| talaz a întrebat:

Cum as putea bandaja o rana care se afla exact intre degetele de la mana? E intr-o pozitie care nu imi permite usor sa pun un bandaj si nici nu pot pune toata mana.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Denisa0954 a răspuns:

Dacă nu este o rană gravă, ci doar o zgarietura mai mult, nu e nevoie sa o bandajezi. Eventual dupa ce dezinfectezi cu betadina, pune un plasture cat mergi la scoala pentru a nu intra bacterii acolo. Apoi lasa liber pentru a se forma coaja