| TƎD a întrebat:

Cum as putea sa slabesc foarte rapid?
tin sa mentionez ca nu sunt gras am o greutate normala dar am burta putin umflata si vreau sa scap de asta stie cineva cum fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AfRodiTa_4919 a răspuns:

Sa slabesti rapid pentru ce? daca esti mire de ex s ar putea sa ajungi la spital si nu la nunta ca diete rapide de slabit.
Fructele si legumele au putine calorii coparativ ca Junk Food ul. orice in grasa in excess in afara de apa. mancare tot la 3-4 h. 3 mese principale si 2 gustari adica fructe si legume intre mesele principale. ceva cald pe zi, o supica sau ciorba, dar nu umple farfuria dupa care ma i adaugi un polonic. un sandvici facut de-acasa pentru servici e o masa. o felie de paine are 80 cal x 2 plus ce mai preferi printre, ajungi la cel mult 300-500 cal. o femeie cosuma 1800 iar un barbat peste 2200. mananca cat de cat mese fixe si cat mai natural.
FA SPORT. abdomene, flotari, bazine, 10000 pasi pe zi, alergare, etc. fa miscare 30 min-1h zi. lasa calculatorul si tv ul. succes

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Fa atletism, sau inot, si in afara de asta fa abdomene, 5-6 serii de 30-50 abdomene pe zi. Abdomenele sunt pentru cresterea tonusului muscular, nu ajuta prea mult la slabit dar vei avea abdomenul mai plat.

| zhady a răspuns:

Cred ca ne confunzi cu Nostradamus, nu spui nimica despre tine si astepti de la noi raspunsuri pertinente.

In primul rand nu este bine sa slabesti rapid, intrucat in grasime sunt stocate foarte multe toxine, iar acestea sunt eliberate in organism dupa ce grasimea a fost folosita ca lucru mecanic.

In al doilea rand, aceasta slabire se poate face pe seama grasimii, muschilor, a apei retinute in corp, a glicocenului din muschi si a continutui intestinal. Continutul intestinal si cu apa din corp pot insemna cateva kg de dat foarte repede jos, dar la fel de usor de pus la loc.

Slabirea si apoi mentinera greutatii se face numai prin schimbarea modului de viata, nu preintr-o solutie pe termen scurt, deci vei fi nevoit sa respecti pentru totdeuna regulile unei alimentatii sanatoase si a unei vieti active.

Mai mult de atata nu are sens sa scriu, intrucat tu nici macar nu te-ai obosit sa dai ceva date despre tine, oricum ceea ce vrei sa faci tu este gresit din start si iti vei consuma energia, banii, timpul, motivatia degeaba. Chiar daca nu ai inteles nimica din ce am scris, sper macar ca altii sa fi retinut ceva.

| zhady a răspuns:

@AfRodiTa - In locul tau m-as abtine sa dau sfaturi. Alimentele sugerate de tine sunt la 100000 de km distanta fata de o dieta echilibrata, sanatoasa si destinata slabitului (legume cat mai diverse, nuci, seminte, alune, avocado, oua, lactate fermentate, peste, carne, fructe de sezon, de preferinta cele de padure). Tu i-ai recomandat: paine=zahar, fructe coapte pe vapor care au doar zahar in ele (banane, portocale), supa (apa chioara) si eventual salam, parizer sau ce puneti voi intr-un sandwich, care nici la caini nu il dau.

| zhady a răspuns:

@Zenithf - Nu vei avea abdomenul mai plat, eventual burta mai umflata datorita cresterii musculare in zona respectiva (asta in cazul in care ai un strat consistent de grasime peste abdomen), abdomenul se lucreaza 1x/saptamana, la fel ca si celelate grupe, el are nevoie de pauza pentru recuperare.
Intr-adevar ele nu te ajuta sa slabesti ( ai ghicit aicea), insa mai ai o perla si anume: 40-50 de repetari este imposibil sa faci daca abdomenele sunt corect executate, trust me, daca ajungi la 20 (executie ca la carte) esti tare.

| zhady a răspuns:

@Cristi - Facand flotari o sa ajungi la plafonare destul de repede, nici nu are sens sa discutam subiectul asta...

| marya a răspuns:

Pai niste abdomene te-ar ajuta.

| Dutzulescu a răspuns:

Nu este modalitate mai buna de modelare a corpului, decat sportul. Daca esti gras vei slabi, daca esti slab vei pune putin pe tine (nu vei pune grasimehee hee ). Sportul te echilibreaza. Bafta.

| nimenialtudecatunanonim a răspuns:

Cateva trucuri de slabit:
nu manca dupa ora 7 ,
mananca mult dimineata
fructe si legume in loc de dulciuri
si fa sport o ora pe zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa faci regulat exercitii fizice la sala sau chiar si acasa si du-te la un nutritionist, el iti va da o dieta dar este foarte important ca si tu sa ai ambitiewinking

| PrESeUS a răspuns:

Fa abdomene!

| Cristian04 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa faci flotari nu conteaza cate poti sa faci, cu timpu o sa faci din ce in ce mai multe iar asta o sa fie in avantajul tau ( facand flotari o sa iti faci abdomen, picioare si maini).

| Mezomorful a răspuns:

Cu abdomenenle nu slabesti doar iti tonifici musculaturatonguedaca vrei sa slabesti alearga, mergi pe role, inoata.Totul este sa transpiribig grin.Succes