| UmbraDeVulpe a întrebat:

Cum e cel mai ok sa spui dupa ce te intreaba colegii si seful ca la ce doctor mergi si ca ce problema ai? Ca va trebui luni sa ma duc la recoltare de secretie uretrala si va dati seama ca asa ceva nu poti spune nici la colegii de munca si nici la sef. Deci daca o sa spun de exemplu ca ma duc la doctor ce sa le spun cand ma intreaba ce problema am? Ca dupa cum am zis, nu pot sa spun ca ma duc sa mi se recolteze secretie din uretra ca vreau sa vad daca nu sunt bolnav de vreo bts. Va rog ajutati-ma ca eu chiar nu stiu, nu prea stiu sa ma descurc sincer cand vine vorba de mers la doctori de astia... Si am inteles ca mai trebuie facute si alte chestii in afara de recoltarea de secretie uretrala si recoltarea de sange ca sa vezi daca nu ai vreo boala cu transmitere sexuala, e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

In primul rind daca nu ai simptome de ce te duci la medic sa faci analize doar asa ca nu ai ce face? Medicii unii fac bine altii fac rau si acum daca nu ai nicio problema vrei sa incepi sa ai probleme? Spitalele sunt pline de bolnavi, clinicile particulare vor o gramada de bani ca sa i ti spuna ca nu ai nimic? Si ai putea sa i spu sefului intre patru ochi unde mergi nu la toti colegii, poate seful vrea sa vada daca intr-adevar ai fost la medic ca doar el iti plateste asigurarile de sanatate, si daca tu il minti el i ti va cere documentele din spital sau de la medicul care te a consultat.Cel mai bine in perioada asta cu covid este sa eviti spitalele si doctorii ca nu stii cit de sterile sunt instrumentele cu care iti recolteaza.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, am inteles, deci cum ti am spus spune i șefului unde mergi si ce problema ai, el fiind bărbat intelege, era mai nasol daca aveai o șefă ca ea fiind femeie era dificil sa i spui asa ceva, dar asa e ok sa i spui sefului intre 4 ochi, si gata i ti va da o zi liberă in care sa mergi la medic sa faci analize si tot tacîmul. Sanatate multa. Ai facut s*x fara prezervativ?

Răspuns utilizator avertizat
| Elinelaaaa a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Trebuie sa intelegi ca nu esti dator cu nici o explocatie nimanui, colegii tai sa isi vada de ale lor

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Ai fost la analize de sînge, atit trebuie sa stie ei, si daca nu mergi la munca in ziua aia le spui a doua zi ca te ai simtit rau după ce ti au facut ăia analize, si gata da i dr cu de colegi.

| Violleta2022 a răspuns:

Spui ca mergi la medicul dermatolog, pentru o problema personala si atat, fara sa mai dai informatie amanuntita.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Le zici că ai o infecție urinară daca ții neapărat să dai explicații

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

BTS sau nu, condiția medicala a oricărui din noi e confidențială. Nu ar trebui sa dai nimănui explicații.

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns:

Pur si simplu le spui ca iti faci niste analize si atat, fara alte detalii, viata ta privata nu trebuie sa ii intereseze pe ei, nu inteleg de ce ii tufe grija atat.

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Le zici ca e confidential si e treaba ta ce analize faci, tu doar ii anunti ca faci analize in cazul in care trebuie sa absentezi de la munca.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Poti spune ca te duci la doctor pentru ca ai o problema personala de rezolvat. Daca insista cineva, insisti si tu ca e personala.

| Elinelaaaa a răspuns:

Le spui ca este confidential, nu trebuie sa dai nici o explicatie.