| username2468 a întrebat:

Cum credeți și când că se va sfârși această epidemie de coronavirus? Am început să mă plictisesc deja, cât va mai dura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
31 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil inca 2-3 luni de zile.
Se preconizeaza ca cel putin jumatate din populatie va fi infectata cu acest virus.
Va trebuii sa te inarmezi cu romane de ce gen doresti tu, ca sa ai ce citii, ca de iesit afara nu se poate, prea curand.

| Ineys a răspuns (pentru Violleta2022):

Jumatate din populatie, adica 10.000.000 de persoane? Cred ca e exagerat. Virusul e aparut de cateva luni bune si in toata lumea sunt sub 100.000 de cazuri. In China a fost versiunea mai puternica si au scapat de ea. In Italia la fel si au ajuns pe la 27.000.

Noi avem avantajul ca s-au infectat alte tari inaintea noastra si cam stim ce sa facem + ca avem versiunea mai slaba a virusului. Deja au luat masurile cele mai importante si anume starea de urgenta + treptat inchiderea granitelor. Nu cred ca o sa ajungem nici macar la 80.000 cum a ajuns China. In plus, cu cat se raspandeste mai mult virusul cu atat puterea sa scade. Daca eu il iau de la tine, la mine e mai slab si daca il dau mai departe la altcineva la el va fi si mai slab.

Jumatate din populatie e exagerat si se panicheaza TPU-istii.

Statistici live ( pe cat se poate ) :https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

| Ineys a răspuns (pentru Ineys):

P.S: Eu m-am referit la populatia Romaniei. Daca te-ai referit la populatie globala nu stiu ce sa zic. Totusi imi mentin parerea ca situatia nu o sa scape de sub control. 4 miliarde de oameni infectati ar fi catastrofal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ineys):

Te crezi in 3020 de crezi că alea sunt statistici reale, in fiecare tara sunt de 10x20 de ori mai multe cazuri în momentul de fata decat statisticile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate dura mult și bine. Când se descoperă vaccinul se va mai potoli.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand va fi lumea civilizata.
In Cluj de exemplu, oamenii au inteles, si nu mai ies din casa decat pentru necesitati. In partea opusa ardealului, confirmandu-se eticheta "moldovean prost", mall-urile sunt pline, dezinfectante nu sunt decat putine, gecile de piele cu sapca inca umbla "pe unde au combinatii".
La granita, cine e cinstit primeste "tema" sa stea 14 zile in carantina, cine stie mersul, rezolva cu vamesii si mai face un tur de Europa incepand de a 2-a zi, fara nici o carantina, nimic. Aici e vorba despre dubele alea cu remorca dupa ele, care fac activitate de transport coletarie si persoane ilegal, fara autorizatii, fara nimic. Vamesii ar face si un oral pe 100 euro, la 50 de euro treci de parca nici n-ai iesit din tara.
La tel verde covid 19 esti indrumat sa anunti la anticoruptie, la anticoruptie vor declaratie, nume complet, filmare in care se vede cum iau aia banii. Te mai si contrazic domnii aia, ca n-are cum, domne.
Poveste traita de o cunostinta, care mai are o cunostinta cu un var, vecin cu...
Cunostinta aia e in carantina acum thinking

| Sn4k3 a răspuns:

O sa te mai plictisesti ceva timp.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O să ne infectăm majoritatea și nu o să mai aibă unde să se răspândească. Sau suferă vreo mutație și dispare. Probabil pe la vară. Caută-ți niște hobby-uri dacă te plictisești, o să ai nevoie laughing.

| minrest a răspuns (pentru supadeceapa):

Mutatia apare la un singur virus, la un individ; daca e dezavantajoasa, dispare virusul ala, un singur virus; daca insa e avantajoasa, se inmulteste noua forma. Asa ca nu poate suferi o mutatie prin care sa dispara, DAR poate suferi o mutatie prin care sa se raspandeasca mai mult.

| Furnicuta000 a răspuns:

Am inteles ca in China a cam disparut. Daca au reusit ei care sunt ca furnicile, aproape 2 miliarde de oameni, reusim si noi.

| Ineys a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pai tu compari Romania cu China? Ai uitat ca aia au construit un spital de la 0 in cateva zile? Noi trebuie sa importam echipamente din SUA. Oho, cine stie cand iesim si noi cu bine din asta. Avem noroc deoarece se zice ca la noi e o forma mai blanda a virusului. In China si in Italia a fost/este o forma mai agresiva. Daca era si la noi aia... dadeam de dracu' pe romaneste.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Ineys):

De asta și atât de puține cazuri, să nu mai spun de decese, din ce știu nu avem nici măcar unul, deci e ok, sperăm să rămână așa.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu a disparut, tot mai apar cazuri destule zi de zi. Chestia ii ca guvernul chinez incearca sa-si minta cetatenii cum ca numarul cazurilor a scazut drastic si asa mai departe pentru a pune economia din nou in miscare. China ii mana in mana cu Organizatia mondiala a sanatatii, am vazut ca respectivii din"WHO" ridica in slavi la greu China pentru masurile luate impotriva raspandirii virusului la greu( cand lucrurile is tocmai pe dos)...primul caz de coronavirus depistat la ei dateaza inca din 17 Noiembrie, i-au durut in cot, n-au luat masuri la timp, iar uite asa am ajuns noi acum( Europa) sa fim epicentrul pandemiei de COVID-19. Revoltator cum vinovatii isi acopera urmele si scapa bazma curata, guvernul chinez ar trebui tras la raspundere pentru greselile facute :/ Insa nimeni nu intrazneste, la fel legat si de poluarea pe care acestia o produc. Sa nu mai zic ca-n 2003 SARS tot de la ei a venit.

| Cartofescu a răspuns (pentru Ineys):

Da ba, e mai blanda, a obosit si ea saraca dupa cate ravagii a facut si a zis s o lase mai usor... esti lobotomizat? pe romaneste...

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Ineys):

In Romania se merge pe preventie, nu o sa fie situatia din Italia si China in care oamenii nu au luat in serios virusul. La noi deocamdata sunt infectate persoanele venite din strainatate si rudele lor, majoritatea romanilor au inteles sa stea in casa iar cand ies afara sa se protejeze cat de cat. Si da, sistemul medical e la pamant, de asta autoritatile incearca cu orice pret sa previna imbolnavirile, pentru ca o sa fie aproape imposibil sa fie tratate cazurile grave, nu sunt paturi la terapie intensiva. Acest virus este periculos pentru batrani si persoane cu boli cronice, tinerii sanatosi abia daca au vreun simptom, prima categorie de oameni trebuie protejata. Nu e o forma mai blanda la noi, virusul e acelasi, organismul reactioneaza diferit la acest virus, cum am spus mai sus. Pericolul e ca virusul sa nu se raspandeasca si sa sufere Doamne fereste mutatii, ca atunci va fi vai de noi toti.

| Ineys a răspuns (pentru Furnicuta000):

Exista "zvonuri" cum ca sunt 2 tipuri de tulpini. S si L.
L fiind cea care e mai agresiva.
Zic "zvonuri" pentru ca informatiile sunt prezentate de media si nu poti sa stii cat la % e pentru rating si cat la % e real. Totusi folosesc numele unui doctor de la Oxford ( Ravinder Kanda ) deci nu cred ca isi permit sa ne minta pe fata pentru rating.

Cumva are logica. Cand se transmite de la o gazda la alta exista intotdeauna sanse de o mutatie.

Asta ziceam, in Italia si in China este/a fost tulpina L care se raspandeste mult mai repede.
De asemenea sustin ca primul tip a aparut cand virusul s-a transferat de la animal la om si apoi al doilea tip a aparut cand virusul s-a transferat prima data de la om la om.

| Ineys a răspuns (pentru Cartofescu):

Daca tu nu ai habar despre o informatie nu inseamna ca nu exista. E vorba de tulpina L ( cea care e mai agresiva ) si tulpina S ( cea care e mai slaba ).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ineys):

Ai uitat ca aia era stire falsa? Au "construit" un spital de campanie. E o mica-mare diferenta intre un spital normal si unul de campanie.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Ineys):

Posibil si asta

| Digikey a răspuns:

Poate la toamna sa inceapa sa fie mai bine.

| Digikey a răspuns (pentru Digikey):

Acum o sa vedem si cine are de castigat cel mai mult de pe urma virusului.

| CleanHeart a răspuns:

Cateva luni de nu mai mult
Speram sa fie bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abia e martie. Legenda spune ca in decembrie ne vor invada extraterestrii.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am dat eu evaluare amuzant dar scuze chiar acum imi aduc aminte ca la inceputul anului cineva un astrolog oarecare zicea ca anul acesta ne vor vizita extraterestrii sau cel putin va fi facuta publica prezenta lor.

| Speranta12 a răspuns:

Oho, e abia la inceput.

| morfeo a răspuns:

E nasol daca te-ai plictisit deja, cred ca nici in 3 ani nu o sa dispara complet. Si stai sa vezi cand se instaleaza calumea in Romania.

| AwGenetix a răspuns:

Nu ești tu cam nesimțită sa spui ca te-a plictisit subiectul asta in timp ce oameni se lupta sa respire in spital si alții sa previna?

trăiți degeaba voi astia ca tine.

| IonutPetre12 a răspuns:

Dupa parerea mea, Romania va avea peste 10.000 20.000 cazuri

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IonutPetre12):

Intrebarea e cate dintre ele vor fi diagnosticate si cate se vor sfirsi cu deces. Astea sunt marile necunoscute. In vreo luna o sa ajunga si sistemul nostru medical complet depasit, daca nu in cam doua saptamini deja. In Iasi deja sunt cazuri de medici infectati si de aici incepe sa se rostogoleasca bulgarele de zapada. Daca populatia nu se va comporta cum trebuie - si majoritatea nu o vor face, ca stiu ei mai bine, probabil o sa avem peste suta de mii de cazuri si probabil cateva mii bune de morti. Totusi sa nu uitam problema testelor... nu sunt destule si multi nu vor fi diagnosticati corespunzator. Costa cam 120 RON un test...
@Furnicuta000: In China s-a stabilizat fiindca aia respecta restrictiile. Toti in casa de cam 7 saptamini, un singur membru al familiei la cumparaturi o data la 4 zile. Citi de la noi crezi ca sunt suficient de disciplinati sa faca asa ceva?

| r?spundtot a răspuns:

Până vor anunţa măsuri mai idioate

| bubu69420666 a răspuns:

Humanity was a mistake. pup