| dydyyyy a întrebat:

Cum arata herpesul genital, ce sintome ai, de la ce se poate face si cum se trateaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Herpesul genital arata exact ca cel labial: niste vezicule (bube cu lichid) mici, grupate, care ustura sau dau senzatia de uscaciune dureroasa. Se ia numai pe cale sexuala, de la un partener infectat care poate fi asimptomatic.

| lallalle a răspuns:

DESCRIERE
http://scapadeherpes.ro/wp-content/uploads/2010/06/n5551628.jpg
Este o boala transmisa pe cale sexuala, o infectie cauzata de virusul simplex. Exista doua tipuri de virusi simplex care pot cauza herpesul. Primul tip de virus simplex (HSV-1) cauzeaza herpesul oral. Al doilea tip, HSV-2, cauzeaza herpesul genital. Insa ambele tipuri de virusi pot determina aparitia herpesului oral si genital.

CE SE INTAMPLA CAND O PERSOANA ESTE INFECTATA CU HERPES GENITAL?

Dupa ce te-ai infectat cu virusul herpesului genital, este posibil ca simptomele sa nu apara intr-o zi sau intr-o saptamana. Poate dura luni, chiar si ani pana observi ceva. Din cauza aceasta este greu de stiut cand virusul a patruns in corp. Dupa ce au fost infectati, unii oameni pot observa o prima izbucnire. Aceasta insa nu este proeminenta. Dar la altele persoane, virusul instalat poate izbucni printr-o forma severa chiar la cateva zile de la contaminare.

CARE SUNT SIMPTOMELE HERPESULUI GENITAL?

Simptomele herpesului genital variaza si pot include:

- o arsura, basici, taieturi sau rani in zona genitala (vagin, vulva, anus, penis sau scrot);

- furnicaturi, arsuri sau senzatia de scarpinare in zona genitala;

- dureri in zona genitala;

- scurgeri din penis sau vagin;

- dureri sau arsuri in timpul urinarii;

- simptome de gripa (dureri de cap, febra) si glande umflate (noduli) in vintre;

- sau, in caz contrar, este posibil ca aceste simptome sa lipseasca cu desavarsire.
UNDE APAR SIMPTOMELE?

Simptomele herpesului genital pot aparea in diferite locuri ale corpului. Odata ce o persoana este infectata, virusul inactiv se afla intre nervii sacrali de la baza coloanei vertebrale. Odata activ, virusul trece prin caile nervoase spre suprafata pielii, unde poate izbucni. Nervii din fese, zona genitala si coapse sunt conectati. Deci o izbucnire poate aparea in zona anusului, pe fese, coapse, penis, scrot, vagin si/sau vulva.

CARE ESTE FRECVENTA APARITIEI HERPESULUI GENITAL?

Este una dintre cele mai frecvente boli cu transmitere sexuala (BTS) in Statele Unite. Aproximativ 50 de milioane de americani au herpes genital; 1 milion sunt infectati anual. Asociatia Americana de Sanatate (ASHA) afirma ca unul din 5 adulti au herpes genital.

CINE ESTE MAI EXPUS INFECTIEI?

Oricine a avut sau are contact sexual. Aceasta afectiune este mai intalnita la femei (aproximativ o femeie din patru) decat la barbati (aproape unul din cinci).

POATE CINEVA SA AIBA ACEST VIRUS SI SA STIE ACEST LUCRU?

Da, atata vreme cat simptomele sunt vizibile si dureroase, desi ele pot fi subtile si uneori nerecunoscute. De fapt, aproximativ 75% dintre persoanele care sunt infectate nu stiu de existenta virusului in organismul lor.

CE DUCE LA IZBUCNIREA VIRUSULUI?

Factorii care transforma virusul pasiv in activ variaza de la persoana la persoana si de obicei ei nu pot fi evitati. Unii factori sunt presupusi a fi ranirile, lumina soarelui, stresul emotional si fizic, ciclul menstrual, alte boli (in special cele care se manifesta si prin febra), traume medicale, medicamentele steroide (de exemplu cele administrate in cazul astmului), relatiile sexuale si dieta alimentara neadecvata.

funda?