus ca sa il poti aplica mai usor pe corp. Sau vezi ca exista gel de dus de la protex si de la rexona care sunt chiar impotriva transpiratiei excesive. Si gasesti la magazinele cu produse naturale deodorant care are ca baza bicarbonatul de sodiu. Sunt si sub forma de crema si sub forma de stick. Sau cauta pe net o reteta si iti faci propria ta crema. Nu stiu sa iti spun cantitati dar daca amesteci bicarbonatul cu ceva cremos (cum ar fi un unt sau un ulei) poti face o crema care poate fi folosita impotriva transpiratiei excesive.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Încearcă odaban.