| Andandut a întrebat:

Cum decurge o operatie de deviatie de sept? Raman cicatrici/taieturi la nas? Dar la operatia de polipi nazali, raman raman cicatrici?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu. Ambele proceduri se realizeaza prin interior, adica prin nari.

| Danysan a răspuns:

Nu ramane nici o cicatrice de la cea de polipi.In schimb de la cea de deviatie, te alegi cu o mare umflatura care cu timpu dispare.

| DDoctorita a răspuns:

Buna ziua Andandut.

Depinde cat de grava e dezvierea. De cele mai multe ori ramane o mica cicatrice dedesubt la nas, la baza piramidei nasale. Dar crede-ma, nici nu se observa.

O operatie pentru polipi, nu are taietura. In ziua de azi se realizeaza printr-o tectica de endoscopie (multe cabluri). Deci fara taietura.

Iti vorbesc tinand cont de majoritatea cazurilor, nu toate sunt la fel si de multe ori pot aparea complicatii neprevazute. happy

| Thäü_Kryssu_2000 a răspuns:

Nu stiu