| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea scapa de cosuri cat mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Bună,
Nu o asculta pe @steffytza200. Dacă le storci,te poate ajuta pe moment,dar,după îţi vor rămâne cicatrici.
Uite aici mai multe linkuri, care, ce-i drept sunt pentru fete dar pot fi adaptate şi te vor ajuta şi pe tine :
http://www.noifetele.ro/beauty/skin3.php
http://www.noifetele.ro/askanna/faq_6.php
http://www.noifetele.ro/beauty/beauty.php
Şi acum nişte articole ceva mai complexe :
http://www.clopotel.ro/......le-52.html
Baftă şi numai bine!

| ICanSeeAll a răspuns:

Foloseste zyneryt de la farmacie. E foarte bun!

http://vampire-diaries-fan.blogspot.com/

| wolder a răspuns:

Sfaturi pentru lupta importiva acneei:

1. SPALAREA:
Îndepărtarea impurităţilor este prima etapă în îngrijirea tenului, dar folosind un SAPUN OBISNUIT, riscăm să USCAM şi să IRITAM pielea.
(Valoarea pH-ului pielii este de aproximativ 5, 5, deci este uşor acidă. Săpunurile obişnuite au un pH alcalin, ce poate ajunge la o valoare de peste 10. După ce le folosim, pH-ul pielii creşte şi este favorizată DEZVOLTAREA GERMENILOR patogeni la acest nivel.)
Persoanele cu TEN USCAT sunt cu atât mai expuse DESHIDRATARII pielii folosind un săpun alcalin, aşa încât sub nicio formă NU ar trebui să utilizeze un asemenea produs.

Spala tenul cu un SAPUN SPECIAL pentru TENUL SENSIBIL. Persoanele cu ten acneic, ar trebui să folosească săpunuri speciale, cum ar fi cele cu SULF sau un sapun cu ARGILA.

Atunci când alegem un săpun, trebuie să avem în vedere ca în compoziţie să existe cât mai puţine SUBSTANTE CHIMICE. Cele pe care trebuie să le evităm în mod deosebit sunt PARFUMURILE şi COLORANTII ARTIFICIALI. Aceste ingrediente USUCA şi IRITA pielea, mai ales pe cea sensibilă. Urmatoarele sapunuri pentru ACNEE sunt produse doar din INGREDIENTE NATURALE care NU POT AFECTA pielea, dar in schimb o pot TRATA:

SAPUN CU ARGILA ORTOS - 5 lei
Exfoliant si remineralizator al tesuturilor.
Elimina leziunile dermatologice reprezentate de comedoane (puncte negre), papule (umflaturi rosii).
Elimina grasimile din tesuturi.

http://www.sanatate100.ro/images/products/img_3502_2.jpg

SAPUN CU SULF ORTOS – 6 lei
Sapunul de sulf este recomandat:
-in seboreea pielii, contra acneei, special formulat pentru tratamentul acneei.

-impotriva matretei grase a pielii capului, combate matreata si seboreea

http://beautybazar.files.wordpress.com/......g_7459.jpg

SAPUN CU BORAX ORTOS – 5 lei
Are rezultate concrete împotriva afecţiunilor dermatologice.
Combate acneea vulgară, acneea rozacee, Psoriazisul, Dermatita seboreică, dermatita atopică.
Previne apariţia punctelor negre.

http://www.sanafarm.ro/images/Sapun-cu-borax-Ortos.jpg

SAPUN CU NAMOL ORTOS- 5 lei

Regenerează celulele pielii, are un efect antiinflamator, absorbant, depurativ și dezintoxicant.
Extrem de eficient în tratarea acneei, furunculelor sau erupţiilor.
Nămolul mineral are o extraordinară acţiune terapeutică.

http://magazinnaturistonline.ro/......28x228.jpg

Pentru un ten gras indicat este sa speli fata cat mai des (3-4 ori/zi) pentru eliminarea celulele moarte, bacteriilor, praful, transpiraţia şi sebumul în exces care se acumulează pe pielea feţei. Dar orice fel de ten necesita curatea cel putin dimineata si seara.

2. INFECTAREA COSURILOR
Un obicei pe care majoritatea oamenilor il practica este acela de a duce mana la fata. Mainile sunt pline de bacterii, ele ating toate suprafetele incarcate cu bacterii, astfel ca atunci cand va atingeti fata cu mainile tocmai va incarcati tenul cu o doza buna de microbi ceea ce duce la infectarea cosurior.
Aveti grija sa NU va sparge-ti cosurile. Daca faceti acest lucru, cosurile se vor INROSI si se vor vindeca mai greu sau pot ramane cicatrici. Daca totusi doriti sa scapati de un cos, puteti minimiza raul pe care l-ati putea face urmand niste reguli: inainte de a stoarce un cos (care are obligatoriu capul alb), asigurati-va ca v-ati deschis bine porii (o baie de abur). Apoi spalati-va bine pe maini sa fiti siguri ca ati distrus bacteriile. Dupa ce stoarceti cosul, aplicati pe acel loc o solutie dezinfectanta.

• Baia de abur = este o metoda simpla si ieftina recomandata atat pentru ingrijirea pielii, cat si pentru eliminarea impuritatilor, pentru ca aburul inmoaie pielea si deschide porii.
Turnati apa foarte calta intr-un bol peste care puteti adauga plante naturale (
petalele de trandafir, musetelul, lavanda, salvia, nalba, lemnul de santal, lamaia, coada soricelului, cimbrisorul)
Pentru o persoana cu ten NORMAL, se recomanda o baie de aburi pe saptamana, timp de 5-7 min, pentru o persoana cu ten GRAS baia de aburi este indicata de maximum trei ori pe saptamana, timp de 15-20 minute, iar pentru persoanele cu ten USCATt baia de aburi se va face la doua saptamani, timp de 10-12 minute.

2. REMEDII
PASTILELE stim cu toti ca nu sunt un remediu natural si dupa parerea mea NU trebuie administrate decat cu prescripria medicului DERMATOLOG pentru ca anumite pastille nu pot fi suportate de orice organism si ne pot face mai mult RAU, decat bine.
Cremele si lotiunile nu trebuie sa fie GRASE!
Exista anumite remedii NTURALE :

Portocale si lamai. cele doua fructe pot combate cu succes cosurile. Cea mai simpla arma contra acneei sta in sucul unei lamai, aplicat direct pe problema. Dupa 30 de minute, poti indeparta sucul clatind cu apa calduta. Daca ai in casa o portocala, rade coaja si amestec-o cu putin apa. Compozitia rezultata trebuie sa actioneze in zonele afectate timp de 20 de minute.

Castraveti si rosii. Rade un castravete, pune-l pe fata si asteapta 15 minute. Este un tonic excelent si te ajuta sa previi aparitia cosurilor si a punctelor negre. Poti diminua aspectul inestetic al unui cos inflamat cu ajutorul unei simple felii de rosii. Are efect antiinflamator si calmant.

Infuzii de plante. Puneti la fiert plante recunoscute in combaterea acneei (echinacea, rozmarin, patrunjel sau marar). Dupa ce a dat in clocot, acopera-ti capul cu un prosop si stai cu fata aplecata astfel incat vaporii infuziei sa iti ajunga pe fata.

Aspirina are rol de curatare si exfoliere a tenului si de uscare a cosurilor.

3. MACHIAJUL

Nu folositi machiaj excesiv. Aceasta poate bloca porii favorizand astfel aparitia cosurilor. Daca doriti totusi sa folositi machiaj, seara trebuie neaparat sa curarati bine tenul de orice impuritati, inclusiv machiajul cu un DEMACHIAT, dupa care se va spala bine fata si se aplica o crema pentru COSURI.
*Acneea si Viata Sexuala*
• Acneea nu va trece daca va incepeti viata sexuala, asa cum se spune, este doar un mit mincinos!
• Da, se produc schimbari in corp, dar nu veti scapa de cosuri. Acum depinde si de orgasm poate unii au reusit sa scape, dar nu putem garanta ca se va intampla asa.
• In plus viata sexuala trebuie inceputa atunci cand te simti pregatit, la momentul potrivit cu persoana potrivita, nu pentru a te vindeca de acnee, fiindca din propria experienta va spun ca mie nu mi-a trecut.

*Acneea poate fi provocata de alimentatie*
O mare influenta asupra modului in care arata tenul o are alimentatia O alimentatie zilnica cu un continut glicemic foarte ridicat este cea care cauzeaza acneea, precum zaharul, painea alba, pastele si mancarurile prajite. Renunta la condimente, grasimi, prajeli si mancare de tip fast-food. Asigura-te ca incluzi in mesele tale multe fructe si legume, in special cele bogate in zinc, si consuma multe lichide.
Asta nu inseamna ca daca mananci o prajitura, o data pe saptamana, vei avea instantaneu acnee. Un alt factor este alcoolul, care in cantitati mari si consumat des poate provoca acneea, pentru ca deshidrateaza nu numai pielea, ci si intregul organism.
.

*Stresul*
Si vorbim aici atat de stres fizic cat si psihic. Stresul fizic este cel care afeteaza tenul nostru direct prin actiuni fizice. Un exemplu este telefonul mobil, care se apropie de pielea noastra zilnic, de mai multe ori, si care poate contine o multime de microbi.

| Iulia20 a răspuns:

Le storcilaughing... sper ca te-am ajutat

| ingeras38 a răspuns:

Asa am patit si eu avea ff multe cosuri cineva mi-a zis de o pudura care nu e scumpa deloc se cheama pudura anti achneica te duci la farmacie si ii cer aceasta pudura si ai sa vezi ca o sa fie buna daca urmez sfatu meu si te duci sa cumperi pudura asta sa imi zici dupa ce o folosesti ce s-a intamplat daca tia trecut dar cine sti poate depinde si ten dar zic ca merita sa incerci la mine a functionat eu nu mai am nici un cos pe fata sper ca ti-am fost de ajutor

| pufosheniamica a răspuns:

Nu le stoarce, fiindca se fac si mai mari si rosii. Incearca pe la plafar sa vezi daca are ceai de frunze de nuc. Daca nu are, poti incerca la anul sa aduni frunze, iti faci un ceai din ele si cu o bucata de vata te stergi timp de 3 luni, de 3ori pe zi pe fata. Daca merge mai greu, continua sa te stergi cu acel ceai, dar bei cate 3 lingurite de ceai pe zi (dimineata,la pranz, si seara). Am gasit aceasta "reteta" intr-un ziar, si am urmat-o si eu. De 2 ani nu mi-au mai aparut decat 3 cosuri. happy te pup

| Joeyxoxo a răspuns:

Du-te la farmacie si cere Eritroacnol. Costa aprox. 10 lei si e foarte bun. Eu am scapat de cosuri... sper ca te-am ajutat love struck

| RaluRaluca a răspuns:

Zineryt sau Brevoxil