| Anonim5084689 a întrebat:

Cum as putea sa scap de gandurie de sinucidere?
Le am de mai bine de 5 ani si probabil o sa recurg la asa ceva. Mentionez ca sunt foarte depresiv si cu probleme mari de anxietate sociala.
De cand sunt mic am trecut prin batjocora si criticile multora.
Nu am reusit sa fac nimic pana acum, nici macar o prietena si am 24 de ani.
Nici nu ies din casa.
Am mers la psiholog dar nu m-a ajutat cu absolut nimic.
Exista ceva sperante sa fiu si eu o persoană normala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Incepe sa faci chestii care iti plac. Daca nu iti plac inca chestii, gaseste-ti. Cind a inceput mai exact starea asta si mai ales ce ai facut in ultimii ani? Care e situatia ta profesionala/scoalara/cu ce te ocupi/unde-cum traiesti? Sperante exista mereu. Si eu am niste stari care se agraveaza in ultima vreme dar nu m-am gindit nici la suicid si nici la faptul ca nu ar exista sperante. De fiecare data cand am impresia ca am ajuns la capat din vreun punct de vedere ma gindesc la de-alde Vujkovic (ala practci fara miini si picioare care e o duce bine-mersi)...

15 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Pune stop la gandirea de acum si pune inceput nou de maine, fara amanari. Ai nevoie doar de disciplina, un stil de viata sanatos si restul va veni de la sine. Cauta un model in viata care sa te motiveze

| mgtow a răspuns:

Eviti oamenii, deschizi un orizont nou asupra vietii si faci sa fie bine - sau cauti grupuri pe net de oameni ca tine care stabilesc legaturi

| Anonim5084689 explică (pentru mgtow):

Am vorbit cu destula lume pe net prin grupuri dar nu ma ajuta cu nimic..nu e ca in viata reala

| sierra1 a răspuns:

Du-te la medic nu-ți plânge de milă in fața necunoscuților. Asta dacă chiar ții la tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la psihiatru, este medic si iti prescrie tratament. Multa sanatate!

https://corinabacanu.ro/......el-diaconu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Definitiv nu ai cum sa scapi de depresie. Revine când te aștepți cel mai puțin.
Pe mine m-a ajutat un citat:
Câinii sunt înțelepți. Ei se furișează într-un colț umbrit pentru a-și linge rănile și nu revin în lume decât după ce sunt iarăși întregi. Agatha Christie
În paranteza fie spus, m-am retras aproape o vara întreaga și am stat pur și simplu izolat, nu ieșeam decât pentru strictul necesar. Sa știi ca mi-a priit bine acea perioada, pentru ca am realizat ca viata nu e făcută doar pentru a te plânge de ea. Și na, în stilul meu caracteristic am vrut sa vad cum e sa plângi pana nu mai poți. =)

Plângi, și aia e! Te saturi pana la urma! Devii înțelept, pentru ca ceea ce îl poate transforma pe un om este suferința.
Este nobil sa înveți din citit asta, din viețile altora, insa e dureros sa o înveți pe "pielea" ta. Dar da, e una din lecțiile care te învață cel mai bine. Extras din Confucius.

Nu e deloc greșit sa stai singur în perioada în care nu te simți în stare sa ieși în lume! Deloc! Dar in acest timp plângi până nu mai poți, "specializează-te" in a fi om, citește, și apoi ieși în lume! În acest timp îți vei da seama ca nu e chiar super plăcut sa stai în cutiuța ta. Ca e mai frumos sa ai prieteni, să îți faci de asemenea și o prietena, și asa mai departe.
Nu uita ca oamenilor nu le place sa îți descarci povara asupra lor. In viața găsești doar CÂȚIVA oameni care se opresc din goana lor pentru a te ajuta sa mergi mai departe. Unii considera ca le sugi toată energia. Și da, nu ma mir! Ei nu au ajuns la aceasta capacitate de a-i vindeca pe alții!
„Cei care au fost răniți cel mai mult
Au cea mai mare capacitate de a vindeca."

Nu toate relațiile sunt de durată, asa ca e foarte bine sa alegi înțelept oamenii cărora îți povestești necazurile.

Îți recomand Fitosenin, eu ii spun "fii tot senin" =), de la DaciaPlant.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......nt-p329313

Și ceaiul verde de asemenea e foarte bun.

Si medicamentele te ajuta într-adevăr, dar cel mai mult te ajuți TU! Jumătate din medicament esti tu.
Și citește. Este terapeutic cititul. Mai bine sa dai banii pe o carte decât sa îi dai pe medicamente. Cuvântul bun spus la vremea lui este MEDICAMENT.
Și sa nu uit. Rugăciunea.
Rugăciunea si cititul Bibliei este momentul astral al zilei, spunea răposatul Corneliu Vadim Tudor.

Toate cele bune!

| RB26DETT a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca asta este cel mai bun raspuns pe care l-am citit vreodata la o astfel de intrebare!

| Anonim5084689 explică (pentru anonim_4396):

Oarecum ai dreptate in ce spui si oricum eu stau singur si nu de cateva luni..am 5 ani de cand nu ies decât la cumpărături si atat..nu am mai iesit cu cineva de nici nu mai stiu..am si uitat cum arata unii prieteni..desi stau mereu singur nu m-a ajutat mare lucru

| SoareDaniel a răspuns:

Stai sa te apuce 28 de ani prietene, apropo vicii nu ai care sa iti tina locul macar sa nu te duca cu gandul la asa ceva?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SoareDaniel):

Sa il apuce 28? Eu fac 40 acusi si ma simt uneori de parca as avea 95...

| Anonim5084689 explică (pentru SoareDaniel):

Nu beau, nu fumez, nu ma droghez sau alte chestii..si nici nu vreau sa ma apuc de asa ceva ca o dau in mai rau

| SoareDaniel a răspuns (pentru Anonim5084689):

Te asigur eu ca daca nu se schimba ceva la tine o sa ai fixata chestia in cap, te trezesti si nu mai poti scapa de ea, te uiti in jur altii la varsta ta au familie si copii iar tu NIMIC o sa te SFASIE in doua si daca nu ai ceva cu care sa acoperi TE DISTRUGI PSIHIC

| Anonim5084689 explică (pentru SoareDaniel):

Deja trec prin asta.

| SoareDaniel a răspuns (pentru Anonim5084689):

Nopti nedormite, stres, agitatie, ma eu spun ce simt eu in momentul asta la 28 de ani de 2 luni de zile si nu te mint, o sa explodez odata si odata cred daca am sa mai aud de la parintii tot felul de sperante false! e groaznic si cine nu a trecut prin asa ceva nu are de unde sa stie ca a fost favorizat genetic la nastere, ce sa stie el cand nu atragi femeie! are idee cum E

| SoareDaniel a răspuns:

Psiholog-ul nu o sa te ajute cu nimic, nu va schimba mentalitatea celorlalti fata de tine, te asigur de asta, stiu ca si eu sunt in situatia ta ( ba mai rau ), mai ca si parintii mei s-au resemnat cu situatia mea jenanta, penibila happy Nu pot sa cred totusi ca nici la locul de munca nu esti bine vazut, de prietenii macar